Poradnia ginekologiczna – dlaczego warto badać się regularnie?

Wizyta u ginekologa zwłaszcza ta pierwsza w życiu przeważnie uznawana jest za bardzo krępujące doświadczenie. Wiele kobiet próbuje ominąć lub opuścić spotkanie ze specjalistą co bardzo często niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Dlaczego wizyty u ginekologa są konieczne i kiedy należy się do niego zgłosić?

Dlaczego wizyty u ginekologa są konieczne?

Pilnując regularnych kontroli u ginekologa każda kobieta może cieszyć się pełnią zdrowia a wszelkie niepokojące objawy są szybko diagnozowane, a wprowadzane leczenie przenosi skuteczne efekty. Regularne wizyty sprawiają, że nawet w sytuacji pojawienia się chorób czy zakażeń możliwe jest wdrożenie natychmiastowego leczenia, które zapobiegnie poważnym konsekwencją, które wynikały by z zaniedbania tej kwestii.

Należy również pamiętać, że ginekolog wykonuje także badania piersi co jest niezwykle ważne ze względu na możliwość wykrycia pierwszych objawów raka bądź innych nieprawidłowości. U specjalisty dobrać można również stosowną do indywidualnych potrzeb metodę antykoncepcji,. Kobiety w ciąży są zobowiązane do wizyt u ginekologa, który pomoże w bezpiecznym prowadzeniu ciąży.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się już w okresie dojrzewania między 14 a 16 rokiem życia. Pierwsze spotkanie będzie miało charakter czysto profilaktyczny. Zazwyczaj wykonywane jest badanie USG, badania palpacyjne czy badania piersi. Dzięki podstawowym badaniom możliwe będzie określenie czy występują anatomiczne bądź wrodzone zmiany oraz czy pojawiły się torbiele na jajnikach bądź nadżerka szyjki macicy. Lekarz będzie również mógł ocenić stopień rozwoju piersi i wykryć ewentualne pojawiające się nieprawidłowości.

Młode kobiety powinny zgłosić się również do specjalisty w sytuacji gdy występują zaburzenia w miesiączkowaniu na przykład gdy okres jest zbyt obfity lub cykl jest nieregularny. Bardzo wiele kobiet skarży się również na bolesne przechodzenie miesiączki co także powinno być skonsultowane z specjalistą. Do ginekologa należy się również zgłosić w każdej sytuacji gdy pojawiają się niepożądane objawy takie jak plamienia, upławy, bóle podbrzusza czy piersi. Także w przypadku rozpoczęcia współżycia bądź chęci zastosowania antykoncepcji ginekolog będzie odpowiednią osobą która dobierze właściwe leki.

Regularne spotkania z ginekologiem

Spotkanie ze specjalistą powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu każda kobieta będzie miała pewność pełni zdrowia, a wszelkie zmiany lub zakażenia bakteryjne i grzybicze szybko zostaną wyeliminowane. Raz w roku każda kobieta powinna wykonać cytologię, która umożliwia rozpoznanie nadżerki bądź wykryje raka szyjki macicy. Regularnie powinno wykonywane być również badanie USG piersi, dzięki któremu możliwe będzie ewentualne zdiagnozowanie zmian nowotworowych czy guzków.

Z porady ginekologa koniecznie muszą korzystać wszystkie kobiety w ciąży, które regularnie przez cały okres trwania jej powinny stosować się do zaleceń specjalista. Ginekolodzy świadczą również pomoc w zakresie dobrania metody antykoncepcji innej niż za pomocą doustnych tabletek hormonalnych . Wśród usług znajdziemy m.in założenie wkładki antykoncepcyjnej lub wkładki antykoncepcyjnej hormonalnej. W zależności od gabinetu oferta będzie znacznie się różniła – posiadała bogatszy lub bardziej podstawowy zakres badań i zabiegów.

Prywatnie czy na NFZ?

Z usługi ginekologa można skorzystać zarówno wybierając specjalistę, który posiada podpisaną umowę z NFZ lub wybrać lekarza leczącego prywatnie. Wiele kobiet na pierwszą wizytę decyduje się skorzystać z usług kobiety jednak warto pamiętać, że każdy lekarz specjalista będzie w stanie wykonać właściwe badania w stosownej atmosferze.

W przypadku zdecydowania się na wizytę prywatną ceny zależnie od wielu czynników mogą znacznie się różnić. Za wizytę zapłacimy od 100 do 250 zł w zależności w jakim mieście się ona odbywa i w jakim regionie Polski. Za USG ginekologiczne i USG piersi zapłacimy dodatkowe 40 – 60 zł doliczane do ceny wizyty. Wykonanie cytologii również będzie mieściło się w tym zakresie cenowym. Zakładanie wkładki antykoncepcyjnej może wiązać się z kosztem od 500 zł, a inne metody antykoncepcji mogą być znacznie droższe. Pamiętajmy jednak, że na zdrowiu nigdy nie warto oszczędzać, a regularne wizyty sprawią, że każda kobieta będzie mogła cieszyć się pełnią zdrowia. We Wrocławiu polecamy ginekologa z prywatnej kliniki Na Grobli.