Czy każdy alkoholik ma szanse na trzeźwe życie?

Alkoholizm to choroba oparta zarówno na psychice, jak i fizycznych uwarunkowaniach. Bardzo istotne jest, by alkoholik rozpoczął właściwą terapię, która zapobiegnie pogrążaniu się w nałogu. W tym celu należy udać się do specjalistycznego ośrodka, w którym chory otrzyma właściwą pomoc. Bez względu na stopień uzależnienia — każdy alkoholik ma szansę na trzeźwe życie. Jednak nie jest to wartość naddana, ponieważ każdy pacjent sam musi zrozumieć swój problem i z nim walczyć. Specjaliści stanowią fachową pomoc w tej walce.

Detoks alkoholowy

Warunkiem trzeźwego życia jest przejście detoksu. Nie ma możliwości wejścia w trzeźwość bez przejścia detoksykacji. Konsekwencją odstawienia alkoholu jest oczyszczanie się organizmu poprzez usuwanie toksyn — w tym substancji psychoaktywnej. Wiele osób poddaje się jednak detoksowi w warunkach domowych, skazując się tym samym niemal od razu na porażkę. Alkoholoodtrucie warto przejść w profesjonalnym ośrodku odwykowym, takim jak na przykład Ośrodek Przebudzenie.

Podczas detoksu organizm doznaje szoku metabolicznego. Zaburza się gospodarka wodno-elektrolitowa, brakuje witamin. Dodatkowo pojawiają się wymioty, biegunki, ataki padaczki. To czas, w którym pacjent powinien bezwzględnie oddać się pomocy specjalistów. Lekarze zapewnią odpowiednie warunki, które sprzyjają powrotowi do trzeźwości.

Podawanie właściwych dawek witamin i innych medykamentów — zmniejszy stopień negatywnych objawów, w tym emocji.

Terapia alkoholowa

Po przejściu detoksu — chory trafia na terapię. Początkowo jest to terapia indywidualna, z czasem dołącza do niej również terapia grupowa. Bardzo ważne, by po przejściu detoksu chory nie został sam. Czas, w którym organizm zostanie oczyszczony może być początkowo dla chorego pewnego rodzaju katharsis, jednak niebawem następuje spadek energii i morale.

alkoholik

To okres, w którym każdy alkoholik powinien pozostawać pod stałą opieką terapeuty. Podczas terapii — psychoterapeuta ustali zasady pozwalające na przejście przez terapię. Zadaniem alkoholika będzie zrozumienie swoich emocji, popędów, mechanizmów, które nim kierują. A także wyuczenie się kolejnych nawyków i sposobów na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Mogą być to sytuacje zawodowe, rodzinne, a także te związane z głodem alkoholowym. Po przejściu terapii indywidualnej — pacjent zostaje skierowany na terapię grupową. To kolejny bardzo ważny etap, który uświadamia chorego i pozwala mu na powrót do funkcjonowania w społeczeństwie jak osoba trzeźwa.

Czy każdy alkoholik ma szanse na trzeźwe życie?

Bezwzględnie każdy alkoholik ma szansę na trzeźwe życie, jednak musi on przejść detoks, odpowiednią terapię i wykazać wolę do poprawy. Podstawą trzeźwości jest zrozumienie problemu, dlatego też terapie, które przechodzą alkoholicy nastawione są na uświadamianie.

Jedynie głęboko zakorzeniona wiedza na temat stanu zdrowia, konsekwencji, przyczyn alkoholizmu może okazać się pomocna. Podstawą do przystąpienia do terapii jest też przejście detoksu, który umożliwia rozpoczęcie życia na nowo. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że alkoholikiem zostaje się na całe życie.

terapia alkoholowa
Niezwykle ważną kwestią po przejściu terapii jest udział w spotkaniach wspólnoty anonimowych alkoholików.

Chory może już do końca życia odczuwać głód alkoholowy w różnym stopniu nasilenia. Detoks i terapia mają za zadanie nie tylko oczyścić, ale też uświadomić problem i jego wagę.

Każdy alkoholik ma szansę na trzeźwe życie. Bardzo ważne jest, by pacjent przeszedł wszystkie etapy powracania do trzeźwości — detoks, terapie i resocjalizację. Tylko w ten sposób możemy mówić o prawidłowej terapii. Gruntowne uświadomienie sobie problemu, u którego podłoża znajduje się pacjent stanowi przyczynek do dalszego życia w trzeźwości.

Kolejnym elementem, który okazuje się niezbędny, aby alkoholik nie spożywał substancji odurzających, jest jego wola. Podstawą do jej wzmocnienia jest psychoterapia zarówno indywidualna, jak i grupowa. To elementy, które pozwolą choremu na rozłożenie świata na drobniejsze części, sprawiające mu problem, a następnie pod okiem specjalisty ich obejrzenie, zrozumienie i nauczenie się radzenia z nimi.

Warunkiem zachowania trzeźwości przez alkoholika są więc: detoks oraz pomyślnie przeprowadzona terapia, której skutkiem będzie zrozumienie przez chorego problemu. Jeżeli alkoholik powróci do spożywania alkoholu, oznacza to, że terapia nie była wystarczająco intensywna.