Badania kierowców – kto i kiedy powinien je wykonać

Wiele jest ośrodków, gdzie możemy zostać poddani specjalistycznym badaniom psychologicznym. Możemy znaleźć je przede wszystkim w większych miastach. To, w jakim ośrodku będziemy przechodzić badania i psychotesty, zależy od paru czynników. Możemy wybrać sami miejsce badań albo zostać skierowani przez ośrodek szkolący na kierowców.

Badania w każdym miejscu odbywają się w ten sam sposób. Jeżeli wybieramy sami konkretny ośrodek, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, kiedy moglibyśmy odbyć badania. Jest to ważne, ponieważ im szybciej dostaniemy wyniki, tym lepiej dla nas, zwłaszcza jeżeli będą one pozytywne. Wystarczy wyszukać w Internecie odpowiednią frazę.

Badania kierowców podnoszą bezpieczeństwo

Testy oraz badania, jakie musi przejść każdy kierowca, bez wyjątku, są na porządku dziennym. Niektórzy obawiają się, że nie podołają testom, jednak nie mają one za zadania przenikliwego sprawdzania naszej wiedzy. Przede wszystkim, badania kierowców mają zapewnić, że jesteśmy lub nie jesteśmy zdolni do wykonywania funkcji kierowcy. Muszą się one odbyć, ponieważ zdarzają się osoby, które mają ogromną wiedzę na temat przepisów drogowych i wspaniale znają większość sytuacji, z jakimi mogłyby się spotkać. Jednak te same osoby mogą mieć niewystarczająco dobry wzrok, by uzyskać odpowiednie uprawnienia. W społeczeństwie jest to niezwykle popularny temat. Kierowców bowiem z roku na rok przybywa i tym samym ciągle przeprowadzane są badania i psychotesty.

Co się dzieje w przypadku niezdania testów?

Istnieją oczywiście przypadki, w których nie udaje się zaliczyć poprawnie wszystkich testów i badań. Jest to naprawdę rzadkość, jednak zawsze należy być przygotowanym na taką opcję. W przypadku, gdy nie otrzymamy odpowiednich uprawnień na prowadzenie pojazdów danej kategorii, wyniki takich badań zamykają nam drogę do wykonywania konkretnego zawodu. Niezdanie testów jest równoznaczne z faktem, że nie jesteśmy zdolni do prowadzenia danego pojazdu konkretnej kategorii.badania kierowców Lublin

Testy nie są do powtórzenia, jedynie w przypadku przedłużania licencji. Jeżeli cierpimy na znaczny daltonizm lub nasz problem ze wzrokiem stanowi duży stopień, nie będziemy mogli zostać upoważnieni do uzyskania uprawnień. Wiele jest przyczyn, przez które nie można uzyskać odpowiednich uprawnień, jednak zdarzają się one niezwykle rzadko. Niedopuszczenie do prowadzenia pojazdu konkretnej kategorii stanowi ochronę bezpieczeństwa wszystkich kierowców i pieszych.

Wadliwe badania

Jeżeli nasze badania zostały w jakikolwiek sposób omyłkowo sfałszowane, powinniśmy jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę. Jest to sprawa wyższej rangi, ponieważ dotyczy naszych zdolności i kompetencji. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy planujemy zostać kierowcami zawodowymi i świetnie znamy wszystkie przepisy i właściwości pracy z samochodem ciężarowym. Ważne jest więc, by odpowiednio zareagować na taką sprawę. Jakiekolwiek pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko. Personel bowiem jest dobierany w sposób odpowiedni, by uniknąć takich sytuacji.


Bezpieczne badania kierowców przeprowadza wiele ośrodków w całym kraju. Wyszukiwarka usług medycznych Medical Progress oferuje różnorodne usługi, w tym badania psychologiczne dla kierowców na terenie wszystkich województw w Polsce.