Jak zapobiegać zakażeniu się wirusami?

Środki ochrony indywidualnej przeznaczone są do ochrony przed wirusami. Zanim trafią na rynek muszą zostać poddane procedurze zgodności z postanowieniami Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, dotyczących środków ochrony indywidualnej. Określają one wymagania stawiane tego typu produktom zanim trafią one na rynek, a potem do użytkowników.

Zakażenie wirusami, a przede wszystkim wirusem wywołującym chorobę Covid-19, dokonuje się drogą kropelkową, bądź przez kontakt z osobą zarażoną. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby będące w bliskim kontakcie z chorymi lub te, które opiekują się nimi, dlatego zasadnicze znaczenie ma zapobieganie zakażeniom wirusami, dzięki stosowaniu środków ochrony indywidualnej takich jak: maseczki, rękawice lateksowe przyłbice, ale również higiena rąk. 

Higiena rąk – prawidłowe mycie oraz rękawiczki

Jednym z podstawowych środków zapobiegającym zakażeniu wirusami jest odpowiednie mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcja środkiem z alkoholem. Zaleca się mycie rąk przynajmniej przez 30 sekund według następującej procedury. Należy po zwilżeniu rąk ciepłą wodą nałożyć antybakteryjne mydło w płynie i rozprowadzić je po wewnętrznych jej powierzchniach. Następnie po spleceniu palców namydlić je, a następnie kciuk jednej i drugiej ręki. Po rozprowadzeniu mydła na wierzch dłoni trzeba je umyć wnętrzem drugiej ręki. Następnym krokiem jest namydlenie nadgarstków i spłukanie dłoni wodą.

Niezwykle istotną sprawą jest unikanie dotykania rękoma twarzy, a szczególnie okolic śluzówki nosa i oczu, gdyż bardzo łatwo przenieść w ten sposób wirusy do organizmu. Aby uniknąć zakażenia, trzeba zachować dystans społeczny przynajmniej 1 metra. Niezwykle ważne jest również witanie się bez podawania ręki. Absolutną koniecznością jest unikanie osób z objawami infekcji dróg oddechowych, gdyż zarażenie wirusami dokonuje się drogą kropelkową, przede wszystkim w ciasnych pomieszczeniach z dużą liczbą osób.

Wirus uwalniany podczas mówienia, kichania, kaszlu dostaje się do dróg oddechowych obecnych w pomieszczeniu osób i dochodzi do zarażenia. Trzeba wobec tego unikać zamkniętych pomieszczeń, w których zgromadzona została duża liczba osób, gdzie istnieje duża sposobność transmisji wirusa. 

Maseczki

Maseczki stanowią skuteczne zabezpieczenie przed wirusami, dlatego noszenie ich w miejscach publicznych zabezpiecza przed zakażeniem. Jednorazowe maseczki ochronne stanowią skuteczniejszą i bardziej higieniczną ochronę przed wirusami niż maseczki wielokrotnego użytku. Po określonym czasie należy je wymienić, wyrzucając do kosza i  unikając w ten sposób przeniesienia wirusa na ciało. Nie trzeba ich prać i odpowiednio przechowywać, jak maseczki wielokrotnego użytku.

jednorazowe maseczki ochronne

Rynek środków ochrony indywidualnej oferuje tanie maseczki ochronne w cenie 2 złotych za sztukę, uchodzące za najbardziej skuteczne w ochronie przed transmisją wirusów. Składają się one z trzech warstw. Zewnętrzna chroni noszącego przed zagrożeniem ze strony wirusów, środkowa filtruje zanieczyszczenia, a wewnętrzna zapobiega podrażnieniom skóry i zapewnia komfort użytkowania. Zaopatrzone w delikatny drucik i rozciągliwe troczki bardzo dobrze przylegają do powierzchni twarzy, zabezpieczając zarówno osobę noszącą, jak i tę będącą z nią w bliskim kontakcie. Skutecznie filtrują wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Rynek oferuje maseczki pakowane po 50, 100 lub 1000 sztuk. Optymalny czas ich noszenia wynosi 30 minut. Po tym okresie należy wymienić maseczkę na nową. 

Rękawice lateksowe

Rękawice lateksowe chronią organizm człowieka przed zakażeniem wirusami. Stanowią ochronę dłoni nie tylko przed uszkodzeniami z powodu używania mydeł antybakteryjnych i płynów dezynfekcyjnych, ale również przed kontaktem z wirusem, który utrzymuje się na przedmiotach przez długi czas. Należy pamiętać o zakazie dotykania twarzy w rękawiczkach, a szczególnie okolic błon śluzowych nosa i oczu. Te okolice stanowią furtkę do organizmu człowieka, przez którą wirusy bardzo łatwo wnikają do ciała i powodują choroby.

Noszenie rękawiczek nie oznacza, że możemy unikać częstego mycia dłoni. Mają one przypominać o niedotykaniu twarzy. Jako produkt jednorazowego użytku wymagają zmiany po określonym czasie. Sposób bezpiecznego ich usunięcia jest niezwykle ważny dla uniknięcia zakażenia wirusami. Należy je zdjąć w taki sposób, aby nie miały kontaktu z ciałem człowieka, gdyż może wtedy dojść do transmisji wirusów. 

Używanie środków ochrony indywidualnej może w skuteczny sposób zabezpieczyć organizm człowieka przed zakażeniem groźnymi wirusami.