Od pojawienia się powłoki antyrefleksyjnej mija już ponad 40 lat. Dopiero niedawno stała się ona bardzo popularna, właśnie ze względu na swoje użytkowe walory dla osób, które długi czas pracują przy komputerze.
Jeśli nie mamy wady wzroku, jednak posiadamy monitor LCD, nie powinno się kupować okularów z mocą zerową i powłoką AR, by chronić oczy, ponieważ nie ma to żadnej wartości. Inaczej jest, gdy mamy połączenie powłoki AR z EMI, wtedy będzie to dobre rozwiązanie, szczególnie dla alergików – będzie poprawiać komfort pracy także u osób, które nie mają wad wzorku.
Jakie zadanie pełni powłoka AR?
Głównym zadaniem powłoki AR jest usuwanie refleksów świetlnych, a więc odblasków, które powstają na gładkiej, polerowanej powierzchni soczewki okularowej. Jak wiadomo światło przechodzi przez elementy, które mają różny współczynnik załamania, i dlatego może dojść jedynie do odbicia częściowego. Efektem tego będą pojawiające się refleksy. W soczewce okularowej zjawisko się podwoi, ponieważ mamy dwie powierzchnie soczewki – zewnętrzną oraz wewnętrzną.
Innowacyjne soczewki z powłoką antyrefleksyjną
Jeśli mamy soczewki bez powłoki AR to stracą one na przejrzystości przez zmniejszenie transmisji światła o wartość między 8 a 15%, mamy więc wtedy mniejszy kontrast widzenia.
Na obu powierzchniach soczewki pojawić się mogą złudne obrazy, a w przypadku osób, które pracują przed komputerem – odbicie ekranu na zewnętrznej powierzchni soczewki. To prowadzi do szybkiego zmęczenia oczu, ponieważ mózg eliminuje zakłócenia, ale dzieje się to równocześnie ze zwiększonym wysiłkiem układu wzrokowego. Powłoka AR przy wszystkich zaletach ma jednak jedną istotną wadę, ponieważ gdy posiadamy taką soczewkę, która ma idealną przejrzystość, sprawia to, że praktycznie każda drobinka kurzu czy brudu będzie na niej widoczna. Można więc odnieść wrażenie, że szybciej się brudzą.
W związku z powyższym producenci łączą tą powłokę z dodatkiem powłoki hydrofobowej i lipofobowej, tak by nie osiadały na soczewkach cząsteczki wody oraz tłuszczu. Założenie producentów jest takie, że dzięki stosowaniu takich rozwiązań będzie można zagwarantować sobie należytą czystość takiej soczewki w każdej sytuacji.
Szkła AR dla alergików
Jeśli chodzi o efekty zdrowotne, na których będzie nam zależeć, to najlepszy efekt będzie możliwy do uzyskania, jeśli połączy się powłokę AR z powłoką EMI. Taka powłoka będzie rekomendowana przez lekarzy okulistów do pracy przy komputerze, szczególnie jak ktoś ma problemy z alergią. Będzie chronić przed gromadzeniem się kurzu wokół oczu i przyleganiu do powierzchni soczewki. Dzięki temu nie wysycha też film łzowy, co wpływa na komfort nawet w czasie długotrwałej pracy.
Okulary mają dawać komfort pracy, ale nie można zapominać, że muszą nam zagwarantować odpowiedni komfort również w każdym innym momencie użytkowania. Warto więc zainwestować w dobre soczewki antyrefleksyjne. Różnego rodzaju soczewki zakupić można w sklepie internetowym Soczewki24. W ofercie znajdziemy soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a także oprawki do okularów z soczewkami z powłoką AR.