Popękane naczynka, skóra naczyniowa, trądzik czy punkty rubinowe – te i wiele innych problemów skórnych często uprzykrza życie swoim wyglądem. Można łatwo, szybko, bezpiecznie i trwale je usunąć, pozbywając się problemu. Z pomocą przychodzi zabieg termokoagulacji, który w 15 minut rozprawi się z niedoskonałościami.
Termokoagulacja – czym jest?
Termokoagulacja to sposób zmniejszania albo całkowitego usuwania zmian skórnych dzięki wykorzystaniu ultraszybkiej częstotliwości radiowej. Jest to zabieg szybki i bezpieczny. Polega na tym, że poddaje się zmiany skórne typu brodawki czy naczynka bardzo wysokiej temperaturze (200° C), która jest generowana przez fale radiowe. Ciepło przesyła się do cienkiej igły, która jest wprowadzana pod naskórek. To z kolei powoduje proces ścinania się białka, które budują tkankę. Dzięki temu naczynka zamykają się i jednocześnie następuje proces redukcji bądź całkowitego usunięcia zmian.
Zwykle wystarcza jeden 15-minutowy zabieg, jednak w niektórych przypadkach, kiedy zmiany są zaawansowane, potrzebny jest kolejny, przeprowadzany po kilku tygodniach. Efekt po pierwszym zabiegu jest widoczny od razu, lecz rekonwalescencja trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Niedługo po zabiegu w miejscu jego wykonywania skóra zaczyna się złuszczać, a po określonym czasie robi się strupek, którego nie wolno odrywać. Musi sam odpaść (zazwyczaj po 3-5 dniach), wtedy nie powstaną żadne blizny.
Komu pomoże termokoagulacja?
Ta metoda jest skuteczna podczas walki z trądzikiem różowatym w młodzieńczym wieku, skórą naczyniową, przy popękanych naczynkach, żylakach, prosakach, punktach rubinowych czy redukcji przebarwień. Ten sposób leczenia wykonuje się na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach oraz nogach. Dzięki przeprowadzeniu zabiegowi klient może cieszyć się skórą bez szczycących niedoskonałości.
Tę metodę stosuje się nie tylko w kosmetologii, ale także w medycynie. Termokoagulacja naczynek może pomóc w chronicznym bólu kręgosłupa, blokując przepływ impulsu nerwowego oraz w leczeniu onkologicznym podczas usuwania guzów. Sprawdza się również podczas leczenia brodawek łojotokowych i włókniaków.
Jak się przygotować do zabiegu?
Aby zmaksymalizować pozytywny efekt, należy przestrzegać kilka ważnych zasad:
- miesiąc przed zabiegiem należy unikać długiego przebywania na słońcu,
- dwa tygodnie poprzedzające zabieg trzeba zrezygnować z samoopalacza,
- tydzień przed planowanym zabiegiem, po konsultacji z lekarzem trzeba unikać przyjmowania leków, które hamują agregację płytek krwi,
- w dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu, korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium, krioterapii i malować się,
- w dniu zabiegu należy również unikać słońca, możliwości zabrudzenia skóry oraz wahań temperatury.
W jakich przypadkach nie można stosować tego zabiegu?
Mimo że jest to metoda w pełni bezpieczna, to niedostępna dla każdego. Nie wolno przeprowadzać tego zabiegu u osób cierpiących na choroby zakaźne, autoimmunologiczne, zakażenia skóry (bakteryjne, grzybicze, wirusowe). W przypadku występowania gorączki, epilepsji, chorób serca, krzepnięcia. Oprócz tego, zabiegu nie wolno przeprowadzać w przypadku zaburzenia krążenia, ciąży, wszczepionego rozrusznika serca, pompy insulinowej i metalowych implantów.
Jaka jest cena zabiegu?
Jednorazowy zabieg kosmetyczny w gabinecie kosmetycznym kosztuje od 250 do 500 zł w zależności od regionu i części ciała. Kwota nie jest jednak ostateczna, często gabinety kosmetyczne oferują zabiegi zamykania naczynek bądź usuwania włókniaków w cenie od 60zł za jeden zabieg. Wysokość usługi jest zależna od indywidualnego podejścia, lecz efekty termokoagulacji są spektakularne.
Na co zwrócić uwagę po wykonanym zabiegu?
- przez pierwsze 48 godzin należy unikać dotykania miejsc skórnych, gdzie był wykonywany zabieg,
- przez cały rok warto chronić skórę przed promieniowaniem UV,
- nie korzystać z solarium, sauny i łaźni parowej,
- ograniczyć spożywanie ostrych przypraw i alkoholu,
- makijaż wykonywać wyłącznie mineralnymi składnikami o wysokiej jakości,
- unikać ściskania i pociągania za skórę,
- korzystać z letniej wody do mycia oraz łagodnych produktów do kąpieli.
Zabieg termokoagulacji jest bezpieczną i skuteczną metodą na pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych. Do jego przeprowadzania wykorzystuje się cienką igłę i w temperaturze ponad 200°C dochodzi do ścinania się białka. Efekty są trwałe i widoczne od razu.