Czym jest holter EKG?

Jest to specjalistyczne badanie, które polega na zbadaniu pracy serca w dłuższym okresie czasu. Najkrótszy czas jaki może mieć badanie to doba. Poprzez wykonanie badania, możemy poznać jakiekolwiek zaburzenia pracy lub choroby naszego serca.

Jak wygląda badanie holterem EKG?

Dzięki takiemu badanie można rozpoznać choroby lub/i obserwować je. Holter EKG jest konieczny zwłaszcza po przebytym zawale serca, przy różnego typu zaburzeniach rytmu serca. Badanie to wykonuje się także chcąc zaobserwować przebieg różnych wrodzonych chorób serca. Przebieg badania wygląda w następujący sposób: do klatki piersiowej pacjenta zostają przyklejone elektrody. Do nich podłącza się przewody, które wychodzą z aparatu rejestrującego. Z połączonymi elektrodami możemy chodzić przez określony czas i w sposób normalny wykonywać wszystkie codzienne czynności.

Pacjent otrzymuje także specjalny dzienniczek, w którym musi notować wszystkie negatywne i pozytywne zmiany w ciśnieniu takie jak zdenerwowanie, jakiekolwiek zaburzenia i inne. Ważne są również takie informacje jak omdlenia, zasłabnięcia oraz dni i godziny, w jakich te zdarzenia miały miejsce. W czasie noszenia aparatu zaleca się wzmożoną aktywność fizyczną. Jest to konieczne do zbadania reakcji naszego serca na wysiłek fizyczny. Po zdjęciu aparatu, podłącza się go do komputera, aby lekarz mógł w sposób prawidłowy odczytać zapis EKG. Jeżeli chodzi o przygotowanie się do badania – przed połączeniem elektrod, pacjent musi się dokładnie wykąpać. Nie należy smarować się żadnym balsamem. Służy to dokładnej przewodności skóry. Jeżeli chodzi o mężczyzn – konieczne jest pozbycie się nadmiernego owłosienia na klatce piersiowej.

Hipertensjologia

Holter EKG SzczecinJest to dziedzina medyny, która zajmuje się badaniami oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego. W Polsce ta dziedzina uznana jest dopiero od 2006 roku. Hipertensjologia to specjalizacja, która jest bardzo ważna, ponieważ coraz większa liczba osób cierpi na nadciśnienie tętnicze z różnych powodów. Nadciśnienie jest również częstą przyczyną zawałów. Hipertensjolog to osoba, która nas zbada, zwróci uwagę na wszystkie złe nawyki, które powodują znaczne pogorszenie się zdrowia i nadciśnienie. Hipertensjolog zaleci nam zmianę trybu życia na bardziej zdrowy, jeżeli będzie to konieczne i przepisze potrzebne leki. Hiertensjologia to bardzo ważna i potrzebna dziedzina medycyny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Większość ludzi bowiem prowadzi niezdrowy tryb życia, odżywia się w sposób nieodpowiedni. Popularne są fast-foody, przez które zbiera się w naszym organizmie poziom złego cholesterolu. Hipertensjolog będzie potrafił doprowadzić nas do lepszego stanu i dzięki jego pomocy będziemy mogli zapobiec powstawaniu niektórym chorobom. Na to badanie powinny zdecydować się osoby które od lat zmagają się z otyłością lub są dość często narażone na sytuacje stresowe. Warto zrobić sobie takie badania, żeby wykluczyć wszystkie zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.Na wizytę do kardiologa oraz badanie holterem umówisz się w Na Grobli – zespole poradni specjalistycznych.