Zaćma to choroba oczu, która dotyka coraz więcej osób. Problemy z widzeniem czy ból w okolicy oczu to jedne z nielicznych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak bez względu na stan jej zaawansowania można ją szybko i skutecznie wyleczyć. Co ciekawe, operacja zaćmy jest zupełnie bezbolesna, a pacjent już w ciągu jednej doby może wrócić do codziennych obowiązków.
Trudno jest mówić o zapobieganiu powstawaniu zaćmy w aspekcie medycznym. Z tego też powodu jedynym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zachorowania jest dbanie o swoje zdrowie poprzez regularny wysiłek fizyczny oraz odpowiednią dietę. Niestety, niekiedy przyczyny powstania zaćmy mają zupełnie inne pochodzenie. Jedyną szansą na całkowite wyleczenie zaćmy jest poddanie się leczeniu polegającym na wymianie zmętniałej soczewki na nową.
Czym jest zaćma?
Zaćma, określana również jako kataraktą, to jedna z najczęściej występujących chorób narządu wzroku. Powstaje ona jako efekt zmętnienia soczewki oka, która objawia się utratą swojej pierwotnej przejrzystości. Soczewka oka u osób z kataraktą jest żółta, a w przypadku bardziej zaawansowanej choroby – brunatna. Objawy zaćmy niekiedy towarzyszą choremu przez wiele lat, nasilając się stopniowo, utrudniając tym samym widzenie. Wzrok pogarsza się systematycznie, aż do momentu, kiedy widzenie jest zupełnie niemożliwe.
Utrudnione widzenie u pacjentów z zaćma wynika przede wszystkim z tego, że do zmętniałej soczewki dociera coraz mniej światła. Brak wystarczającej ostrości widzenia oraz niemal całkowita utrata zdolności do rozróżniania barw sprawia, że pacjentom z kataraktą trudno jest codziennie funkcjonować. Pomimo tego, że na zaćmę cierpi wiele osób, niektórzy nie wiedzą, że schorzenie jest możliwe do wyleczenia już w ciągu jednego dnia. Nieleczona katarakta może natomiast doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest poddanie się operacji zaćmy.
W jaki sposób można leczyć zaćmę?
Na rynku dostępne są przeróżne preparaty farmakologiczne, których zadaniem jest zapobieganie powstaniu zaćmy bądź opóźnienie jej rozwoju. Jednak jest to pomoc doraźna, nie zawsze przynosząca satysfakcjonujące efekty. Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie zaćmy jest poddanie się operacji. Operacja zaćmy jest w pełni bezpieczna i całkowicie bezbolesna. Co ciekawe – pacjent po operacji nie musi przebywać w szpitalu ani poświęcać swojego czasu na długą rekonwalescencję. Operacja przeprowadzona w komfortowych warunkach, pod opieką specjalistów, pozwala na szybki powrót do pełni zdrowia.
Operacja zaćmy w OneDayClinic – jak wygląda?
Operacja zaćmy z reguły jest przeprowadzana w komfortowych warunkach w trybie jednodniowym. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do kliniki leczenia zaćmy w umówionym dniu, a już kilka godzin po zbiegu będzie mógł wrócić do domu. Jak w praktyce wygląda operacja zaćmy?
Operacja zaćmy polega na wycięciu zmętniałej soczewki i wszyciu nowej, która będzie prawidłowo spełniała swoje funkcje. Sam zabieg trwa zaledwie 20 minut, a po wszystkim pacjent może swobodnie wrócić do domu. Zaletą poddania się operacji zaćmy jest również fakt, że już po kilku dniach można powrócić do pełnej sprawności, zupełnie zapominając o zaćmie.
O tym, czy pacjent może poddać się operacji zaćmy decyduje lekarz specjalista, który będzie przeprowadzał zabieg. Jeśli tak, pacjent powinien zgłosić się w określonym dniu na operację. Ważne jest jednak, aby po samej operacji przyjść na wizytę kontrolną, która odbywa się 24 godziny po wszczepieniu nowej soczewki. To właśnie wtedy lekarz ma możliwość sprawdzenia samopoczucia pacjenta po operacji, jak i zweryfikować ostrość wzroku.
Bezbolesna i bezpieczna operacja zaćmy to skuteczny sposób na wyleczenie zaćmy. Pacjenci po operacji szybko zaczynają prawidłowo rozróżniać kolory, a kontury i barwy są ostre i intensywne.
Zapobieganie powstawaniu zaćmy
Przyczyny powstawania zaćmy są różne. Z reguły najczęściej na kataraktę cierpią osoby zmagające się jednocześnie z cukrzycą. Dlatego tak istotne jest utrzymywanie zdrowej i zbilansowanej diety, która pozwoli zachować ostry wzrok. Jedną z częstych przyczyn pojawienia się zaćmy jest brak ochrony przeciwsłonecznej oczu – niezależnie od pory roku. Specjaliści zalecają, aby chronić wzrok poprzez noszenie okularów z filtrem UV najwyższej kategorii.