Istnieje wiele chorób przewlekłych, które utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, ale które jednak jednocześnie nie wymagają stałego pobytu w szpitalu przez chorego.
Aby jednak zapewnić osobie cierpiącej na konkretne schorzenie możliwie jak najwyższy poziom komfortu, warto zdecydować się na profesjonalne usługi pielęgniarki domowej. Zajmie się ona dozowaniem leków i dbaniem o to, aby chory zawsze zażywał je na czas. Jeśli będzie taka potrzeba, to również poda osobie chorej zastrzyk lub kroplówkę. W jakich przypadkach może ona dokonywać takich zabiegów i czy warto wykonywać je w domu? Sprawdź!
Pomoc pielęgniarki w domu – komfort dla chorego oraz jego rodziny
Przewlekła choroba potrafi być bardzo uciążliwa zarówno dla samego pacjenta, jak i dla jego najbliższych. W przypadku, gdy nie ma konieczności, aby chory cały czas przebywał w szpitalu pod ścisłą opieką lekarzy, może on spędzać czas w domowym zaciszu. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, które może mieć bardzo dobry wpływ na psychikę chorego oraz jego motywację i chęć do walki z chorobą.
Obecność w pobliżu rodziny i przyjaciół oraz możliwość przebywania we własnym, zamiast w szpitalnym, łóżku pozytywnie wpłynie na samopoczucie.
Jednak, aby taki pobyt był w pełni bezpieczny dla osoby chorej, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie pokoju w różnego rodzaju urządzenia medyczne. Ważna jest również czystość, ponieważ kurz oraz zarazki mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.
Ogromną pomocą i wsparciem zarówno dla chorego, jak i dla jego rodziny, są wizyty wykwalifikowanej pielęgniarki w domu pacjenta, podczas których może ona profesjonalnie zająć się swoim pacjentem.
Do jej zadań należy między innymi sprawdzanie wszystkich parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi, temperatura ciała czy tętno, a także przeprowadzanie podstawowych badań i oględzin, które dadzą pogląd na to, czy schorzenie pacjenta się rozwija, czy nie ma powodów do obaw i wszystko jest w normie.
Takie wizyty należy dopasować w kwestii długości oraz częstotliwości do konkretnego pacjenta. Wpływ na te kwestie ma jego stan oraz to, jak często ktoś z jego bliskich jest w domu i może się nim zająć oraz dotrzymać mu towarzystwa. Często niestety jest tak, że najbliższa osoba, z którą chory mieszka, nie może zrezygnować z codziennej pracy, dlatego każdego dnia musi na co najmniej 8 godzin wychodzić z domu. Wtedy idealnie sprawdza się pomoc pielęgniarki.
Kiedy pielęgniarka może podawać choremu kroplówkę i zastrzyki?
Domowa pomoc medyczna ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala na fachowe i systematyczne monitorowanie stanu zdrowia chorego. Odpowiednio wyszkolony personel może często być w stanie zauważyć różne objawy znacznie wcześniej niż ktoś, kto nie posiada odpowiedniego przeszkolenia i wykształcenia w tym zakresie.
Może to uchronić osobę chorą przed wieloma powikłaniami i problemami zdrowotnymi oraz pozwolić na szybką reakcję w przypadku objawów zwiastujących powikłania po operacji lub inne poważne problemy zdrowotne.
Kolejną zaletą zatrudnienia pielęgniarki domowej jest fakt, że może ona wyręczyć rodzinę w podawaniu leków, co jest szczególnie przydatne, jeśli chory ma zalecone leki podawane dożylnie. Wiele osób nie wie, jak poprawnie wykonywać zastrzyki lub podawać kroplówki. Pielęgniarki domowe posiadają odpowiednie umiejętności w tym zakresie i nie jest to dla nich najmniejszym problemem. Należy jednak pamiętać, że tego typu lekarstwa pielęgniarka może podawać tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza prowadzącego, a nie na własną rękę.