Skuteczny psychoterapeuta – jakie metody stosuje?

Celem psychoterapii jest uwolnienie się od gnębiących nas emocji, lęków i pragnień. Najczęstszymi przyczynami przez które wybieramy się na sesje psychoterapeutyczne, są: utrata bliskiej osoby, spadek nastroju i uczucie pustki, problemy z asocjacją, nieumiejętność pracy w grupie, problemy zawodowe.

Podstawowym wyzywaniem, które stawiamy przed psychoterapeutą jest zrozumienie naszych problemów. Jednak zadanie psychoterapeuty to umiejętne nakierowanie nas na te emocje i te sfery naszego ego, które sprawiają nam życiowe trudności. By sesje psychoterapeutyczne przynosiły skutek, musimy czuć się swobodnie. Stąd wiele metod, z których korzystają psychoterapeuci.

Stworzenie specjalnego charakteru spotkania

gabinet psychoterapeuty

Wizyty u psychoterapeuty nie należą do zwykłych wizyt u specjalisty. Gabinet psychoterapeuty, to miejsce, w którym otwieramy się przed obcą nam osobą. Bardzo istotne jest, by specjalista przygotował dla nas komfortowe miejsce.

Znacznie bardziej ceni się przestrzenie, które budzą przyjemne, domowe emocje, od tych symulujących gabinety lekarskie czy inne pomieszczenia publiczne. Wynika to z tego, że człowiek zmienia swoje zachowania w zależności od otoczenia, w którym przebywa.

Jeżeli wiemy, że w poczekalni należy być spokojnym i nie mówić zbyt wiele, by nie przeszkadzać innym czekającym — gabinet urządzony w ten sposób onieśmieli nas i komunikacja będzie zaburzona.

Skuteczną metodą, którą często stosują psychoterapeuci jest ustalenie zasad, które będą panować podczas spotkań. Ustalenie reguł, które niekiedy odbiegają od tych panujących poza gabinetem, wprawia w uczucie specjalnego wydarzenia.

Jeżeli sesje terapeutyczne zostaną przez nas potraktowane inaczej od wszelkich innych rodzajów codziennych spotkań, zwiększymy prawdopodobieństwo, że uda nam się otworzyć przed specjalistą.

gabinet psychoterapeutyczny

Brak ocen

Rolą psychoterapeuty jest nakierowanie nas na emocje, lęki i pragnienia, które skrywamy głęboko w sobie, a które przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Skuteczny terapeuta umiejętnie wprowadzi nas w stan, w którym będziemy mogli opisać, a z czasem opanować emocje. Ważne jest abyśmy nie byli przy tym oceniani. Brak oceny naszego zachowania jako dobrego czy złego, pomaga w usystematyzowaniu swojej osoby.

Wybranie rodzaju terapii

Skuteczny psychoterapeuta dopasuje odpowiedni do naszych potrzeb rodzaj terapii. Możemy spotkać się z wieloma ich rodzajami na przykład behawioralna, poznawcza. Jednym z popularniejszych w ostatnich latach rodzajem terapii jest arteterapia.

Podczas tego rodzaju terapii możemy wczuć się w rolę aktora, a dokładniej stać się aktorem, który odgrywa własne emocje. Odgrywanie scenek rodzajowych okazuje się być bardzo silnie terapeutyczne. Powtarzając te same sytuacje wielokrotnie, uczymy się własnych emocji. Zauważamy, jak w danej sytuacji zachowuje się nasze ciało i z czasem uczymy się panować nad nim i jego reakcjami. Opanowanie ciała i mimiki, to krok do zrozumienia, jak działają nasze emocje. Ponieważ w metodzie arteterapii uznaje się, że ciało połączone jest z umysłem.

Jeżeli zależy nam na skutecznym psychoterapeucie, warto zwrócić uwagę na szczegóły — jak wygląda jego gabinet, czy przywiązuje wagę do swoich pacjentów. Ważne jest, by przy terapeucie czuć się komfortowo. W ten sposób zapewnimy sobie komfort psychiczny, podczas uwalniania z siebie ukrytych pragnień i lęków.

Psychoterapia należy do bardzo wrażliwych i intymnych procesów leczniczych. Ważne jest też dobranie ze specjalistą odpowiedniej terapii. Ponieważ to od niej i jej poprowadzenia zależy duża część sukcesu. Dodatkowo należy pamiętać, że skuteczny psychoterapeuta nie będzie nas oceniał, bo doskonale wie, że jego celem jest uwalnianie naszych emocji, w jak najbardziej komfortowych warunkach.