Istnieje wiele rodzajów terapii masażem. Wszystko zależy od naszych dolegliwości, stanu zdrowia i potrzeb. Prócz tego, że pomaga on się relaksować, wiele programów terapii farmakologicznej wykorzystuje jego dobroczynne działanie. Może on też służyć w walce z bólem. Biorąc pod uwagę ilość technik i możliwości jego zastosowania jest jeszcze wiele rzeczy, których nie wiesz o masażu.
Masaż od najmłodszych lat
Każdy kto kiedykolwiek miał masaż wie, że jest to bardzo relaksująca i pomocna procedura. Jednak większość osób nie wie, że niemowlęta i wcześniaki również mogą czerpać ogromne korzyści z regularnych masaży. Dotyk jest bardzo ważny dla dzieci. Co więcej poziom uwagi, którego wymaga zrobienie masażu u malucha, sprawia, że czuje on się bezpiecznie i komfortowo. Oczywiście taka procedura wygląda kompletnie inaczej niż u dorosłych. Masaż u dziecka powinien być bardzo delikatny i warto, aby wykonywali go rodzice.
Masaż poprawia krążenie krwi
Jedną z podstawowych korzyści jakie czerpiemy z terapii masażem jest poprawa krążenia krwi. Obszar, który jest masowany nie tylko ma rozluźnione mięśnie, ale również staje się lepiej ukrwiony. Jest to szczególnie ważne prze masażu leczniczym. Jeżeli uciskamy obszar, który cierpi po urazie czy kontuzji to więcej krwi tam przepłynie. Jest to coś, co pomaga naszemu ciału dostarczyć do mięśni świeże zapasy substancji odżywczych i usunąć toksyny. Dzięki temu skróci to czas regeneracji po leczeniu. Nawet, gdy jesteśmy zdrowi będzie nas to rozluźniać i ożywiać w tym samym czasie.
Masaż jest idealnym antydepresantem
Masaże, zwłaszcza regularne, pomogą nam walczyć z depresją i stresem. Jest tak, ponieważ zwiększa on poziom endorfin. Co ciekawe te hormony pozwalają nam podnieść naszą czujność i poprawić koncentrację. Masaż może spowodować realne zmiany chemiczne w mózgu, które wywołują uczucia spokoju, relaksu i dobrego samopoczucia. Jednocześnie prócz sprzyjania produkcji endorfin zmniejsza on również poziom hormonów stresu takich jak kortyzol, adrenalina i norepinefryna. Jest to równie ważne, ponieważ te hormony mogą również przyczyniać się do depresji i odczuwania niepokoju.
Co więcej masaż to świetny sposób na złagodzenie stresu psychicznego i zmniejszenie poziomu lęku. Sam dotyk drugiego człowieka dobrze wpływa na naszą psychikę. Jeżeli masaż będzie wykonywał nasz partner to prawdopodobnie nie przyniesie nam to tak szerokich korzyści zdrowotnych, ale może wpłynąć na naszą psychikę i zwiększyć poziom intymności w naszym związku.
Masaż może wpływać na układ limfatyczny
Masaż tkanek głębokich, wykorzystujący silny ucisk wokół węzłów chłonnych i kanałów limfatycznych, pomaga poprawić przepływ limfy. Z tego powodu powinno się uciskać w kierunku serca. Często obrazuje się to w ten sposób, że masaż pomaga poruszyć wszystkie złogi i śmieci w miejsce, gdzie mogą one znaleźć ujście, co w masażu uważa się za centralny obszar wokół serca.
Masaż pomaga w pracy nad osłabionymi mięśniami
Podczas masażu fizjoterapeuta manipuluje i uciska naszą skórę, mięśnie i inne tkanki miękkie. W rezultacie taka terapia, jeżeli jest stosowana regularnie, może pomóc w pracy nad osłabionymi mięśniami. Wynika to z tego, że fizjoterapeuta skutecznie manipuluje mięśniami tak, że pracują one inaczej niż na co dzień, a to je wzmacnia.
Masaż pomaga nam się rozluźnić pomiędzy sesjami
Mięśnie po masażu są rozgrzane, a zwiększony przepływ krwi pomaga organizmowi usunąć kwas mlekowy i inne substancje chemiczne powodujące sztywność mięśni. Z tego powodu ważne jest, aby każdy masaż zaczynać długimi, powolnymi ruchami, aby krew mogła szybciej płynąć do mięśni. Takie „oczyszczone” z toksyn mięśnie są również bardziej elastyczne i zrelaksowane pomiędzy sesjami. Jednak w tym przypadku bardzo ważna jest regularność.
Masaż poprawia zakres naszych ruchów
Masaż nie tylko poprawia ukrwienie naszych mięśni, ale pozwala też rozładować napięcie i rozluźnić mięśnie wokół stawów. W rezultacie często pozwala on poprawić zakres naszych ruchów. Bardzo często masaż wokół sztywnego stawu może dać rezultaty już po pierwszej sesji. Warto w tym celu skorzystać z oferty zaufanego fizjoterapeuty i udać się na masaż leczniczy.