Czym jest nerwica?

Nerwica jest zespołem zaburzeń psychicznych, która dość często utrudnia normalne funkcjonowanie. Są różne natężenia choroby, zależy jak długo borykamy się z naszym problemem i czy potrafimy go nazwać. Osoby będące chorymi na nerwicę często nie zdają sobie sprawy ze swojego położenia, żyją w swoim własnym świecie chorych zasad i uciążliwych natręctw. Takimi natręctwami mogą być na przykład:

  • uczucie przymusu częstego mycia rąk
  • układanie wszystkiego od nowa, kolorami,
  • ciągłe sprzątanie.

Obsesja na punkcie naszego zdrowia, ciągłe uczucie, że coś nas boli, że jesteśmy chorzy – również są to natręctwa.

Jakie są jej najczęstsze objawy?

Nerwica objawia się bardzo różnie, zależy od sytuacji danej osoby. Popularnymi objawami są – nadmierna potliwość czy drżenie. Może wystąpić jako zaburzenie obsesyjno kompulsywne – jest to ciągłe powtarzanie konkretnych czynności. Organizm w ten sposób radzi sobie z całym lękiem i niepokojem, który jest w nas głęboko zakorzeniony.

Często mamy także do czynienia z objawami innego rodzaju nerwicy – jesteśmy apatyczni a zaraz później bardzo pobudzeni i gniewni. Kiedy mamy problemy z pamięcią i koncentracją, również mogą być to objawy nerwicy. Nerwica może pojawić się także po wielu latach tłumienia emocji, ponieważ układ nerwowy w takich sprzecznych reakcjach nie rozregulowuje się i nie jest w stanie działać prawidłowo.

Psychoterapia poznawczo behawioralna - Matiam Poznań

Zagrożenia z powodu nerwicy

Nerwica może doprowadzić do chorób układu nerwowego, choć nie tylko. Nieświadome wmawianie sobie, że ciągle jesteśmy chorzy, że ciągle coś nam jest – może faktycznie prowadzić do zapadnięcia na konkretną chorobę, której tak bardzo się boimy.

Nazywa się to somatyzacją stresu – psychiczne problemy ujawniają się w naszym organizmie.Czujemy fizyczny ból przez to, że żyjemy pod presją otoczenia, czy przez ciągłą depresję spowodowaną nerwicą – tłumaczy specjalista z zajmującego się leczeniem nerwicy.

Jak ją leczyć?

Nerwicę leczy się farmakologicznie i za pomocą psychoterapii. Lekarz, do którego się zwrócimy, rozpozna naszą chorobę i przepisze odpowiednie leki, rozpisze dawkowanie oraz wyśle nas na terapię grupową lub indywidualną. Nerwica jest trudna do wyleczenia, ale całkowite wyjście  choroby jest jak najbardziej możliwe. W pierwszej kolejności możemy zwrócić się do lekarza rodzinnego, żeby wypisał nam skierowanie do specjalisty. Może to być skierowanie do psychiatry lub psychoterapeuty. W większości przypadków pomaga leczenie farmakologiczne połączone z terapią indywidualną lub grupową.

Kiedy ją leczyć?

Nerwicę należy zacząć leczyć od razu, gdy zauważymy u siebie problem. Ewentualnie, gdy widzimy, że nasza bliska osoba może cierpieć na nerwicę, trzeba koniecznie zasięgnąć rady u specjalisty. Nerwicy nie można ignorować, ponieważ ona doprowadzić do znacznego pogorszenia się naszego zdrowia psychicznego. Przez niemożność normalnego funkcjonowania mogą się nasilić objawy, które posiadamy, a także mogą pojawić się zupełnie nowe, nieznane nam dotąd dolegliwości na tle psychicznym.

Komentarz do artykułu: klinika APROPOS www.psychologolesnica.pl