Most porcelanowy czy implant? – Co sprawdzi się lepiej?

Wybór odpowiedniej metody uzupełnienia braku w uzębieniu zawsze będzie nastręczał pacjentom wielu problemów. Lekarz stomatolog może jedynie przedstawić wszystkie wady i zalety każdego rozwiązania, ale ostateczna decyzja zawsze będzie należała do pacjenta. Nie tylko cena oraz walory estetyczne każdego rozwiązania będą brane pod uwagę. W przypadku implantu i mostu porcelanowego istotna jest również cena. Co warto wybrać?
Braki w uzębieniu to niezwykle wstydliwa sprawa dla każdego kto kiedyś zęba utracił. Chęć zapełnienia dziury sprawia, że pacjenci szybko podejmują decyzję o wstawieniu implantu albo mostu porcelanowego. Trudność jednak leży w wyborze odpowiedniej opcji – cena, wygląd, a także sposób montażu to kluczowe kwestie, o których należy pamiętać. Czym jednak różni się implant od mostu porcelanowego i które rozwiązanie będzie praktyczniejsze?

Implanty – najważniejsze zalety

Implant to w praktyce tytanowa śruba, która jest wkręcana przez lekarza stomatologa w miejsce, gdzie pacjent wcześniej utracił swojego zęba. Wstawienie w kość odbywa się przy znieczuleniu, a w trudnych przypadkach – pod narkozą. Jest to zabieg bezbolesny.

Ze względu na funkcje i zalety implantu jest to jedna z najpraktyczniejszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Tytanowa śruba świetnie imituje korzeń naturalnego zęba, nie wpływając przy tym negatywnie na inne zęby. Trwałość implantu przekłada się na większy komfort żucia jedzenia, co w praktyce niczym nie różni się od spożywania posiłków z pomocą naturalnych zębów. Nacisk, jaki wywołują niektóre pokarmy na zęby nie ma znaczenia dla implantu, gdyż jest trwały i stabilny.
Największą zaletą implantu zęba jest fakt, że to rozwiązanie na lata. Cena w tym przypadku nie odgrywa większej roli, gdyż pacjenci zdają sobie sprawę z faktu, że jest to jednorazowy wydatek. Jednocześnie implant zęba to jedyny sposób na to, aby uchronić kość utraconego zęba przed całkowitym zanikiem. Pacjent unika w ten sposób nie tylko poważnych powikłań zdrowotnych, ale również zapobiega deformacji zgryzu oraz upośledzenia trawienia.

implant
Charakterystyka mostów porcelanowych

Mosty porcelanowe to zupełnie inne rozwiązanie, na które decyduje się znaczna część osób, pragnących uzupełnić braki w uzębieniu. To także alternatywa dla ruchomych protez zębowych, które nastręczają pacjentom ogromnych problemów przy pielęgnacji oraz codziennym użytkowaniu. Mosty porcelanowe montowane są na stałe, dzięki czemu zwiększa się komfort życia i pacjent bardzo szybko się do nich przyzwyczaja.
Mosty porcelanowe to element odbudowy protetycznej brakujących zębów, które angażują w całym procesie zdrowe zęby pacjenta. Występują one w roli filarów, na których most porcelanowy się opiera. Warto przy tym pamiętać, że do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest spiłowanie i dopasowanie filarów do mostu.
Przed podjęciem się wstawienia mostu porcelanowego lekarz stomatolog weryfikuje, czy pozostałe zęby są gotowe na to, aby umieścić na nich most porcelanowy. Chodzi tutaj o zmniejszenie nacisku podczas żucia, a także zapobiegnięcie niszczenia zębów naturalnych. Jednak w większości przypadków nie ma przeciwwskazań do zamontowania mostów porcelanowych.
Wybór mostu porcelanowego to rozwiązanie na lata. Dzięki temu pacjent aż do momentu wysłużenia się mostu nie musi się o niego martwić, nierzadko zapominając o jego istnieniu.

implant
Implant czy most porcelanowy – najlepszy wybór

Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem nie należy do najłatwiejszych. Z racji licznych zalet zarówno implantu, jak i mostu porcelanowego, pacjenci tracą mnóstwo czasu na podjęcie odpowiedniej decyzji. Jednak, jak podkreśla lekarz stomatolog z kliniki dentystycznej Podralscy, w przypadku braków w uzębieniu czas odgrywa największą rolę – brak uzupełniania może doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych – zaniku kości, problemów z trawieniem czy częstych bólów głowy związanych ze skurczami szczęki.
Implant świetnie nada się dla osób, które poszukują rozwiązania na bardzo długi czas. Mimo wysokiej ceny, tytanowa śruba jest najbezpieczniejszym oraz najtrwalszym sposobem na to, aby uzupełnić lukę. Most porcelanowy natomiast jest znacznie bardziej korzystny pod względem finansowym, jednak należy liczyć się z faktem, że po kilku latach zabieg będzie trzeba powtórzyć. Jednak w obu przypadkach pacjent będzie cieszył się pięknym uśmiechem.