W dzisiejszych czasach słuch człowieka narażony jest na działanie wysokich częstotliwości, co skutkuje szybszym jego starzeniem się bądź uszkodzeniami. W dobie urządzeń mobilnych, szczególnie młodzi ludzie narażają swój słuch na uszkodzenie poprzez m.in. słuchanie głośnej muzyki na zestawach słuchawkowych.
Badanie słuchu – na czym polega?
Badanie słuchu polega na ocenie progu słyszalności pacjenta na podstawie określonych częstotliwości dźwiękowych bądź ocenie stanu ucha środkowego. Aby zdiagnozować stan słuchu pacjenta, wykonywane są dwa podstawowe badania: audiometria tonalna oraz tympantometria. Odnosząc się do pierwszego zabiegu zwanego audiometrią tonalną – polega on na precyzyjnym określeniu wartości wady słuchu. Minimalne natężenie dźwięku określa próg słyszalności pacjenta. Specjalista zajmujący się diagnostyką słuchu wykonuje pomiar przewodnictwa powietrznego oraz kostnego. Wyniki badania przedstawiane są na wykresach, za pomocą których określany jest stopień niedosłuchu lub niedorozwoju słyszalności, czy nawet uszkodzenia narządów słuchowych. Audiometria tonalna zaliczana jest do podstawowych badań słuchu, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania lekarza, jak i pacjenta. Tympanometria polega na ocenie stanu ucha środkowego. Podczas badania wykonywany jest pomiar odbitej fali dźwiękowej od błony bębenkowej wewnątrz ucha podczas zmian ciśnienia w układzie słuchowym.
Badanie słuchu pozwala na zlokalizowanie źródła problemów z niedosłuchem bądź nawracającymi bólami uszu – zapraszamy na badania słuchu we Wrocławiu.
Na podstawie zarejestrowanych sygnałów specjalista może określić przyczynę słabego słuchu. Do głównych przyczyn zalicza się np. pęknięcie błony bębenkowej lub zapalenie ucha. Tympanometrię wykonuje się, kiedy występuje u pacjenta podejrzenie wystąpienia niedosłuchu w zależności od drożności trąbki słuchowej. Badania tego typu trwają zazwyczaj od 5 do 7 minut. Zalicza się je do jednych z najkrótszych badań diagnostycznych związanych z układem słuchowym. Przed badaniem należy jednak udać się do specjalisty otolaryngologa, który w miarę potrzeb oczyszcza przewód słuchowy z nadmiaru woskowiny i ewentualnych ciał obcych w pobliżu badanego miejsca. Dokonuje on też wstępnej diagnozy przed skierowaniem na badanie.
Szumy uszne – co to takiego?
Warto wiedzieć, że spora część populacji w Polsce cierpi na tak zwane szumy uszne. Spowodowane są one najczęściej przez działanie nadmiernego hałasu bądź urazy mechaniczne. Wpływają na to też stres, infekcje czy niedoczynność tarczycy, a nawet starzenie się organizmu. Wizyta u laryngologa pozwoli na szybkie zbadanie problemu oraz zapobieganie rozwojowi choroby. Badanie szumów usznych przez audiometrystę umożliwia określenie parametrów takich jak: natężenie, wysokość szumu oraz jego maskowanie, co pomaga specjaliście prawidłowo określić rodzaj terapii mającej na celu redukcję objawów.
Badania słuchu – czy są bolesne? Czas trwania, sposoby
Badania słuchu w dzisiejszych czasach są niemalże bezbolesne. W określonych przypadkach wykorzystuje się miejscowe znieczulenia, aby zredukować nieprzyjemne doznania pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że obecne nowoczesne technologie pozwalają na bezinwazyjną diagnozę niemalże wszystkich układów w ciele człowieka – także przewodu słuchowego czy przegrody nosowej.
Badania słuchu trwają zazwyczaj maksymalnie do kilku minut oraz poprzedzone są wywiadem z lekarzem specjalistą laryngologiem, który wstępnie określa problem i oczyszcza przewód słuchowy, tak aby badanie mogło być wykonane prawidłowo i bez komplikacji. Jak powszechnie wiadomo, badania laryngologiczne nie wiążą się z bólem, a jedynie z lekkim dyskomfortem spowodowanym wprowadzeniem rurki endoskopowej do badanego układu.
Czy warto wykonywać badania słuchu?
Zdecydowanie warto decydować się na badania słuchu, ponieważ tylko szybkie reagowanie pozwoli na odpowiednią diagnozę i wyleczenie pojawiającej się choroby. Nie można lekceważyć pojawiających się problemów ze słuchem, ponieważ mogą one prowadzić do stałego uszkodzenia słuchu lub co gorsza – jego stałej utraty. Badania słuchu nie wiążą się z bólem oraz nie są wysoce kosztowne dla pacjenta. Dodatkowo diagnostyka przewodu słuchowego nie trwa dłużej niż kilka minut, a więc nie trzeba poświęcać całego dnia na tego typu badania. Warto jednak dbać o stan swojego słuchu, ponieważ z wiekiem może się on pogarszać i tylko regularna diagnostyka laryngologiczna pozwoli na zachowanie go w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy okres czasu. Warto decydować się na regularne badania, pamiętając o wybieraniu tylko wykwalifikowanych specjalistów.