Skuteczne metody leczenia chorób przyzębia – jakie metody stosuje stomatolog?

Istnieje wiele metod leczenia chorób dziąseł, w zależności od stadium choroby, reakcji na wcześniejsze leczenie oraz ogólnego stanu zdrowia. Zabiegi obejmują od niechirurgicznych terapii kontrolujących wzrost bakterii po zabiegi chirurgiczne w celu przywrócenia tkanek podtrzymujących. Warto zapoznać się z metodami jakie stosują stomatolodzy przy leczeniu przyzębia.

Nieoperacyjne metody leczenia przyzębia

Leczenie chorób dziąseł, które nie wymagają operacji obejmuje wiele elementów. Pierwszym z nich jest zazwyczaj profesjonalne czyszczenie zębów. Podczas takiego zabiegu stomatolog usuwa płytkę i kamień nazębny z góry i poniżej linii dziąseł wszystkich zębów. Kamień powstaje, gdy płytka nazębna odkłada się i twardnieje na powierzchni zęba i można ją usunąć tylko profesjonalnym czyszczeniem. Jeżeli mamy objawy chorób przyzębia dentysta może zalecić nam wykonywanie profesjonalnych zabiegów usuwania kamienia i piaskowania nawet częściej niż dwa razy w roku. Należy pamiętać, że takie zabiegi nie są aktywnym leczeniem przyzębia. Są one jednak ważnym środkiem zapobiegawczym, który może pomóc w powstrzymaniu rozwoju choroby.
Kolejnym ważnym zabiegiem jest skalowanie i struganie korzeni. Jest to zabieg głęboko oczyszczający, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w którym płytka i kamień nazębny od góry i poniżej linii dziąseł są usuwane, a nierówne miejsca na korzeniu zęba są wygładzane. Wygładzenie szorstkich plam usuwa bakterie i zapewnia czystą powierzchnię dziąseł do ponownego połączenia z zębami. Skalowanie i struganie korzeni odbywa się, jeśli dentysta stwierdzi, że pod dziąsłami, które należy usunąć, znajduje się płytka i kamień nazębny.

stomatolog

Leczenie chirurgiczne chorób przyzębia

Choroby przyzębia mogą być też leczone chirurgicznie. Jedną z przykładowych procedur jest chirurgia redukcji kieszeni. Podczas tej procedury dziąsła są podnoszone z powrotem, a kamień nazębny jest usuwany. W niektórych przypadkach nieregularne powierzchnie uszkodzonej kości są wygładzane, aby ograniczyć obszary, w których bakterie chorobotwórcze mogą się ukryć. Dziąsła są następnie umieszczane w taki sposób, że tkanka przylega ściśle do zęba. Ta metoda zmniejsza rozmiar przestrzeni między dziąsłem a zębem, zmniejszając w ten sposób obszary, w których mogą rozwijać się szkodliwe bakterie i zmniejszając ryzyko poważnych problemów zdrowotnych związanych z chorobami przyzębia.
W niektórych przypadkach stosuje się przeszczepy kostne. Ta procedura wymaga użycia fragmentów własnej kości lub kości syntetycznej w celu zastąpienia kości zniszczonej przez chorobę dziąseł. Przeszczepy służą do tego, by być platformą do odrastania kości, która przywraca stabilność zębów. Nowa technologia, zwana inżynierią tkankową, zachęca podczas tego zabiegu nasze ciało do regeneracji kości i tkanek w przyspieszonym tempie.
Należy też wspomnieć o przeszczepach tkanek miękkich. Ta procedura wzmacnia cienkie dziąsła lub wypełnienia w miejscach, w których dziąsła cofnęły się. Przeszczepiona tkanka, najczęściej pobierana z górnej części jamy ustnej, jest zszyta na miejscu, dodając więcej tkanki do dotkniętego chorobą obszaru.
Nie zapominajmy też o regeneracji tkanek. Procedura ta jest wykonywana po zniszczeniu kości podtrzymującej zęby. Stymuluje ona wzrost kości i tkanki dziąseł. Polega ona na tym, że mały kawałek tkaniny podobnej do siatki jest wkładany między kość a tkankę dziąseł. Dzięki temu tkanka dziąseł nie rośnie w obszarze, w którym powinna znajdować się kość, umożliwiając odrastanie kości i tkanki łącznej w celu lepszego podparcia zębów.
Choroby przyzębia są niezwykle poważne i ich leczenie stanowi bardzo ważny element pracy lekarzy stomatologów. Zawsze powinniśmy dbać nie tylko o nasze zęby, ale również o nasze dziąsła i przyzębie.