Grzybobranie, a borelioza

Grzybobranie stało się ostatnio bardzo popularną formą spędzania czasu. Na grzyby udają się już nie tylko wieloletni pasjonaci, ale także rodziny z dziećmi, pary z psiakami czy początkujący grzybiarze. Ta nagła popularność może mieć związek z tym, że w dobie pandemii lasy stanowią jedno z bardziej bezpiecznych miejsc dla ludzi. Ale czy na pewno? Choć kontakt z innymi ludźmi na dużym leśnym terenie jest ograniczony a prawdopodobieństwo zarażenia bardzo małe, to na grzybiarzy mogą czyhać inne niebezpieczeństwa. Są nimi na przykład kleszcze.

Zagrożenie zarażenia boreliozą na grzybobraniu

W ciągu ostatnich kilku lat ilość kleszczy niesamowicie wzrosła w Polsce. Czają się one na każdym kroku, nawet na domowych ogródkach. Las natomiast jest ich stałym miejscem występowania, dlatego trzeba uważać na ten rodzaj pajęczaków, zwłaszcza podczas grzybobrania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego zagrożenia, gdy wybiera się na grzyby do lasu. Zajęci poszukiwaniem dorodnych maślaków, borowików czy prawdziwków i zazwyczaj nie są oni świadomi tego, że kleszcz może dostać się do ciała z każdej strony. Jako pajęczak, jest on niezwykle zwinny, może z łatwością przejść pod ubranie, czy nawet bez problemu spaść na człowieka z wysokiego drzewa.

badanie na boreliozę po grzybobraniu  w Szczecinie

Jak ochronić się przed kleszczami w lesie?

Mimo że ilość tych insektów w lasach jest bardzo duża, to nie powinny one stawać na przeszkodzie i przyczyniać się do rezygnacji z wypadów na grzyby. Przed kleszczami można się przecież odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób? Najlepiej zakładać długie ubrania, by jak najbardziej zakryć ciało. Wiadomo, że kleszcz może dostać się do skóry, ale nie chcemy przecież ułatwiać mu zadania. Dodatkową ochroną będzie nakrycie głowy. Dzięki niemu kleszcz spadający z drzewa nie będzie miał tak dobrego podłoża do zaczepienia jak przy skórze czy włosach. Obowiązkową ochroną są też oczywiście wszelkie specyfiki na kleszcze. Najlepiej szukać takich, które są polecane przez harcerzy lub leśniczych. Można powiedzieć, że las jest ich drugim domem, dlatego na pewno wiedzą jak dobrze chronić się przed tymi insektami. 

Jak wykryć objawy boreliozy?

Są to wskazówki, które na pewno pomogą bronić się przed kleszczami, jednak warto pamiętać, że nie dają one 100% ochrony. Warto po każdym spotkaniu z naturą dokładnie obejrzeć swoje ciało. Natomiast co zrobić gdy kleszcz znajdzie się już w naszej skórze? Na pewno nie można tego ignorować i trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, ponieważ może doprowadzić do boreliozy. Jest to poważna choroba, która jeśli nie zostanie zawczasu stwierdzona, może wywołać poważne choroby skóry, stawów, serca czy układu nerwowego. Pierwszymi jej objawami są zazwyczaj infekcje i stany zapalne skóry takie jak rumień wędrujący lub chłoniak limfocytowy, które mogą się później przerodzić w osłabienie, gorączkę, bóle głowy.

borelioza po grzybobraniu w lesie w Szczecinie

Dlaczego warto wykonać badanie na boreliozę w Szczecinie?

Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej stwierdzić czy po wyjęciu kleszcza występują dane objawy i czy istnieje zagrożenie infekcją. Najlepiej będzie oczywiście wykonać specjalne badanie na boreliozę w Szczecinie, które pomoże wykryć ją od razu. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ borelioza może objawić się dopiero po wielu latach w postaci zapalenia stawów czy opon mózgowych. Odpowiednio szybkie działanie i wykonywanie badań jest zatem kluczem do zdrowia.

Kleszcze są bardzo niebezpiecznymi insektami, jednak lęk przed nimi nie powinien przeszkadzać ludziom w leśnych aktywnościach, takich jak grzybobranie. Wiadomo już, jakie należy podjąć działania, aby się przed nimi ochronić i dbać o zdrowie, zatem nie pozostaje nic innego jak wziąć koszyki w dłoń i wyruszyć do lasu na grzybowe poszukiwania.