Pomoc laryngologa w przypadku dzieci

Jeżeli nasze dziecko potrzebuje leczenia związanego z chorobami uszu, nosa czy gardła to powinniśmy udać się do laryngologa. To właśnie lekarze tej specjalizacji mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje by nam pomóc.

Przy jakich schorzeniach może pomóc laryngolog?

W XIX wieku lekarze ustalili, że uszy, nos i gardło to połączona ze sobą sieć. Przez lata powstała nowa specjalizacja medyczna, która koncentruje się na poznawaniu i leczeniu chorób właśnie w tym zakresie. Laryngolodzy mogą wykonywać operacje i pomagać nam przy wielu, różnych problemach.

Lekarze z tej specjalizacji zajmują się schorzeniami uszu, takimi jak infekcje czy utrata słuchu. Mogą nam też pomóc jeżeli nasz maluch ma problemy z równowagą. Zajmą się problemami z nosem takimi jak alergie czy zapalenie zatok. Do nich powinniśmy się też zgłosić jeżeli często krwawimy z nosa, mamy przez cały czas zatkany nos lub pojawiają się u nas problemy z węchem. Leczą również gardło podczas zapalenia migdałków, trudności z połykaniem czy wtedy, gdy mamy problem z głosem.

laryngolog dziecięcy Lublin
Dobry laryngolog pomoże dziecku pozbyć się stresu związanego z wizytą, co wpłynie na efekt leczenia.

U nich powinniśmy również szukać pomocy wtedy, gdy mamy problemy ze snem takie jak chrapanie czy obturacyjny bezdech senny. Ten drugi występuje wtedy, gdy drogi oddechowe są zbyt wąskie lub zablokowane i przez to przerywają oddychanie podczas snu. Jest to niezwykle poważne schorzenie.

Jeżeli pojawiają się u nas, lub u naszego malucha problemy ze snem, lekarz może zlecić jego badanie, aby sprawdzić czy pojawiają się problemy z oddychaniem w nocy.

Wszystkie zakażenia i guzy naszej głowy i szyi, niezależnie czy są to zmiany rakowe czy nie, będziemy leczyć u laryngologa. Chociaż są tu oczywiście wyjątki, gdzie wkraczają lekarze z innych specjalizacji. Na przykład neurolodzy radzą sobie z problemami z mózgiem lub układem nerwowym, a okuliści dbają o oczy i wzrok.

Większość laryngologów opiekuje się pacjentami w każdym wieku, od wczesnego dzieciństwa do zaawansowanego wieku. Niektórzy z nich specjalizują się w opiece nad zaburzeniami tylko w jednym lub dwóch obszarach laryngologii. Dana specjalizacja może być bardzo zainteresowana konkretnym obszarem lub wiekiem pacjenta. Powinniśmy pamiętać, że laryngolodzy leczący dzieci są zazwyczaj specjalnie przeszkoleni.

Maluchy często nie są w stanie powiedzieć co im dolega, ani jakie dokładnie objawy odczuwają. Laryngolog zajmujący się dziećmi jest specjalnie przeszkolony oraz ma odpowiednie narzędzia, by zdiagnozować i leczyć nawet najmłodszych.

Z jakimi typowymi problemami radzą sobie laryngolodzy dziecięcy?

Najczęściej laryngologów odwiedzają rodzice z dziećmi, które mają infekcje ucha, zapalenie migdałków, astmę lub alergię. Jednak pamiętajmy, że Ci specjaliści opiekują się również dziećmi z wadami wrodzonymi głowy i szyi. Mogą nam również pomóc w ustaleniu czy nasz maluch ma problemy z mową lub językiem.

Zakres obowiązków laryngologa

laryngolog Lublin

Laryngolog jest odpowiedzialny za ustalenie diagnozy medycznej i wdrożenie lub koordynację leczenia pacjenta. Lekarz może przepisać lek, wstrzyknąć toksynę botulinową, wykonać delikatną mikrochirurgię, np. na fałdach głosowych lub operować na szkielecie krtaniowym. Wszystko zależy od tego z jakim schorzeniem mamy do czynienia i jaka jest najbardziej adekwatna metoda leczenia.

Laryngolog jest również zazwyczaj odpowiedzialny za inicjowanie oceny przez innych specjalistów bądź skierowanie do osób z innej specjalizacji jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Krótka historia laryngologii

Laryngologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki. Współczesna laryngologia rozwinęła się z zainteresowania opieką nad osobami, które wykorzystują swój głos zawodowo, takimi jak nauczyciele, duchowieństwo czy piosenkarze. Większość programów szkoleniowych dla stypendystów rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych, chociaż w latach 80. i wcześniejszych istniało kilka nieformalnych programów stypendialnych w tej specjalizacji.

Z tego względu wielu rodziców w przypadku problemów z uchem czy nosem maluszka nie myśli o laryngologu w pierwszej chwili. Nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do tego, że to oni powinni się zająć takimi schorzeniami. Jednak laryngolodzy mogą nam pomóc w leczeniu bardzo wielu częstych schorzeń, które pojawiają się w pierwszych latach życia naszych podopiecznych.

 Artykuł powstał dzięki współpracy z zespołem z Centrum Medycznego Sanitas w Lublinie.