Kurs pierwszej pomocy dla dzieci w szkole

Kurs pierwszej pomocy jest zbiorem czynności, które powinien posiadać każdy z nas. Poszczególne umiejętności pozwolą nie tylko ocucić osobę nieprzytomną, ale i ocalić życie. 

Tak naprawdę, kursy pierwszej pomocy nie są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Warto zaszczepiać w dzieciach tę wiedzę już od najmłodszych lat. Maluchy są rezolutne i szybko chłoną wiedzę, zwłaszcza jeśli szkolenie prowadzone jest w sposób ciekawy. Poza tym, przeprowadzanie takich zajęć w szkole czy w przedszkolach, może zaowocować zainteresowaniem medycyną/ ratownictwem, co później ułatwi wybór zawodu.

Kurs pierwszej pomocy

pierwsza pomoc
Warto brać udział w kursie pierwszej pomocy, niezależnie od wieku.

Zazwyczaj, na kursie pierwszej pomocy uczymy się, w jaki sposób zareagować, gdy widzimy osobę nieprzytomną, zakrwawioną lub otumanioną. Różne mogą być powody takiego stanu – niemniej jednak, zawsze warto jest wiedzieć, co w takim przypadku powinniśmy zrobić. Nauka dzieci pierwszej pomocy wygląda nieco inaczej, niż nauka osób dorosłych.

Warto jest uświadamiać dzieci w przedszkolach i w szkole, że ratowania zdrowia i życia może podjąć się każdy z nas. Ratownicy zawsze mają wszystkie potrzebne rekwizyty, które dopasowane są do zagrożeń, z jakimi mogą zetknąć się najmłodsi uczestnicy. Warto również dodać, że dzieci bardzo szybko się uczą, jednak trzeba umiejętnie, ciekawie i z odpowiednim podejściem prowadzić takie zajęcia

Dlaczego warto uczyć dzieci pierwszej pomocy?

Zazwyczaj, kursy pierwszej pomocy prowadzone są w zakładach pracy. Jest to standardowa i obowiązkowa procedura, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w każdym miejscu pracy. Zakłady pracy różnią się znacznie od siebie, dlatego są różne typy kursów pierwszej pomocy. Zagrożenia, jakie występują w fabryce, biurze, na magazynie czy w sklepie, mogą powodować mniejsze lub większe uszkodzenia ciała lub bezpośrednio szkodzić naszemu życiu.

pierwsza pomoc

Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym uczą się jednak najprostszych czynności, które pozwolą im zachować się tak, jak osoba dorosła. Czasem, dzieci są w stanie pomóc osobie dorosłej lub koledze z klasy, właśnie dzięki takim szkoleniom. Dziecko, które jest edukowane w tak młodym wieku, z pewnością będzie wiedziało jak ma się zachować w trudnej sytuacji.

Wiele jest osób dorosłych, które nie znają podstaw w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Z racji tego, iż takie szkolenia dla dzieci odbywają się coraz częściej, naprawdę warto skorzystać z tej możliwości.

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci w szkole

Ze szkoleń u kursów z zakresu udzielania pierwszej pomocy korzystają zarówno klienci prywatni, firmy, zakłady, jak i szkoły oraz placówki edukacyjne.  Te ostatnie zresztą, dzięki zaangażowaniu kadry pedagogicznej coraz częściej są wśród uczniów przeprowadzane. Przyjazna i swobodna atmosfera sprzyja efektownej pracy w grupie, a szkolna młodzież dzięki odpowiedniemu podejściu ratownika zdobywa niezwykle przydatne w życiu umiejętności.

pierwsza pomoc

Przy wyborze firmy, która szkolenie ma przeprowadzić  warto więc zwrócić uwagę na to, aby dawała możliwość wyboru kursu dostosowanego do naszych potrzeb. Inne bowiem mają pracownicy wyspecjalizowanych zakładów, gdzie zagrożenia są dość specyficzne, a inne osoby prywatne lub dzieci i młodzież, które skoncentrować powinny się na ogólnych zasadach udzielania pierwszej pomocy.

W całym procederze nie mniej ważne jest oczywiście podejście samego ratownika, który z młodzieżą będzie miał styczność. Dobrze, jeśli jest on osobą przyjazną, sprawiającą że atmosfera podczas kursu będzie swobodna. Młodzi ludzie chętniej współpracują bowiem z człowiekiem otwartym i serdecznym.