Okulary przeciwsłoneczne towarzyszą nam praktycznie całe lato. Ochrona wzroku przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, które latem są jeszcze silniejsze, jest niezwykle ważna, jeśli chcemy zachować zdrowie oczu przez długi czas i nie musieć szybko inwestować w okulary korekcyjne.
Dlatego wybierając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, należy skupić się nie tylko na ich kształcie i kolorze, ale również jakości wykorzystanych materiałów do ich produkcji. Warto wziąć pod uwagę znaną i cenioną markę oraz zastosowane filtry. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych i dlaczego warto postawić na markowe oprawki oraz szkła ze sprawdzonego źródła.
Wysoka jakość to podstawa
Okulary korekcyjne oraz przeciwsłoneczne bardzo często są inwestycją na długi czas. Ich noszenie ma ogromny wpływ nie tylko na to, jak wyglądamy, ale przede wszystkim na to, w jakim stanie jest nasz wzrok. Źle dobrane szkła oraz materiały niskiej jakości mogą sprawić, że wada wzroku zacznie się pogłębiać, a okulary zamiast chronić oczy i poprawiać jakość widzenia, to będą tylko i wyłącznie nam szkodzić.
Dlatego właśnie warto odpowiednio przyłożyć się do wyboru odpowiedniego modelu, dopasowanego do swoich potrzeb oraz postawić na sprawdzone marki, które posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty, które są wyznacznikiem wysokiej jakości oraz dowodem na to, że proponowane przez nich produkty spełniają wszelkie normy oraz najwyższe standardy. Tak wybrane szkła na pewno zapewnią Ci wysoki komfort użytkowania i to przez długi czas.
Osoby, które mają wadę wzroku, powinny zamawiać szkła przyciemniane na lato w profesjonalnym salonie optycznym, w którym ich okulary przeciwsłoneczne zostaną dopasowane do ich wady. Ponadto w sprawdzonym miejscu z wykwalifikowaną obsługą, która doskonale zna się na branży optycznej, można liczyć na fachową pomoc w wyborze. Ułatwi to znalezienie odpowiednich szkieł z odpowiednimi powłokami oraz da gwarancję, że na pewno nie kupimy niskiej jakości okularów przeciwsłonecznych, które nie będą wyposażone w żadne filtry.
Należy bowiem pamiętać, że obecność filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych, nieważne czy ze szkłami korekcyjnymi, czy klasycznymi, jest absolutnie obowiązkowa. W przeciwnym razie wzrok zostanie narażony na możliwość poważnego uszkodzenia przez promieniowanie słoneczne. Ponadto nieposiadające filtrów szkła mogą zniekształcać obraz i powodować inne niebezpieczeństwa, np. zwiększać ryzyko wypadku podczas prowadzenia samochodu.
Dlatego dla własnego dobra i bezpieczeństwa dobrze jest wybierać profesjonalne szkła w renomowanym salonie optycznym, a nie w pierwszej lepszej sieciówce.
Oprawki dobrane do kształtu twarzy i urody
Oczywiście podczas wyboru okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych ważne są nie tylko szkła, ale również oprawki. Ich odpowiednie dopasowanie ma wpływ zarówno na to, jak będziemy się prezentować w danym modelu okularów, a także na nasz komfort podczas ich noszenia. Oprawki nie mogą być dla nas zbyt ciężkie. W zależności od potrzeb powinny być wyposażone w noski lub posiadać jedynie wyprofilowaną część oprawki, która umożliwi stabilne utrzymanie okularów na nosie.
Ważną kwestią jest również oczywiście szerokość oprawek. W niektórych modelach można ją nieco zmniejszyć poprzez lepsze dopasowanie zauszników, jednak są to niewielkie zmiany. Dlatego należy zwrócić uwagę, czy oprawki wybrane w salonie na pewno dobrze leżą, aby ograniczyć ryzyko zsunięcia się okularów w wyniku poruszenia głową.
Jak podają specjaliści z salonu optycznego Manufaktura Wzroku, kolor oraz kształt oprawek należy dopasować do swojej urody. Do twarzy okrągłej pasują oprawki, które optycznie wysmuklają jej owal, czyli modele delikatnie wydłużone i o zaokrąglonych dołach. Twarz trójkątna oraz kwadratowa doskonale wygląda w zaokrąglonych oraz owalnych kształtach, które nieco zmiękczają ostre rysy, podobnie sprawa wygląda przy twarzy prostokątnej. Największe pole do popisu mają osoby, które posiadają twarz owalną. Do tego kształtu pasują praktycznie wszystkie modele okularów.