Pobieranie krwi i iniekcje – na jakim fotelu

Odpowiednie wyposażenie gabinetów zabiegowych jest niezwykle trudne. Główną przyczyną jest nie tylko wybór nieodpowiednich mebli medycznych, ale również fakt, że nie są dostosowane do potrzeb i komfortu pacjenta. Problem dotyczy zwłaszcza foteli do pobierania krwi i przeprowadzania iniekcji. 

Dla części Polaków pobieranie krwi jest stresującym momentem, toteż na badania chodzą rzadko i ze strachem w oczach. Odpowiednie wyposażenie gabinetów zabiegowych może zmienić ten stan rzeczy, zapewniając pacjentom komfort podczas iniekcji. Jaki zatem fotel do pobierania krwi wybrać? Czym powinien wyróżniać się wygodny fotel do iniekcji? 

Fotel do pobierania krwi – charakterystyczne cechy 

Fotele oraz stanowiska do pobierania krwi to specjalistyczne krzesła zabiegowe, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić pobranie krwi albo innego materiału biologicznego od pacjenta. To najprostsze i najpraktyczniejsze rozwiązanie umożliwiło sprawne przeprowadzanie iniekcji oraz krótkich zabiegów medycznych. Fotele mają prosty kształt i w zależności od rodzaju mogą być wyposażone w dwa podłokietniki, dodatkową półkę na sprzęt medyczny oraz możliwość regulowania oparcia. 

pobieranie krwi

Fotele do pobierania krwi pozwalają na sprawne przeprowadzenie zabiegu nie tylko w pozycji siedzącej pacjenta, ale również pół leżącej, a nawet leżącej. Dodatkowo niektóre modele zostały wyposażone w możliwość zmiany położenia podłokietnika – niekiedy również jego całe odchylenie. Fotel do pobierania krwi można także dostosować do wieku pacjenta, dzięki czemu dzieci na pewno będą czuły się bezpieczniej. 

Wielofunkcyjność foteli do pobierania krwi 

Różnorodność foteli do pobierania krwi i krzeseł do iniekcji sprawia, że mają one różne zastosowanie. Niektóre modele nadają się nie tylko do gabinetów zabiegowych w przychodniach rodzinnych, ale również w szpitalach czy domach prywatnych. Ze względu na ich funkcjonalność, świetnie sprawdzają się również w gabinetach okulistycznych oraz laryngologicznych. 

Osobną kategorię stanowią fotele do pobierania krwi, które mogą służyć w stacjach krwiodawstwa. Są to modele o wiele bardziej komfortowe oraz posiadają znacznie więcej funkcji związanych z ich regulacją – manualną, ale nierzadko również elektryczną przy pomocy pilota. 

Jaki fotel do pobierania krwi wybrać? – funkcjonalne modele 

Wybór odpowiedniego fotela do pobierania krwi nie jest łatwy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność konkretnego modelu, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę pacjenta. Miękkie obicie wykonane ze skóry ekologicznej to nie tylko komfort podczas siedzenia, ale także łatwość w utrzymaniu fotela w czystości. Dezynfekcja skóry ekologicznej przebiega szybko i sprawnie, przez co zmniejsza się ryzyko zakażenia w gabinecie zabiegowym czy szpitalu. W obiciu foteli do pobierania krwi jest zazwyczaj jeden, widoczny szew, który nie sprawia problemów podczas przeprowadzania zabiegów. Z racji tego, że sama iniekcja trwa zaledwie chwilę – nie jest dyskomfortem dla pacjenta. 

Decydując się na fotel do pobierania krwi można wybierać spośród trzech rodzajów – fotela z regulowanym siedziskiem, fotela z możliwością zmiany nachylenia podłokietników i dopasowania ich do wieku klienta, oraz na fotel z dostawką na sprzęt medyczny

stanowisko do pobierania krwi
Stanowisko do pobierania krwi i zabiegu iniekcji ST-01.

Model fotela do pobierania krwi FL-1 od producenta U.B.M. KOTASIŃSKA został wyposażony w płynną regulację kąta pochylenia oparcia oraz zagłówka, co umożliwia zapewnienie pacjentowi wygody podczas iniekcji. Podłokietniki natomiast można bez ograniczeń zmieniać na dwóch płaszczyznach – pionowo i poziomo. FL-1 to także ułatwienie przeprowadzenia zabiegu dla personelu medycznego. 

Model fotela ST-02 to jeden z najpopularniejszych, a także najpraktyczniejszych krzeseł do pobierania krwi na rynku. Pielęgniarki przeprowadzające zabieg bez problemu mogą regulować kąt oparcia siedziska, a także dostosować ułożenie podłokietników do wzrostu pacjenta. W razie potrzeby istnieje możliwość podniesienia oparcia, aby dostać się bliżej przedramienia pacjenta. 

Podobne zastosowanie będzie miał model ST-01, z tą różnicą, iż został wyposażony jedynie w jeden podłokietnik na lewę przedramię. Jednakże fotel do pobierania krwi posiada małą półeczkę, która świetnie sprawdzi się do przechowywania jednorazowego sprzętu medycznego. 

Jaki fotel do pobierania krwi wybrać? 

Dbając o najwyższy komfort klienta oraz wygodę pracy personelu medycznego, warto zdecydować się na wielofunkcjonalny fotel do pobierania krwi. Możliwość regulacji poszczególnych segmentów krzesła, a także łatwość w utrzymaniu czystości to cechy, które nierzadko decydują o użyteczności mebla medycznego.