Ile kosztuje pobyt w ośrodku uzależnień?

Pytanie o to, ile kosztuje pobyt w ośrodku uzależnień, jest często zadawane przez osoby walczące z nałogiem, a także ich bliskich. Jaka jest na nie odpowiedź?

Od czego zależy koszt leczenia uzależnień w ośrodku odwykowym?

Koszt leczenia uzależnień w ośrodku odwykowym zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • rodzaj ośrodka leczenia uzależnień,
  • rodzaj terapii,
  • długość terapii,
  • typ zakwaterowania.

Rodzaj ośrodka leczenia uzależnień 

Osoby walczące z nałogiem mogą zdecydować się na terapię w ośrodku finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub skorzystać z usług prywatnej placówki. 

Leczenie na NFZ

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, leczenie uzależnienia podlega finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoba walcząca z nałogiem, której terapia została opłacona przez ubezpieczyciela, nie ponosi żadnych kosztów własnych. Z leczenia uzależnienia finansowanego przez NFZ w praktyce może skorzystać jednak tylko niewielka część wszystkich potrzebujących. Dzieje się tak dlatego, że oddziały odwykowe są ustawicznie przepełnione, a lista oczekujących na wolne miejsce niezmiennie długa.

Leczenie w ośrodku prywatnym

Osoby zmagające się z nałogiem mogą skorzystać z terapii przeprowadzanej przez prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Posiadają one bogatą ofertę terapeutyczną i są gotowe do przyjęcia pacjentów, nie wymagając wielu lat oczekiwania, jak to ma miejsce w placówkach finansowanych przez NFZ. Ceny leczenia w prywatnych ośrodkach nie są jednolite – każdy posiada własny cennik, z którym należy się zapoznać przed zapisem na terapię.

Rodzaj terapii

Koszt pobytu w ośrodku leczenia uzależnień w dużej mierze zależy od rodzaju terapii, na jaką decyduje się korzystająca z usług placówki osoba. Dostępne są różnorodne terapie: terapie uzależnień, terapie dla osób współuzależnionych oraz detoks alkoholowy.

Terapia uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków i hazardu

Koszt terapii uzależnienia zależy od wybranego wariantu terapeutycznego. Wyróżnia się dwa podstawowe programy leczenia, są to:

  • terapia podstawowa dla osób podejmujących terapię po raz pierwszy,
  • terapia nawrotowa dla osób powracających na terapię po nawrocie choroby.

Ceny terapii podstawowej są zazwyczaj wyższe od cen terapii nawrotowej, różnica, choć zauważalna, jest jednak niewielka.

Terapia dla osób współuzależnionych

Ośrodki leczenia uzależnień oferują specjalne programy terapeutyczne dla osób współuzależnionych. Ten typ terapii znacząco różni się od terapii osób uzależnionych, wymaga od personelu ośrodka innego podejścia i zastosowania odmiennych metod. Różnice te wpływają na ostateczną cenę terapii dla osób współuzależnionych.

Detoks alkoholowy

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień posiadają w swojej ofercie detoks polegający na odtruciu organizmu i oczyszczeniu go z toksyn pochodzenia alkoholowego. Specyfika tego typu terapii sprawia, że jest ona mniej kosztowna od pełnych programów terapii uzależnień, zarówno terapii podstawowej, jak i nawrotowej.

Długość terapii 

Wysokość ceny terapii w ośrodku leczenia uzależnień jest uzależniona od długości wybranego programu terapeutycznego. Terapia uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków i hazardu, zarówno podstawowa, jak i nawrotowa, może być przeprowadzana w różnym wymiarze czasowym. Dla pacjentów dostępne są programy trwające 2, 4, 6 i 8 tygodni, których cena wzrasta wraz z długością pobytu w ośrodku. Ta sama sytuacja dotyczy terapii dla osób współuzależnionych, które również mogą wybierać długość programu terapeutycznego.

Typ zakwaterowania 

Na koszt pobytu w ośrodku terapii uzależnień ma również wpływ typ zakwaterowania. Cena pokoju jednoosobowego jest odpowiednio wyższa od ceny pokoju dwuosobowego dzielonego ze współlokatorem w postaci innego pacjenta placówki terapeutycznej.

odwyk

Do jakiego ośrodka zgłosić się po pomoc?

Ośrodek Nowe Życie posiada szeroką ofertę skierowaną do osób chcących uporać się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, leków oraz hazardu i szukających propozycji dla osób zdecydowanych na pobyt w ośrodku odwykowym w Bydgoszczy

Wśród różnorodnych programów znajduje się także program terapii dla osób współuzależnionych, a także intensywny detoks. Zatrudnieni w ośrodku psychoterapeuci i lekarze posiadają wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie pozwalające im na udzielenie niezbędnej pomocy i wsparcia osobom walczącym z nałogiem oraz ich bliskim.

Placówka terapeutyczna Nowe Życie stara się dostosować program leczenia do indywidualnych potrzeb pacjentów, by przebiegało ono jak najbardziej efektywnie. Pobyt w ośrodku może zostać opłacony przez partnera Medi Raty, który pozwoli rozłożyć koszt leczenia na 12, 24, 36, 48 lub 60 rat, w zależności od potrzeb pacjenta.