Złamany lub ukruszony ząb jest przyczyną bólu i nieestetycznego wyglądu. Dziś, dentyści są w stanie naprawić każdego zęba, dlatego warto działać szybko zanim stan zęba się pogorszy.Zęby są jednocześnie twarde i delikatne. Nieprawidłowa dieta, używki i indywidualne cechy powodują powstawanie próchnicy, kamienia lub ogólne osłabienie zębów.
Najczęściej, nawet w przypadku ostrego bólu zębów, wolimy stosować tabletki przeciwbólowe niż udać się do dentysty. Wiąże się to ze strachem, jaki powszechnie panuje. Strach przed bólem i niepowodzeniem zabiegu jest o wiele silniejszy niż konsekwencje, jakie się wiążą z pogłębiającymi się chorobami zębów. Dzisiejsza technologia pozwala wykonywać nawet najtrudniejsze zabiegi w bezbolesny sposób. Ukruszenie lub złamanie zęba zazwyczaj jest bolesne i świadczy o tym, że dany ząb został bardzo osłabiony. Zarówno w przypadku przednich, jak i tylnych zębów jest to duży problem. Ukruszony ząb przedni wygląda nieestetycznie, a złamany tylni ząb utrudnia nam gryzienie. W takich przypadkach stan zęba może się bardzo pogorszyć.
Dziś, gabinety dentystyczne oferują nam szybkie, komfortowe i bezbolesne zabiegi. Minęła już era bolesnego leczenia kanałowego i wyrywania zębów w razie jakiegokolwiek problemu. Co my, jako pacjenci możemy zrobić w przypadku ukruszonego lub złamanego zęba?
Przyczyny złamań i ukruszenia
Większość z nas wie z czym wiąże się ułamanie zęba. Pojawia się ból i nierówność w jamie ustnej. Przyczyną tego stanu rzeczy może być ogólnie słaby stan naszych zębów. Jeśli genetycznie dziedziczymy słabe zęby, to tym bardziej powinniśmy o nie zadbać. Złamanie lub ukruszenie może wystąpić w trakcie jedzenia twardych produktów, niedostatecznej dbałości, upadku lub wielu innych. Wiele osób używa zębów przy otwieraniu butelek, rozwiązywania supłów i innych czynności. Ukruszenie może pojawić się również wtedy, gdy układ zębów jest zbyt ciasny (najczęściej przy wyrzynaniu się ósemek).
Wówczas, jesteśmy zdani na działanie stomatologiczne. Nasz strach przed dentystą jest zrozumiały, jednak trzeba pamiętać o tym, że im szybciej zdecydujemy się na wizytę, tym lepiej dla nas.
Ile trwa odbudowa złamanego zęba?
Najczęściej, czas odbudowy zęba to miesiąc. Jest to jednak zależne od tego, w jakim stanie jest nasz ząb, w jakim stopniu został on ukruszony i czy wystąpiło zapalenie miazgi. Optymalny czas leczenia zęba zamyka się w kilku tygodniach. Co kilka dni lub co tydzień odbywają się wizyty, podczas których na początku ząb jest czyszczony, a jeśli trzeba – oczyszcza się również kanały. Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku zapalenia miazgi. Następnie, zaklejane są kanały, a na kolejnej wizycie sprawdzany jest stan wnętrza zęba. Jeśli wszystko jest w porządku a pacjent nie odczuwa bólu, można przystąpić do wypełniania kanałów. Najpierw wypełnia się kanały – na wypełnieniu umieszcza się opatrunek. Na kolejnej wizycie opatrunek zostaje zdjęty i formuje się koronę.
Odbudowa złamanego zęba wymaga około kilku tygodni. Jest to zabieg na każdą kieszeń – dentyści często oferują rozłożenie takiego zabiegu na raty. Niemniej jednak najważniejsze jest szybkie działanie, które może pomóc nam w pozbyciu się uciążliwego bólu i zminimalizować ryzyko pogorszenia stanu zęba.