Ginekologia estetyczna – jakie zabiegi chirurdzy wykonują w jej ramach

Chirurgia plastyczna od lat jest coraz popularniejsza. Zazwyczaj kojarzy nam się ona z poprawianiem rysów twarzy czy naszej sylwetki. Jednak nie wszyscy wiedzą, że obejmuje ona również ginekologię estetyczną. Warto zastanowić się, kiedy takie zabiegi są przydatne (a nawet konieczne) i czy będą pomocne dla Ciebie.

Czym jest ginekologia estetyczna?

Niektórzy uważają, że ginekologia estetyczna to jedynie kwestia związana z wyglądem. Jednak istnieją pewne sytuacje medyczne, w których niezbędne są zabiegi ginekologii estetycznej. Jest to analogiczna sytuacja jak z klasyczną chirurgią plastyczną. Czasami zabiegi są wykonywane tylko po, by poprawić estetykę. Zdarza się jednak, że jest to bardzo ważna potrzeba medyczna, jak np. w przypadku ofiar poparzeń.

Niektóre kobiety nie lubią swoich narządów płciowych. Wstydzą się ich i krępują się pokazywać nago partnerowi. Ma to bardzo poważny wpływ na ich życie seksualne, a przez to również na związki i zadowolenie z życia. Często w takich sytuacjach kobiety przechodzą przez procedury ginekologii estetycznej, by czuć się piękniej i nabrać pewności siebie, zwłaszcza w życiu intymnym.

waginoplastyka i zwężanie pochwy

Kobieta może się również zdecydować na procedurę ginekologii estetycznej z powodu problemów medycznych, jak chociażby nietrzymanie moczu. Zdarza się, że podczas ciąży i porodu mięśnie rozciągają się w taki sposób, że kontrola nad pęcherzem jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. W takich sytuacjach zabiegi ginekologii estetycznej pomagają.

Waginoplastyka i zwężanie pochwy

Jednym z zabiegów wykonywanych przez chirurgów jest waginoplastyka i zwężanie pochwy. Narząd ten wraz z wiekiem może stać się luźniejszy, a mięśnie stają się osłabione lub rozciągnięte. Taka sytuacja jest również często rezultatem porodu. Wpływa to na proces tarcia i odczuwanie przyjemności seksualnej. Zarówno kobieta, jak i jej partner, nie odczuwają uścisku, a to obniża satysfakcję z pożycia seksualnego. Waginoplastyka i zwężanie pochwy to zabiegi chirurgiczne podczas których lekarz może zrestrukturyzować pochwę, aby poprawić jej napięcie, wygląd, a nawet wrażliwość. Zabieg można wykonać w każdym momencie jeżeli nie ma przeciwskazań medycznych, ale zazwyczaj kobiety decydują się na niego po porodzie. Po jego przeprowadzeniu można zajść w ciążę, jednak poród może zniweczyć jego rezultaty.

Labioplastyka

Czasami kobiety są skrępowane wyglądem swoich warg sromowych. Zdarza się, ze wewnętrzne wargi sromowe są dłuższe lub większe niż zewnętrzne. Sprawia to, że niektóre panie czują się nieatrakcyjne.

Co więcej taka przypadłość może być nawet bolesna. Wewnętrzne wargi sromowe są znacznie delikatniejsze niż zewnętrzne. W takiej sytuacji bielizna może przy każdym ruchu ocierać się o miękkie tkanki i je podrażniać sprawiając ból. To może również powodować rezygnację ze sportu. Ubrania sportowe są zazwyczaj obcisłe i jeszcze potęgują objawy, a poruszanie się z większą szybkością skutkuje pieczeniem, a nawet obtarciami.

Labioplastyka rozwiązuje te problemy. Niezależnie od tego czy wargi wewnętrzne, czy zewnętrzne, wymagają interwencji chirurga. Zabieg raz na zawsze wyeliminuje wszystkie dolegliwości.

Plastyka pochwy

Zdarza się, że po porodzie, lub w wyniku innych dolegliwości, narządy płciowe się obniżają. Jest to rezultatem rozciągnięcia mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy. Wypadanie macicy jest wynikiem osłabienia podtrzymujących ją mięśni. W bardzo zaawansowanych przypadkach może dojść nawet do wysunięcia się macicy na zewnątrz. Co więcej to schorzenie może doprowadzić do wywinięcia się pochwy na drugą stronę.

waginoplastyka

Takie zmiany mogą wynikać z wielu trudnych porodów lub pracy fizycznej. Niezależnie od ich przyczyn kobiety odczuwają ból w dole brzucha i w krzyżu. Często też objawami są nawracające infekcje dróg moczowych i stany zapalne.

W takich przypadkach ginekologia estetyczna to jedyna możliwość leczenia. Zabieg ten wykonywany jest w trzech etapach. Wykonuje się plastykę przedniej ściany pochwy, tylnej ściany pochwy oraz krocza z odtworzeniem środka ścięgnistego. Jednak o zakresie operacji decyduje lekarz na podstawie zaawansowania schorzenia.

Ginekologia estetyczna to zabiegi, które wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale również na nasz stan zdrowia i jakość życia. Z tego powodu warto się na nie zdecydować i nie traktować ich jak tematu tabu.