Jak samodzielnie wykonać świecę w domu?

Świeczki postawione na stole lub na półce niezmiennie kojarzą nam się z przyjemnymi chwilami spędzonymi z rodziną i bliskimi. Najchętniej zapalamy je w okresach jesienno-zimowych, a ładnie zapakowane stanowią doskonały, uniwersalny prezent dla najbliższych. W sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju świeczki ,które różnią się od siebie wielkością,kształtem i zapachem. Niekiedy jednak w tradycyjnych sklepach trudno nam znaleźć coś odpowiadającego naszym oczekiwaniom. W takiej sytuacji możemy samodzielnie wykonać świeczkę, która będzie spełniała wszystkie nasze wymagania. Może to być sposób także na rozwinięcie swoich umiejętności artystyczne i manualnych.

 

W jaki sposób wykonać świecę w warunkach domowych?

W pierwszej kolejności dokładnie zastanówmy się jaką świecę chcemy uzyskać. Dokładne określenie swoich wymagań sprawi, że praca będzie łatwiejsza i będzie przebiegała znacznie sprawniej. Zastanówmy się jaki kształt chcemy otrzymać. Możemy wykorzystać silikonowe foremki, kartony lub puszki, które zdejmiemy po wykonanej pracy lub zdecydować się na skorzystanie z nieużywanego kubka, słoika dzięki czemu nie będziemy musieli wyciągać gotowego produktu po zastygnięciu wosku. Może to być świetny pomysł, aby wykorzystać stare nieużywane szklanki lub kubki. Aby nasza świeczka miała piękną oprawę, przezroczystą szklankę możemy ozdobić własnoręcznymi malunkami lub naklejkami.

Kiedy znajdziemy już odpowiednie formy możemy przejść do następnego etapu. Każdy z nas w swoim domu posiada stare świeczki, których już nie używa. Czasami są to niedopalony końcówki, a niekiedy schowane głęboko w szafie świeczki, które nie pasują do naszego wnętrza lub straciły swój pierwotny stan i nie prezentują się już estetycznie. Warto zebrać ja i nadać im nowego życia. Włóżmy je wszystkie do przygotowanego już garnka i rozpuśćmy w kąpieli wodnej lub na małym płomieniu. Pamiętajmy o wyciągnięciu knotów tak aby nie znalazły się one w naszej przyszłej świecy. Wosk powinien się roztapiać w niskiej temperaturze, jednak aby ułatwić ten proces należy mieszać powstającą masę najlepiej drewnianą łyżką. Jeśli chcemy aby nasza świeczka miała określony kolor już w tym etapie należy dodać do roztopionego wosku odpowiedni barwnik. Gdy zależy nam by nasza świeczka była zapachowa możemy dolać do roztopionego wosku kilka kropel olejku zapachowego lub dodać trochę pokruszonego cynamonu, goździków bądź wanilii. Możemy stworzyć oryginalną kompozycję zapachową, która będzie niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

foremka do świec

Przykładowa foremka do świec

 

Jeśli chcemy aby na ściankach naszej świecy widoczne były na przykład suszone owoce lub kwiaty przed wlaniem wosku należy przymocować je do ścianek formy. Jeśli do brzegów formy chcemy przytwierdzić na przykład suszone owoce, wystarczy małym pędzelkiem posmarować ściankę roztopionym woskiem i przytwierdzić dany dodatek do niej. Pamiętajmy aby mieć własny knot, a jeśli go nie posiadamy zawsze możemy wyciągnąć go z innej, starej świeczki. Ostatnim etapem będzie wlanie włosku do przygotowanych wcześniej formy. Możemy także przygotować świeczkę, która będzie charakteryzowała się kolorowymi paskami. Aby uzyskać taki efekt wystarczy nalać trochę zabarwionego na określoną kolor wosku do formy, poczekać aż ostygnie, zalać następną warstwę i powtarzać całą czynność do uzyskania oczekiwanego efektu. Formy z woskiem należy odstawić na jakiś czas by mogły zastygnąć. Czas trwania tego procesu będzie zależny od wielkości świeczki i jej objętości.

 

Domowa świeca – idealny pomysł na prezent

Gotowe świeczki wystarczy już tylko wyciągnąć z formy. Jeśli wykorzystywaliśmy specjalnie przygotowane słoiczki lub szklanki zostanie nam jedynie udekorować nasz produkt na przykład kolorową słomką. Tak przygotowana własnoręcznie świeczka będzie idealnym prezentem, który na pewno zachwyci każdą obdarowaną osobę. Cały proces nie jest trudny i z pewnością każdy sobie da z nim radę. Taka zabawa może być świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Sporą zaletą wykonywania własnoręcznie tego typu świeczek  jest fakt, że możemy całkowicie zaprojektować ich wygląd, dostosować zapach i kolor tak by pasował do naszych wnętrze i do naszych upodobań. Tego typu prace nie tylko w ciekawy sposób zapełnią nasz czas, a jednocześnie dostarczą sporo dobrej zabawy.