Zespół lęku uogólnionego – jak go wyleczyć?

Nieustanne martwienie się o przyszłość, a także stres z tym związany wpływa na pogorszenie życia. Lęk o przyszłość nie jest naturalną reakcją naszego organizmu na nieznane i obce, a klasyfikuje się go jako zaburzenia psychiczne. Prawidłowe rozpoznanie przez psychoterapeutę i w porę podjęte leczenie wpłynie na poprawę jakości życia i ponownie pozwoli cieszyć się każdym dniem.
Długotrwałe życie w stresie niesie ze sobą przykre konsekwencje – złej jakości sen i zmęczenie, co przekłada się na codzienność. Nie bez powodu osoby, które czują nieustanne zaniepokojenie nie są w stanie racjonalnie myśleć i podejmować znaczące decyzje, zaczynają mieć coraz gorsze wyniki w pracy. Efektem może być jej utrata.

Zespół lęku uogólnionego – charakterystyka

Zespół lęku uogólnionego, określany również potocznie lękiem uogólnionym, to zaburzenie psychiczne, gdzie osoba chora cierpi na patologiczny strach przed przyszłością. W głowie powstają niewiarygodne scenariusze, obawa przed niebezpiecznymi sytuacjami czy nawet śmiercią własną lub bliskich. Pojawia się także strach przed problemami finansowymi. Osoba cierpiąca na lęk uogólniony martwi się również sytuacjami życia codziennego, które jeszcze się nie wydarzyły, ale nastąpią w najbliższym czasie. Warto pamiętać, że lęk nie jest w żaden sposób uzasadniony – towarzyszy choremu przez długi czas.

Przyczyny występowania zespołu lęku uogólnionego

leczenie lękuPrzyczyn występowania lęku uogólnionego może być wiele. Jednym z czynników jest niski poziom substancji umożliwiającej przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi (neuroprzekaźnik GABA). Konsekwencją jest nieustanny lęk. Innym powodem występowania zaburzenia jest traumatyczne przeżycie, które do tej pory nie zostało przepracowane ze specjalistą. Przykre wydarzenia bardzo często wpływają na jakość życia człowieka, zmieniając jednocześnie jego postrzeganie rzeczywistości, powodując napięcie, stres i strach.
Zespół lęku uogólnionego może być także efektem nieleczonej depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Trudny do określenia problem narasta z dnia na dzień, a chory zaczyna tracić sens życia.

Objawy lęku uogólnionego – na co zwrócić uwagę?

Wbrew pozorom osoby cierpiące na lęk uogólniony nie są świadomego stanu, w którym się znajdują. Dla nich lęk staje się czymś normalnym, przez co bardzo szybko doprowadza do wyniszczenia zdrowia psychicznego. Mają jednak świadomość istnienia lęku, ale w żaden sposób nie są w stanie go kontrolować. Poddają się jego działaniu i pozwalają, aby kierował ich decyzjami.
W wielu sytuacjach lęk uogólniony objawia się szybszym biciem serca, nadmierną potliwością, a nawet nudnościami i biegunką. Do objawów należy również kiepskiej jakości sen, który nie przynosi wypoczynku, bóle mięśni, kręgosłupa czy karku. Nie bez znaczenia ma również spadek koncentracji. Chory nie podejrzewa, że te wszystkie symptomy mają swoje źródło w nadmiernym i zupełnie niepotrzebnym stresie.

Czy zespół lęku uogólnionego można wyleczyć?

Lęk uogólniony można leczyć – im szybciej chory zasięgnie pomocy psychoterapeuty, tym większa szansa na trwały powrót do zdrowia. Rozmowa i sesje z psychoterapeutą pozwolą na zrozumienie sytuacji, a także racjonalne wytłumaczenie wszystkich lęków. Specjalista znajdzie także ich źródło.
Zespół lęku uogólnionego leczy się także farmakologią – to szybki sposób, ale musi być on przeprowadzony pod okiem psychiatry.

Zdarza się, że chory zaczyna czuć się dobrze i może wydawać się, że wszystkie problemy minęły. Niestety stres prędzej czy później wróci.
Skutecznym sposobem psychoterapeutycznym jest terapia poznawczo-behawioralna. Dzięki niej zarówno pacjent, jak i specjalista skutecznie wykryją powody występowania problemu, a także skutecznie i trwale się go pozbędą.

leczenie lęku

Nieleczony zespół lęku uogólnionego – konsekwencje

Nieleczone zaburzenie często kończy się upośledzeniem życia zawodowego i rodzinnego. Znacznie wpływa to też na proces funkcjonowania pacjenta podczas codziennych obowiązków. Dodatkowo warto pamiętać, że nieleczone problemy mogą przekształcić się w poważniejsze zaburzenia, które całkiem wyłączają chorego z życia.
Już pierwsze podejrzenia zaburzenia powinny zaalarmować pacjenta lub jego bliskich i skłonić do udania się na wizytę u doświadczonego psychoterapeuty. Psychoterapia i farmakologia pod czujnym okiem specjalistów pomogą zrozumieć źródło problemu i przepracować wszystkie traumy i wydarzenia, które mogły mieć wpływ na rozwój lęku.