Najczęstsze wady postawy u dorosłych, którymi powinien zająć się ortopeda

Wady postawy to problem, który dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Są one stosunkowo częste, na co wpływ ma siedzący tryb życia oraz przewlekłe problemy z kręgosłupem lub kończynami, które nigdy nie zostały odpowiednio przebadane i wyleczone. Jakie są najczęstsze wady postawy u osób dorosłych i dlaczego warto udać się z nimi jak najszybciej do ortopedy? Jakie problemy mogą powodować nieleczone wady postawy i dlaczego tak ważna jest dobrze dopasowana rehabilitacja? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, z jakimi problemami może pomóc Ci lekarz ortopeda i dlaczego nie warto odkładać wizyty u niego.

Najczęstsze wady postawy u dorosłych i ich przyczyny

Chyba trudno obecnie znaleźć osobę, która nie ma jakichkolwiek problemów z kręgosłupem. Wady postawy u dorosłych bardzo często spowodowane są siedzącym trybem życia. Niestety wiele osób nie przywiązuje zbyt dużej wagi do tego, w jakiej pozycji spędza cały dzień w pracy. Nieodpowiednia pozycja przed komputerem prowadzi do skrzywień kręgosłupa na jego różnych odcinkach, co z kolei powoduje duży dyskomfort oraz uciążliwy i przewlekły ból pleców. Bardzo częstym powodem wady postawy u dorosłych są także nieleczone problemy z postawą w okresie dziecięcym.

Płaskostopie, skolioza oraz inne problemy tego typu, które nie zostały wyleczone w okresie dziecięcym, mogą rzutować na problemy z postawą również w życiu dorosłym.

Poza tym na wady postawy wpływa także otyłość, brak ruchu, zakładanie nogi na nogę, siedzenie na tak zwaną amerykańską czwórkę czy też noszenie butów na wysokim obcasie.

Do najczęstszych wad postawy u dorosłych należą:

  • skrzywienie boczne kręgosłupa, czyli skolioza,
  • okrągłe plecy,
  • plecy wklęsłe.

Często zdarza się również połączenie tych dwóch problemów, czyli plecy okrągło-wklęsłe. U dorosłych zdarzają się także stosunkowo często plecy płaskie. Każdy z tych problemów może być spowodowany właśnie nieodpowiednim trybem życia. Spędzanie całych dni w tej samej pozycji oraz brak odpowiedniej dawki ruchu, który wzmocniłby mięśnie pleców, prowadzi do wad postawy.

Poradnia ortopedyczna Wrocław

Koniecznie udaj się do dobrego ortopedy z doświadczeniem

Wbrew pozorom wady postawy to nie problem, który dotyczy tylko dzieci. Choć u młodych osób wady postawy są zdecydowanie częstsze, ponieważ często spowodowane są rozwojem dziecka, a także złą pozycją w szkole i niedopasowaną wysokością ławki czy też zbyt ciężkim plecakiem, to są także o wiele łatwiejsze do wyleczenia niż w przypadku dorosłych. Dlatego z wadą postawy u osoby dorosłej najlepiej udać się do lekarza ortopedy jak najszybciej.

Proces leczenia może być bardzo złożony i wymagać długotrwałej rehabilitacji, dlatego im szybciej zaczniesz chodzić na zalecone przez lekarza zabiegi i wykonywać odpowiednie ćwiczenia, tym lepiej dla Ciebie. Pamiętaj jednak, aby z problemami z plecami, płaskostopiem lub innymi wadami postawy udać się do sprawdzonego specjalisty.

Dobry lekarz z poradni ortopedycznej we Wrocławiu zajmie się kompleksowo Twoimi problemami. Zaleci odpowiednie leki, jeśli będzie to konieczne, a także skieruje Cię na specjalistyczne zabiegi w postaci naświetlań czy masaży. Wyśle Cię także na gimnastykę korekcyjną oraz ćwiczenia rehabilitacyjne, które zostaną odpowiednio dopasowane do Twojego problemu. Nieleczone wady postawy mogą stale postępować i się pogłębiać, przez co ich odwrócenie będzie z czasem coraz trudniejsze. Nieleczone wady postawy mogą niestety powodować bardzo poważne schorzenia, które trudno jest wyleczyć bez wykorzystywania inwazyjnych metod. Dlatego też, aby uniknąć operacji i zabiegów chirurgicznych, warto jak najszybciej udać się do ortopedy i naprawdę poważnie potraktować jego zalecenia.