Terapia uzależnień — na czym polega?

W obecnych czasach wielu z nas lub z naszych bliskich zmaga się z uzależnieniem od wielu rzeczy. Najczęściej jest to alkohol i narkotyki, ale także leki, internet, zakupy i wiele innych. Jak więc możemy pomóc sobie, bądź innym osobom uzależnionym? Najprostszym rozwiązaniem jest terapia uzależnień. Jak wygląda ten proces?

Psychoterapia uzależnień ma na celu pomagać pacjentom uporać się z alkoholizmem, narkomanią czy zakupoholizmem. Leczeniu podlegać mogą tak naprawdę wszelkie uzależnienia, a pamiętajmy, że każde z nich jest bardzo destrukcyjne i w skrajnych przypadkach doprowadza do śmierci lub do całkowitego zrujnowania swojego życia (jak coraz częściej występujące uzależnienie od hazardu). Dlatego warto szukać pomocy jak najszybciej.

Czym jest terapia uzależnień?

Pamiętajmy, że osoba uzależniona nie zawsze zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Dlatego warto, aby bliskie osoby wywarły na nią wpływ pójścia przynajmniej na początkowe spotkanie z terapeutą, podczas którego może bardziej uświadomi sobie swój błąd. Musimy mieć na uwadze, że uzależnienie nie jest wyłącznie problemem chorej osoby. Uzależnienia są problemem zarówno dla doświadczającego ich człowieka, jak i dla całego jego otoczenia. Jako przykład można tutaj podać alkoholizm, który negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu somatycznym człowieka, ale, jak i spożywany w nadmiarze alkohol może negatywnie odbijać się na psychice pacjenta.

Możliwe jest wystąpienie, chociażby różnych psychoz alkoholowych, wzmaganie agresji, co za tym idzie wyżywanie się na rodzinie. Alkoholik ma także skłonności do oskarżania bliskich o wiele rzeczy, a to sprawia, że taka rodzina nie funkcjonuje zdrowo, bo wszystko kręci się wokół uzależnionego. To sprawia wiele problemów, czego przykładem są terapie DDA — dla dorosłych dzieci alkoholików.

terapia uzależnień

Leczenie uzależnień ma na celu uświadomić problem osobie uzależnionej, a także wyzwolić pacjenta od czynnika, który to go uzależnił. Po przebyciu terapii oczekiwane jest, że pacjent zaprzestanie praktykowania swoich destrukcyjnych zachowań, ale także proces leczenia ma doprowadzić do zredukowania szkodliwych skutków nałogu pacjenta, a także umożliwić mu powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i wśród bliskich.

Jak w praktyce wygląda leczenie uzależnień?

Leczenie uzależnienia może przebiegać w warunkach zamkniętych, jednakże wtedy ograniczanie kontaktów z najbliższymi wynika z tego, że pacjenci poddawani są bardzo intensywnym oddziaływaniom terapeutycznym. Istnieje również możliwość przebycia terapii w oddziale dziennym, w którym pacjenci stawiają się na kilka godzin w danym ośrodku. Terapia ma na celu uczenia pacjentów nowych korzystnych zachowań, uświadomienie problemu, psychoedukację oraz treningi zdobytych umiejętności. Często na przemiennie stosowana jest terapia grupowa wraz z terapią indywidualną.

Jak rozpocząć terapię?

Leczenie uzależnień w Polsce rzeczywiście jest bezpłatne, aczkolwiek zdarza się sytuacja, gdzie na miejsce w ośrodku stacjonarnym trzeba oczekiwać przez kilka miesięcy. Z tego właśnie względu część uzależnionych decyduje się na skorzystanie z oferty dziennego leczenia uzależnień, w poradniach, które znajdują się w całej Polsce. Całkowity czas trwania terapii uzależnień może trwać od kilku miesięcy, do nawet kilku lat. Może więc wydawać się niektórym bardzo długi, jednak z pewnością w przypadku, kiedy doświadczamy jakiegoś uzależnienia – warto się jej poddać.

Podsumowując, uzależnienie jest czymś, co całkowicie zawłada naszym życiem niszcząc każdy inny jego aspekt. Aby odzyskać kontrolę nad naszym życiem i zdrowiem oraz móc prowadzić normalne życie, musimy koniecznie zgłosić się na terapię uzależnień, która nierzadko, dosłownie, ratuje życie pacjentom.