Szkła progresywne są niezwykle wygodne dla każdego, kto ma częsty kontakt z różnymi urządzeniami elektronicznymi. Dlaczego?
Jeśli chcesz poznać charakterystykę szkieł progresywnych, dowiedzieć się, czym się wyróżniają oraz mieć świadomość, w jaki sposób działają, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Piszemy o tym, dlaczego osoby korzystające z urządzeń elektronicznych powinny takie szkła nosić i w jaki sposób one działają.
Czym są szkła progresywne?
Wielu ludzi używa na co dzień dwóch par okularów – jednych do patrzenia w dal, a drugich do czytania, czyli do patrzenia na rzeczy znajdujące się bardzo blisko. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz już nosić przy sobie dwóch par okularów i ciągle zastanawiać się, czy w dalszym ciągu masz obydwie przy sobie, czy też któraś się zgubiła. Wybierając szkła progresywne, niwelujesz ten problem, ponieważ ich cechą charakterystyczną jest dopasowywanie się do oczu. Kiedy patrzysz w dal, okulary przystosowują się do Ciebie i tak samo działają, kiedy chcesz przeczytać coś z bliska.
Szkła progresywne a urządzenia elektroniczne
Podczas pracy przy komputerze lub w czasie używania innych podobnych urządzeń elektrycznych, oczy się męczą, ponieważ są przez dłuższy czas zmuszane do skupiania się na konkretnych informacjach znajdujących się na ekranie komputera. Ponadto oczy są narażone również na refleksy świetlne oraz na zmianę pola widzenia.
Chodzi tutaj o moment, w którym odwracasz wzrok od monitora w kierunku innego punktu, najczęściej znajdującego się znacznie dalej niż ekran. Wszystko to powoduje, że wzrok pracuje niezwykle intensywnie.
Aby ulżyć swoim oczom, warto zastosować szkła progresywne, ponieważ wówczas zmiana widoku z bliskiego na daleki będzie mniej uciążliwa, dzięki temu, że szkła się do tego dopasowują. Co więcej, możesz wybrać szkła z powłoką refleksyjną, która pozbywa się refleksów, przeszkadzających oczom. Szkła progresywne są z całą pewnością świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto pracuje przy komputerze lub kto spędza przed nim sporo czasu, grając czy pisząc. Umożliwiają swobodniejsze patrzenie i szybko przystosowują się do zmiany widoku.
Kiedy wybrać szkła progresywne?
Jeśli nie wiesz, czy szkła progresywne będą dla Ciebie odpowiednie, punktem wyjścia jest zawsze konsultacja z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i wskaże ewentualne przeciwwskazania do noszenia okularów z takimi szkłami. Jeśli jednak takich przeciwwskazań nie będzie, możesz używać szkieł progresywnych.
Są one odpowiednie dla osób z różnymi wadami wzroku, zarówno dla osób krótkowzrocznych, jak i dalekowzrocznych.
Szkła progresywne są oczywiście dopasowywane do każdego pacjenta indywidualnie, dlatego będą Ci doskonale służyły.
Co ważne, możesz nosić te szkła również podczas aktywności fizycznej, np. jazdy na rowerze. Osoby noszące już okulary wiedzą, że początkowy okres używania nowych szkieł jest najczęściej nieprzyjemny, ponieważ oczy muszą się do nich przyzwyczaić. W przypadku szkieł progresywnych czas ten może być znacznie krótszy, a wszystko zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji wzroku.
Pod względem estetycznym okulary ze szkłami progresywnymi wyglądają tak samo jak klasyczne okulary, dlatego możesz dopasować dowolne oprawki, które odpowiadają Twojemu gustowi i stylowi. Jeśli jednak nie przepadasz za noszeniem okularów, wybrać możesz soczewki progresywne.
Pod względem cenowym szkła progresywne mogą być nieco droższe, niż klasyczne, ale pamiętaj o tym, że kupując okulary z takimi szkłami, zastępujesz dwie różne pary okularów i że szkła progresywne są niezwykle przydatne podczas codziennego życia i pracy przy komputerze.