Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego każdy osoba prowadząca samochód w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego naraża się na karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Ze względu na niebezpieczeństwo stwarzane dla innych osób w ruchu drogowym nie ma znaczenia, czy nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek, czy naruszył jakikolwiek inny przepis.
Polscy kierowcy często zastanawiają się, jak długi okres czasu po wypiciu alkoholu muszą odczekać przed wyruszeniem w drogę. Przez ile godzin w naszej krwi będą utrzymywać się ślady wczorajszej domówki?
Kiedy możemy zostać poddani badaniu na obecność alkoholu we krwi?
Badanie trzeźwości dokonuje zwykle Policja w sytuacjach związanych z ruchem drogowym. Może to być zarówno rutynowa kontrola pojazdów, jak i bardziej poważne okoliczności kolizji czy wypadku. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu alkomat elektrochemiczny, który mierzy ilościową zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Co do zasady, kierowca nie może odmówić poddania się kontroli trzeźwości, może jednak odmówić dmuchania w alkomat i zamiast tego wybrać badania krwi. Na taki krok decydują się na przykład kierowcy chorujący na astmę, ale warto pamiętać, że prawo to przysługuje każdemu.
Ponadto, na pobranie krwi zostaniemy zabrani również wtedy, gdy kwestionujemy wynik badania alkomatem. Zdarzają się również rzadkie przypadki, że stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym przez zatrzymanego przekracza skalę alkomatu a na potrzeby przyszłego postępowania trzeba je przecież dokładnie ustalić.
Badanie krwi na obecność alkoholu – czego się spodziewać?
Kierowca odmawiający badania trzeźwości alkomatem zostanie zabrany do odpowiedniej placówki, gdzie jego krew zostanie pobrana trzykrotnie, w odstępach 30-minutowych. Dzięki wykonaniu większej ilości pomiarów, biegły laborant będzie mógł obliczyć, ile wynosiło stężenie alkoholu we krwi osoby w chwili zatrzymania.
Po jakim czasie wypity alkohol wciąż będzie wykrywalny we krwi?
Nie ma jednego, wspólnego dla wszystkich czasu, który jest potrzebny na usunięcie alkoholu z organizmu. To, jak długo będzie się on utrzymywał we krwi człowieka, zależy przede wszystkim od ilości spożytego trunku, masy ciała, aktywności fizycznej podjętej po imprezie i zdolności naszego organizmu do metabolizowania alkoholu. Statystycznie alkohol powinien zniknąć z Twojego krwioobiegu po:
- 20 do 30 godzin, jeśli spożywałeś napoje wysokoprocentowe w ilości 0,5 – 0,7 litra;
- Kilkunastu godzinach, jeśli spożywałeś napoje niskoprocentowe, np. piwo, w ilości około 2 litrów.
Konkretna liczba godzin będzie jednak indywidualna dla każdego człowieka.
Od czego zależy szybkość spalania się alkoholu?
Jak już wskazaliśmy to, jak szybko nasz metabolizm upora się ze spożytym alkoholem zależy od wielu czynników. Proces jego wchłaniania rozpoczyna się już w jamie ustnej, reszta procentów przedostaje się do naszej krwi przez błonę żołądka i przede wszystkim jelito cienkie.
Po 30 minutach od wypicia kieliszka alkohol osiąga swoje maksymalne stężenie a jego obecność najłatwiej zaobserwować w krwi, moczu, ślinie, żółci oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. Jeżeli równocześnie z piciem przyjmujemy pokarmy bogate w tłuszcze, okres osiągania tego maksimum może się wydłużyć.
Proces pozbywania się alkoholu z organizmu rozpoczyna się, gdy substancja ta dotrze do wątroby – metabolicznego centrum organizmu człowieka. Skomplikowane reakcje chemiczne inicjowane przez ten narząd obejmują przemianę etanolu w aldehyd octowy, następnie octany i ostatecznie dwutlenek węgla i wodę. Od 2 do 10% przyjętego alkoholu może również zostać spalone przez płuca. Czynniki, które spowalniają pracę tych organów to:
- Mała masa mięśniowa;
- Zmęczenie;
- Infekcja;
Niestety nie ma możliwości przyspieszenia procesu trzeźwienia. Warto pamiętać również o tym, że odzyskanie naturalnej świadomości umysłu i równowagi ruchu nie jest równoznaczne z pozbyciem się z naszej krwi całego alkoholu. Odpowiednią ilość godzin pomiędzy piciem a prowadzeniem auta należy zawsze bezwarunkowo odczekać.
Jeśli czujesz, że masz problem z alkoholem i nie kontrolujesz ilości trunków spożywanych przed podróżą, skorzystaj z pomocy specjalistów doświadczonych w walce z uzależnieniem. Odtrucia alkoholowe w woj. dolnośląskim oferuje między innymi ośrodek Freedom w Mirkowie.