Neurochirurgia jest działem medycyny, który do leczenia oraz profilaktyki schorzeń obwodowego i centralnego układu nerwowego wykorzystuje metody chirurgiczne. Lekarz neurochirurg kwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz prowadzi jego leczenie zarówno w okresie przedoperacyjnym, operacyjnym i pooperacyjnym.
Kiedy skorzystać z pomocy neurochirurga?
Zaburzenia układu nerwowego mogą objawiać się wieloma niepokojącymi symptomami, które bardzie często są one leczone w pierwszej kolejności przez neurologów, ortopedów czy rehabilitantów. Niekiedy mimo wdrożenia leczenia nie przynosi ono żadnych pozytywnych efektów, co często kończy się skierowaniem pacjenta do neurochirurga. Zazwyczaj są to problemy z bólem kręgosłupa, głowy, kończyn, które nie ustępują pomimo zastosowanie leków przeciwzapalnych. Niepokojącym symptomem powinno być uczucie drętwienia, niedowłady, nerwobóle czy zawroty głowy i równowagi. Podczas wizyty neurochirurg w pierwszej kolejności zbierze od pacjenta dokładny wywiad, dzięki któremu będzie wstanie określić przyczynę pojawiających się problemów. Z pewnością weźmie on pod uwagę dotychczas stosowane, nie przynoszące efektów metody leczenia. Jeśli będzie zajdzie taka potrzeba wyśle pacjenta na wykonanie dodatkowych badań. W przypadku postawienia diagnozy w zależności od potrzeby zastosowane zostanie odpowiednie leczenie. Leczenie neurochirurgiczne może polegać na zastosowaniu mało inwazyjnego zabiegu np. nakłucia. Niekiedy stosowany jest zabieg endoskopowy, który pozostawia jedynie niewielki ślad na skórze. W zależności od stopnia zaawansowania dysfunkcji wykonywane są operacje kręgosłupa, mózgu czy nerwów obwodowych. W poważniejszych przypadkach chorobowych konieczne jest zastosowanie bardziej złożonego leczenia z wykorzystaniem wysokospecjalistycznych technik takich jak wszczepienie stymulator przeciwbólowego czy zabiegi wewnątrznaczyniowe.
Neurochirurg zajmuje się również urazami neurologicznymi spowodowanymi np. wypadkami. Należą do nich urazy czaszkowo-mózgowe, uszkodzenia nerwów obwodowych, krwawienie śródczaszkowe czy złamania kości czaszki. Specjalista z tej dziedziny bierze udział także w leczeniu oraz diagnostyce guzów mózgu, guzów kręgosłupa i rdzenia kręgowego, wodogłowia oraz dyskopatii.
Jak wygląda diagnostyka neurochirurgiczna?
W przypadku podejrzewania chorób neurologicznych diagnostyka w pierwszej kolejności skupia się na badaniach neurologicznych. Obecność objawów oponowych takich jak sztywność karku, światłowstręt, bolesność uciskowa gałek ocznych oraz szereg innych szczegółowych objawów mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy zapaleniu mózgu. Neurolog podczas wizyty sprawdza także napięcie mięśniowe i siłę mięśniową, obecność różnorodnych odruchów. Aby mieć pewność odnośnie diagnozy pacjent przeważnie musi wykonać zdjęcia jedną z technik obrazowych. Może być to rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.
Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjną metodą, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazu wnętrza ciała o wysokiej częstotliwości. Podczas rezonansu nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego lecz właściwości cząsteczek wody, która znajduje się w ciele.
Tomografia komputerowa jest metodą diagnostyczną dzięki której możliwe jest otrzymanie przekrojów – obrazów tomograficznych badanego obiektu. Zależności od wykorzystanych projekcji obrazu możliwe jest uzyskanie przekroju 2D lub 3D.
Dzięki zastosowanym metodom możliwe jest postawienie przez lekarza trafnej diagnozy i zaproponowanie sposobów leczenia. W większości przypadków operacja neurochirurgiczna natychmiast powoduje usunięcie przyczyny dolegliwości. W sytuacjach poważniejszych chorób gdy nie ma możliwości całkowitego przywrócenia zdrowia pacjentowi wykonuje się zabiegi, które poprawiają komfort życia.
Kiedy wybrać się do neurochirurga?
Każda osoba zmagająca się z nieustępującymi bólami kręgosłupa, głowy czy kończyn może skorzystać z pomocy neurochirurga. Jest to zalecane zwłaszcza w sytuacji zaobserwowania dodatkowych objawów takich jak drętwienie, niedowład czy zawroty głowy i utrata równowagi. Równie niepokojące powinno być pojawienie się omdleń, zawrotów głowy, drgawek, zaburzeń funkcji poznawczych czy objawów psychotycznych. Warto złożyć wizytę także gdy dotychczas zastosowane leki nie przynosiły efektu mimo stosowania się do zaleceń. Konsultacja neurochirurgiczna oraz ocena funkcjonowania układu nerwowego pozwoli wykluczyć lub potwierdzić obecność choroby i wdrożyć leczenie.
Należy jednak być przygotowanym, ze diagnostyka neurochirurgiczna może trwać bardzo długo. Wykonanie wielu profesjonalnych badań takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny może wiązać się z koniecznością odczekania sporej ilości czasu. Mimo, że wizja odległego terminu badania może być dla wielu osób demotywująca, warto być cierpliwym. Dokładne przeprowadzenie podstawowych badań umożliwi postawienie dokładnej diagnozy. Dzięki temu lekarz specjalista bez większych problemów będzie mógł zaproponować zabieg lub leczenie, które podniesie jakość życia każdej osoby.