Wpływ klimatyzacji do mieszkania i pracy na zdrowie

Zanieczyszczenia powierza w dzisiejszych czasach są tematem numer jeden wśród osób zajmujących się ochroną środowiska oraz zdrowia populacji ludzkiej. Jednym z istotnych czynników, które mają znaczenia dla zdrowia człowieka jest poziom czystości powietrza w pomieszczeniach biurowych bądź domowych.

Czy wilgoć w pomieszczeniu wpływa negatywnie na samopoczucie człowieka?

Zawilgocone pomieszczenia są niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Miejsca, w których jest zbyt wielka wilgotność powietrza tworzą warunki sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów oraz bakterii, które objawiają się np. grzybem w kątach ścian. W wyniku powstawania tak zwanego „grzyba” dochodzi do rozwoju bakterii, które mogą wpływać negatywnie na powietrze, które wdycha człowiek przebywający w takim pomieszczeniu. W skrajnych przypadkach przebywanie w takich warunkach przez dłuższy okres czasu może doprowadzić nawet do raka płuc bądź innych przewlekłych chorób układu oddechowego. W przypadku nadmiernej wilgoci bądź nieregularnych temperatur w budynku istnieje też ryzyko nasilenia objawów np. dla osób chorujących na różnego rodzaju alergie. Warto zaznaczyć, że temperatura jaka powinna panować
w pomieszczeniu, w którym przebywa alergik powinna mieścić się w przedziale od 18 do 19 stopni Celsjusza. Warto też nadmienić, że wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu powinna oscylować w granicy 65% w zależności od wielkości pomieszczenia.

Jaką rolę pełni klimatyzacja i wentylacja?

W przypadku pomieszczeń biurowych, jak i lokali mieszkalnych urządzenia klimatyzujące służą przede wszystkim do utrzymania stałej temperatury powietrza tak, aby nie doprowadzać do znaczących różnic temperatur, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie osób przebywających w danym miejscu przez dłuższy okres czasu regularnie. Klimatyzacje montowane w biurach oraz domach służą też do cyrkulacji powietrza w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej bakterii i zanieczyszczeń, które przenoszone są przez atmosferę. W dzisiejszych czasach pojawia się częsty problem z wszechobecnym smogiem, który bardzo negatywnie wpływa na jakość powietrza wdychanego przez człowieka. Urządzenia, które montuje się w ramach klimatyzacji są w pełni wyposażone w filtry, dzięki którym można uniknąć wpuszczania brudnego powietrza do zamkniętych pomieszczeń.

Klimatyzacja do mieszkania i w pracy a prawo polskie

Według prawa pracy obowiązującego w Polsce określone są normy odnośnie temperatur oraz czystości i wilgotności powietrza w miejscu pracy. Dla temperatur określa się, że nie może być ona mniejsza niż 18 stopni, ale też nie większa niż 30 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o procent wilgotności ustalone jest, że powinna ona być w granicy 60-70% wilgotności w przeliczeniu na metraż pomieszczenia.

Zalety płynące z decyzji o zamontowaniu klimatyzacji oraz filtrów powietrza.

wentylacja na budynku

Dzięki podjęciu decyzji o montażu tego typu urządzeń można liczyć na tzw. pozytywne skutki uboczne, do których należą:

  • czystsze powietrze,
  • lepsze samopoczucie domowników bądź pracowników,
  • większy komfort przebywania w pomieszczeniach o stałej temperaturze pokojowej,
  • mniejsze ryzyko rozwoju „grzybów” oraz bakterii w pomieszczeniu oraz uniknięcie powstawania wilgoci.

Klimatyzacja do mieszkania i pracy daje również możliwość podjęcia decyzji o lepszym zabezpieczeniu własnego zdrowia poprzez filtrację powietrza, które wpada do pomieszczeń. W dobie rozwoju technologii gdzie pomimo walki o środowisko wydziela się coraz więcej szkodliwych substancji, które mieszają się z powietrzem, które wdycha każdy człowiek warto pomyśleć o zabezpieczeniu własnych płuc, dzięki systemom wentylacyjnym, które dbają nie tylko o czyste powietrze, ale też odpowiednią wilgotność powietrza, które przepływa przez pomieszczenia biurowców bądź domów jednorodzinnych.