Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. – na czym polega?

Osoby mające predyspozycje do zatrzymywania tłuszczów w organizmie często czują z tego powodu dyskomfort i chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Obecnie chirurgia plastyczna oferuje bezpieczne zabiegi, dzięki którym każdy może wymodelować swoją sylwetkę w wybrany i zdrowy sposób. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest liposukcja infradźwiękowa N.I.L., czyli odsysanie nadmiaru tłuszczu nagromadzonego w ciele. W jaki sposób przebiega taki zabieg? Zapraszamy do lektury.

Chirurgia plastyczna i odsysanie tłuszczu

Jako jedna z dziedzin medycyny, chirurgia plastyczna zajmuje się wprowadzaniem zmian do wyglądu osób, które nie są zadowolone z poszczególnych elementów swojego ciała, korektą wrodzonych wad, jak i usuwaniem nabytych niedoskonałości. Poddając się zabiegowi chirurgicznemu, pacjenci mogą zmienić kształt swoich ust, wielkość biustu oraz pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. popularnie znana również jako odsysanie tłuszczu to zabieg, który może być wykonany zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dotyczy on pacjentów, którzy ukończyli 18. rok życia i u których nie ma przeciwwskazań do tej procedury.

liposukcja infradźwiękowa

Liposukcja wykonywana jest w różnych częściach ciała. Nadmiar tłuszczu może być odsysany zarówno z brzucha, ud, jak i pośladków czy przedramion. Możliwe jest wykonanie liposukcji także w obszarze twarzy i wielu obszarów nóg. Na zabieg ten decydują się często osoby, które chcą, aby ich sylwetka odpowiadała ich preferencjom, a u których nie zdały egzaminu konkretne diety połączone z ćwiczeniami fizycznymi.

Metoda infradźwiękowa to jedna z kilku metod wykonywania liposukcji. Można wyszczególnić również wibracyjne, ultradźwiękowe czy też laserowe odsysanie tłuszczu. Ta metoda jest jednak najbardziej zaawansowaną z nich.

Jak przebiega liposukcja infradźwiękowa N.I.L.?

Zabieg odsysania tłuszczu, czyli liposukcji rozpoczyna się od oznaczenia na ciele pacjenta obszarów, z których będzie odsysany tłuszcz. Podczas procedury pacjent jest świadomy, a zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym, w zależności od decyzji lekarza. Sama liposukcja możliwa jest dzięki odsysającej kaniuli, która dzięki wibracji infradźwiękowej dostaje się w odpowiednie miejsce i pobiera nadmiar tłuszczu. Wykorzystuje się do tego aparaturę korzystającą ze sprężonego powietrza. Zabieg wykonywany jest przez lekarza chirurga, specjalistę od chirurgii plastycznej.

Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. jest zabiegiem bardzo precyzyjnym – lekarz może poprowadzić kaniulę tak, aby na ciele pacjenta powstało jak najmniej ewentualnych siniaków. Tym samym jest to też zabieg stosunkowo delikatny – infradźwięki są falami, które redukują ból i wspierają wydzielanie endorfin. Zabieg trwa adekwatnie do tego, ile tłuszczu jest odsysane. Może trwać zatem około godziny lub dwóch godzin, w zależności od przebiegu procedury czy też miejsc, z których pobierany jest tłuszcz.

Co warto wiedzieć o liposukcji infradźwiękowej N.I.L.?

Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. jest zabiegiem bezbolesnym dzięki znieczuleniu i nie pozostawia znacznych obrzęków. Pacjenci mogą wrócić do domu po kilku godzinach od zabiegu, w zależności od zaleceń lekarza. Co również ważne, procedura ta jest znacznie krótsza od pozostałych zabiegów usuwania tłuszczu. Osoby zainteresowane zabiegiem liposukcji infradźwiękowej powinny najpierw umówić się na konsultację ze specjalistą, który zrobi wywiad na temat zdrowia pacjenta i oceni, czy dana osoba może poddać się tej procedurze.

efekty liposukcji

Zazwyczaj odradza się ten zabieg osobom chorującym przewlekle na cukrzycę, zmagającym się z chorobami serca czy układu krążenia, a także kobietom w ciąży, a to tylko niektóre przeciwwskazania. Po zabiegu miejsca, w których skóra jest naruszona, są zszywane, a pacjent przez jakiś czas nosi uciskowe ubrania bądź pas, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Wielu pacjentów chce wykorzystać odessany tłuszcz do przeszczepu w innej części ciała i po zabiegu liposukcji infradźwiękowej jest to możliwe. Jeszcze jedną różnicą pomiędzy tą metodą odsysania tłuszczu a innymi jest to, że w przypadku liposukcji infradźwiękowej możliwe jest odessanie większych ilości tłuszczu i jest to jak najbardziej bezpieczne.

Zabieg ten pozwala także na wykonywanie innych procedur wchodzących w zakres chirurgii plastycznej. Osoby, które w tym samym okresie chcą poddać się, na przykład, liftingowi czy operacji zmarszczek, mogą to zrobić. Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. należy zatem do naprawdę bezpiecznych i komfortowych zabiegów.