Jakie operacje nosa wykonuje laryngolog?

Jesteś studentem medycyny lub dopiero wybierasz się na studia medyczne i interesujesz się schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz uszu?

Zapewne zastanawiasz się przy tym, czy specjalizacja laryngologiczna jest dla Ciebie. Laryngologia to fascynująca dziedzina wiedzy, której praktykowanie wymaga niejednokrotnie przeprowadzenia nieoczywistych zabiegów. Dowiedz się, jakie operacje nosa być może wykonasz jako laryngolog.

Septoplastyka – prostowanie przegrody nosowej

Septoplastyka to usunięcie skrzywienia przegrody nosowej, która wskutek nieregularnego wzrostu tkanki chrzęstnej lub kostnej wywołuje u pacjenta szereg dolegliwości. Taka wrodzona lub nabyta wada utrudnia oddychanie, ułatwia rozwijanie się nawracających infekcji, w tym także zapalenia ucha środkowego, wywołuje bóle głowy i uciążliwe chrapanie oraz może prowadzić do bezdechu sennego.

Operacja przegrody nosowej zaradzi także intensywnemu krwawieniu z nosa, które może być spowodowane nieprawidłowym ułożeniem błony śluzowej.

Septoplastykę poprzedzają odpowiednie badania, takie jak badanie pomiaru oporów w jamach nosowych. Sama operacja polega na usunięciu chrząstki czy też kości nosa wywołującej skrzywienie lub na repozycji i modelowaniu elementów kostnych i chrzęstnych.

Wykonuje się ją pod znieczuleniem ogólnym a rzadziej także miejscowym. Rekonwalescencja zakłada odpoczywanie przez pacjenta w pozycji leżącej na plecach i unikanie wysiłku fizycznego przez 10 do 14 dni.

Polipektonomia nosa – usunięcie polipów

Polipy stanowią niepożądane uwypuklenia obrzękniętej błony śluzowej. Powstają wskutek podrażnień alergicznych lub przewlekłych stanów zapalnych wewnątrz nosa, czasem także wskutek chorób tarczycy. Objawiają się poprzez niedrożność nosa, zaleganie wydzieliny lub jej spływanie po tylnej ścianie gardła, częściową a nawet całkowitą utratę węchu, chrapanie, uczucie rozpierania i bóle głowy.

Polipektonomia nosa przeprowadzana jest pod znieczuleniem ogólnym. Wykonuje się ją przez otwory nosowe przy użyciu pętli, kleszczyków lub endoskopu, który staje powoli złotym standardem dla tej operacji. Dzięki możliwości wprowadzenia mikrokamery ze źródłem światła endoskop ogranicza do minimum uszkodzenie tkanek, a zatem i krwawienie. Po wykonaniu polipektonomii należy założyć tamponadę przednią nosa w celu ograniczenia krwawienia.

Mukotonomia – usunięcie przerostów małżowiny nosowej

Mukotonomia bywa nazywana również konchoplastyką i dotyczy najczęściej małżowiny nosowej dolnej, odpowiedzialnej za ogrzewanie i oczyszczanie powietrza w trakcie oddychania. Polega na usunięciu fragmentu małżowiny w sytuacji nadmiernego jej przerostu lub wadliwego ustawienia prowadzącego do niedrożności nosa.

Zabieg może zredukować objawy alergiczne oraz katar, problemy z węchem, uzależnienie od kropli do nosa, chrapanie i niebezpieczeństwo bezdechu sennego.

Nowoczesne metody przeprowadzania mukotonomii zajmują od 20 do 40 minut i zakładają używanie fal radiowych i lasera. Wymagają jedynie znieczulenia miejscowego. Niegdyś nadmiar małżowiny usuwany był za pomocą nożyczek, jednak ta inwazyjna technika odeszła już do historii.

laryngolog

Współcześnie operacja ta zwykle nie skutkuje nawet potrzebą założenia tamponady lub opatrunku a pacjent powinien powstrzymywać się od wysiłku fizycznego i palenia papierosów jedynie przez tydzień po zabiegu.

Niektóre z wymienionych operacji mogą wywoływać wrażenie trudnych w opanowaniu i wymagających od lekarza szczególnej zręczności. Odpowiednie umiejętności z pewnością przyjdą jednak wraz ze zdobywaniem doświadczenia i poszerzaniem zawodowych horyzontów.

Martwisz się, że Twoje studia opierają się głównie na teorii i nie dają zbyt wiele możliwości zdobycia praktyki? Dostępnych jest wiele pozauczelnianych metod pogłębienia swojej wiedzy medycznej!

Dobrym przykładem takiej alternatywy może być trafnie dobrany kurs dla rezydentów laryngologii. Podczas niego poznasz zaskakujące przypadki medyczne, skorzystasz z praktycznych materiałów przygotowanych przez specjalistów i będziesz mógł zadać im nurtujące Cię pytania bez presji czasu.

Jednym z popularnych organizatorów kursów dla branży medycznej w naszym kraju jest fundacja Medelight, która pomaga młodym medykom zdobyć najistotniejsze kompetencje i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Fundacja oferuje kurs dla rezydentów laryngologii o nazwie “Laryngolog na dyżurze”, przeznaczony przede wszystkim dla osób rozpoczynających specjalizację z tej dziedziny.

Ma on na celu przygotować początkujących lekarzy do sprawnego rozpoznawania schorzeń u pacjentów zgłaszających się na SOR z dolegliwościami głowy i szyi.

Laryngologia jest niezwykle interesującą gałęzią medycyny, której praktycy spotykają się z bardzo różnorodnymi wyzwaniami. Dzięki dostępności rozmaitych kursów i szkoleń nie musisz rezygnować z niej jedynie przez obawy związane z brakiem doświadczenia!