Elektryczny skuter inwalidzki to alternatywne rozwiązanie, z którego pomocą skutecznie zastąpisz tradycyjny wózek inwalidzki lub wózek elektryczny podczas samodzielnego poruszania się po mieście. Ze względu na swoją konstrukcję oraz możliwość rozwinięcia nieco większych prędkości, skutery inwalidzkie stają się coraz popularniejsze nie tylko wśród osób z niepełnosprawnościami, ale także wśród seniorów. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób starszych i kiedy może przydać się najbardziej?
Czym różni się skuter inwalidzki od tradycyjnego i elektrycznego wózka inwalidzkiego?
Skuter inwalidzki można określić najprościej jako połączenie funkcjonalności wózka inwalidzkiego z dynamiką poruszania się, jaką oferują tradycyjne skutery. W przeciwieństwie do wózków elektrycznych będących tradycyjnym wózkiem inwalidzkim z dołączonym akumulatorem oraz joystickiem do sterowania, skuter prowadzi się z pomocą kierownicy, a pojemność akumulatora jest tu zwykle wyższa, niż w przypadku wózka elektrycznego.
Różnice w budowie wszystkich wariantów wózków i skuterów inwalidzkich widoczne są gołym okiem, ale ich podstawowa funkcjonalność pozostaje niezmienna – wykorzystywane przez osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów pozwalają na swobodne poruszanie się, co szczególnie na zewnątrz bywa bez wózka dużym utrudnieniem.
Skutery inwalidzkie mają wiele zalet, ale mogą nie sprawdzić się u każdego i w pewnych okolicznościach mogą być dla osoby niepełnosprawnej lub seniora sporym utrudnieniem. Szczególną uwagę należy zwrócić tu na rozmiar samego skutera – większe w porównaniu do tradycyjnego wózka inwalidzkiego gabaryty sprawiają, że skuterem ciężko często poruszać się po domu, choć na rynku dostępne są także lżejsze skutery służące do poruszania się w domu i wewnątrz budynków. Trudności może sprawiać też, gdy osoba niepełnosprawna czy senior mieszka w bloku – jeśli wejście do windy wymaga pokonania choć kilku stopni, ze skuterem nie będzie to najłatwiejsze zadanie.
Czy skuter będzie dobry dla seniora?
Skutery inwalidzkie są sprzętem przystosowanym zarówno do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jak i potrzeb seniorów, którzy ze względu na wiek i zdrowie musieli zrezygnować ze znacznej ilości aktywności fizycznej. Skutery elektryczne, dzięki temu że nie wymagają siły do samodzielnego poruszania kołami, stają się coraz częściej wygodnym i praktycznym narzędziem do aktywizacji seniorów w mieście. Dotarcie na zakupy, poruszanie się po przestrzeni miejskiej czy spacery po parku są dzięki skuterom znacznie łatwiejsze, nawet jeśli senior jest w stanie poruszać się częściowo o własnych siłach.
W zależności od pojemności i przeznaczenia konkretnego modelu skutera inwalidzkiego, kupując go dla seniora możemy likwidować bariery swobodnego poruszania się i pokonywania małych, ale i większych odległości. Jeśli senior mieszka pod miastem i pokonanie dystansu do centrum zajęłoby mu na wózku inwalidzkim lub nawet wózku elektrycznym znacznie więcej czasu, jazda skuterem może być dobrą alternatywą. Skutery są przy tym wygodne, bezpieczne i łatwe w obsłudze. Dla części seniorów sterowanie pojazdem z pomocą kierownicy okazuje się być łatwiejsze, niż obsługa wózka elektrycznego sterowanego joystickiem.
Jakie kłopoty może sprawiać korzystanie ze skutera inwalidzkiego?
Podstawowym problemem, z jakim borykają się seniorzy korzystający na co dzień ze skuterów inwalidzkich jest zwykle miejsce jego przechowywania. Ze względu na nieco większe gabaryty problematyczne może okazać się przechowywanie skutera w mieszkaniu , szczególnie przy wąskich przedpokojach, choć większość modeli skuterów inwalidzkich używanych dopasowana jest do współczesnej architektury i przewiduje możliwość poruszania się wewnątrz budynków.
Ze skutera zdecydowanie łatwiej korzystać tym, którzy posiadają jednak garaż lub mieszkają na parterze – nawet jeśli konieczne będzie dostanie się do skutera z pomocą tradycyjnego wózka inwalidzkiego czy o kulach, poruszanie się nim po przestrzeni miejskiej będzie znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Drugim problemem może okazać się ładowanie akumulatorów, choć jeśli istnieje możliwość wprowadzenia skutera do domu, wystarczy podłączyć go do gniazdka zasilającego na kilka godzin by uzupełnić poziom naładowania. Ważne oczywiście, by senior o tym pamiętał – podobnie jak wózki elektryczne, skutery inwalidzkie posiadają ograniczoną pojemność akumulatora i zasięg, co w praktyce oznacza że po jednym dłuższym spacerze konieczne jest zwykle naładowanie akumulatorów.