5 podstawowych poręcznych akcesoriów do ćwiczeń

Czym są poręczne akcesoria do ćwiczeń? – To elementy, które najłatwiej jest przewieźć, nie ma problemu z ich przechowywaniem, a ich uniwersalność powoduje, że przyrządy te są dostępne zarówno dla młodszych, jak i dla nieco starszych pacjentów. Dość często wykorzystywane są w przypadku leczenia osób starszych.

Warto jednak pamiętać o tym, że poniżej przedstawione akcesoria do ćwiczeń nie są stosowane jedynie podczas rehabilitacji.

Hantle neoprenowe – zalety

Jednym z najbardziej poręcznych i (na szczęście) modnych akcesoriów do ćwiczeń w domu czy na dworze i siłowni, są hantle neoprenowe. Dostępne w różnych kolorach, tanie i niezajmujące wiele miejsca hantle, można dobrać do swoich możliwości. W zależności od koloru, każdy ma możliwość dobrania odpowiedniej wagi hantli. Obciążenie nie może być zbyt duże dlatego warto zacząć od hantli najlżejszych, zwłaszcza jesli dopiero zaczynamy swoją przygodę z regularnymi treningami.

Hantle zmieszczą się do każdej torby sportowej czy plecaka. Można je transportować bez lub z opakowaniem. Hantle świetnie nadają się do treningów siłowych różnego rodzaju. Wspomagają przede wszystkim pracę mięśni rąk i pleców. Warto je mieć nawet podczas codziennej gimnastyki, przy robieniu przysiadów i innych ćwiczeń.

Taśmy do ćwiczeń

Nowoczesne taśmy do ćwiczeń są świetną opcją dla każdego typu ćwiczeń oporowych. Dzięki regularnym ćwiczeniom, można znacznie zwiększyć zakres ruchu mięśni rąk i nóg, niezależnie od tego w jakiej aktualnie jesteśmy kondycji. Warto wiedzieć, że taśmy nie obciążają stawów! Jest to więc alternatywa dla osób po przebytych wypadkach czy operacjach. Taśma do ćwiczeń jest dedykowana tak naprawdę wszystkim, niezależnie od wieku. Za pomocą taśm, można wykonywać wiele prostych ćwiczeń, które zwiększą siłę naszych mięśni.

Taśmy do ćwiczeń, podobnie jak hantle, są różnorodne, a ich dobór ułatwia nam oznaczenie kolorem. Producenci oferują co najmniej kilka kolorów, które odpowiadają poziomowi oporu. W zależności od producenta, można wybrać np. żółte taśmy odpowiadające najmniejszemu oporowi. Zielony kolor oznacza większy opór, czarny jeszcze większy – dla zaawansowanych itp. Dzięki różnym oznaczeniom, można dobrać taśmy o właściwej sile oporu.

piłka gimnastyczna do ćwiczeń

Piłka gimnastyczna

Specjalistyczne piłki gimnastyczne przeznaczone są dla osób prywatnych oraz dla pacjentów przechodzących proces rehabilitacji. Funkcjonalna i bezpieczna piłka posiada dodatkowe zabezpieczenia przed pęknięciem. Dzięki temu, nowoczesna piłka dedykowana jest również najmłodszym pacjentom i osobom w podeszłym wieku. Lepsze produkty są w stanie wytrzymać nawet do 350 kg. Regularne ćwiczenia z nowoczesną piłką gimnastyczną, umożliwiają pacjentom zwiększyć siłę mięśni, poprawić kondycję oraz sprężystość mięśni.

Piłka często stosowana jest w ramach innych ćwiczeń rehabilitacyjnych czy równoważnych. Oprócz szeregu zalet piłki, warto dodac, że produkt dostępny jest w różnych kolorach i wymiarach. Możliwość doboru odpowiednich wymiarów pozwoli dopasować piłki w sposób indywidualny do potrzeb pacjentów.

Pufa

Pufy sako/ worki są kojarzone przede wszystkim z rehabilitacją lub gimnastyką korekcyjną dzieci. Warto jednak zaznaczyć, że ten typ sprzętu wchodzi w skład standardowego wyposażenia sal gimnastycznych i rehabilitacyjnych dla pacjentów w różnym wieku. Pufa sako jest lekka, miękka, coraz częściej producenci dbają również o to, by była antyalergiczna. Zaletą takiej pufy jest możliwość idealnego dopasowania się do ciała pacjenta, niezależnie od jego wzrostu, wagi i kondycji ruchowej.

Pufy mają opływowy kształt, nie mają ostrych zakończeń i krawędzi, dzięki czemu idealnie nadają się do rehabilitacji dzieci lub ćwiczeń osób niepełnosprawnych.

Pętla tubingowa

Przyrząd ten może być wykorzystywany przez osoby chcące wzmocnić mięśnie nóg oraz kondycję. Pętla zapinana jest na rzepy, zakłada się ją na kostki. W zależności od naszego wieku, kondycji fizycznej, stanu zdrowia i celu w jakim chcemy wykorzystać pętlę, możemy zdecydować się na mocny lub słabszy opór. Pętla jest dostępna w przystępnej cenie – można ją zamówić przez internet. Ćwicząc regularnie dzieki pętli o odpowiednim obciążeniu, możemy znacznie wzmocnić mięśnie nóg i zwiększyć ich siłę.

Warto jest wyposażyć się w pozornie banalne przyrządy do ćwiczeń. Są one często niedoceniane, jednak należy pamiętać, że to właśnie dzięki nim można powoli i jednocześnie skutecznie poprawiać swoją sylwetkę i przyczyniać się do wzrostu siły mięśniowej. Nie bez powodu hantle, piłki gimnastyczne i inne elementy stosowane są właśnie przy rehabilitacji.

O innych typach sprzętu do rehabilitacji mozesz dowiedzieć się więcej z wpisu: https://www.x-reh.pl/najczesciej-stosowane-sprzety-rehabilitacyjne