Urazy i choroby stawu skokowego to jedne z najuciążliwszych dolegliwości układu ruchu, ponieważ w znacznym stopniu ograniczają nasze możliwości poruszania się. Jak możemy przyspieszyć gojenie się i zmniejszyć ból kostki?
Jednym z najprostszych i najłatwiej dostępnych sposobów jest kinesiotaping. Z tego krótkiego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o stosowaniu tej metody na stawie skokowym.
Co to jest kinesiotaping?
Kinesiotaping to metoda leczenia urazów i dolegliwości układu ruchu z wykorzystaniem elastycznych taśm klejonych na powierzchnię ciała. Nie są one nasączone żadnym lekiem, ale posiadają niektóre właściwości zbliżone do ludzkiej skóry – są podobnie elastyczne i rozciągliwe.
Przyklejenie ich we właściwy sposób powoduje powstanie pofałdowań, które z kolei zapewniają zwiększoną przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Dzięki takiemu zabiegowi w danym obszarze ciała poprawia się mikrokrążenie krwi, szybciej wchłaniają się krwiaki i obrzęki a tkanki lepiej radzą sobie ze stanami zapalnymi.
Plastry do kinesiotapingu wykonane są najczęściej z bawełny i lycry. Klej medyczny zostaje nałożony na nie w sposób falisty. Jest wodoodporny, elastyczny i hipoalergiczny, dzięki czemu nie powinien podrażniać skóry pacjenta.
Uraz stawu skokowego – kiedy pomocny będzie kinesiotaping?
Klejenie taśm na kostkę może być zarówno metodą leczenia, jak i dodatkowym środkiem wspomagającym rehabilitację oraz profilaktyką przeciwko potencjalnym urazom. Oto w jakich sytuacjach warto sięgnąć po plastry do kinesiotapingu:
- Skręcenie stawu skokowego – w takim przypadku taśmy przejmują na siebie obciążenia i funkcję więzadeł. Dodatkowo zabezpieczają kostkę przed dalszymi uszkodzeniami i blokują niepożądane ruchy na boki, pozostawiając jednak pacjentowi możliwość poruszania stopą w górę i w dół. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej korzystne niż całkowite usztywnienie stawu, ponieważ ruch poprawia odżywienie tkanek i zapobiega powstaniu przykurczu mięśni.
- Przeciążenia stawu skokowego – praca wykonywana przez długie godziny w pozycji stojącej a także zbyt intensywne treningi sportowe mogą być bezpośrednią przyczyną bolesności i ograniczeń w zakresie ruchów kostki. Taping stawu skokowego pomoże odciążyć przemęczone tkanki i ułatwi napływ krwi oraz limfy bogatych w substancje niezbędne do rozpoczęcia procesów naprawczych.
- Choroba zwyrodnieniowa – odpowiednio naklejone plastry uniosą skórę, powięź i mięśnie i zapewnią większą przestrzeń wewnątrz stawu. Dzięki temu zmniejszy się nacisk na uszkodzone powierzchnie styku kości a ból stanie się mniej dokuczliwy.
- Profilaktyka podczas treningów sportowych – urazy stawu skokowego należą do najczęstszych kontuzji wśród zawodników sportów zespołowych, biegaczy, tancerzy i łyżwiarzy. Taki wypadek może na kilka tygodni pozbawić nas możliwości uprawiania ulubionego sportu, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Stabilizacja stawu skokowego poprzez kinensiotaping zabezpieczy stopę przed ruchem w nadmiernym zakresie, który mógłby doprowadzić do uszkodzenia więzadeł.
- Korekcja ustawienia stopy lub kostki – niekiedy pacjenci z różnych względów zdrowotnych przyzwyczajają się do chodzenia z nieprawidłową pozycją stopy, co niegdyś mogło być dla nich wygodne, ale na dłuższą metę prowadzi do przeciążenia innych mięśni i stawów. Taping stawu skokowego pomoże skorygować ustawienie kostki i utrwalić efekty wypracowane podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Jak wygląda podstawowy taping stawu skokowego?
Do wykonania najpopularniejszej stabilizacji stawu skokowego za pomocą kinesiotapingu potrzebne będą dwa podłużne odcinki taśmy. Podczas ich przyklejania stopa powinna znajdować się pozycji neutralnej. Jeden z odcinków taśmy kleimy na podeszwie stopy, tuż pod piętą. Jego końce kierujemy ku górze, tak by zasłoniły kostki i spoczęły na bocznych stronach podudzia i rozciągnięciem 75%.
Drugi odcinek plastra powinien znaleźć się na ścięgnie Achillesa, tuż nad piętą, z końcami skierowanymi na dwie strony stopy. Kostki powinny zostać zasłonięte również przez tę warstwę taśmy. Jej zalecane rozciągnięcie wynosi 50%.
Chcesz, aby stabilizacją Twojego stawu skokowego zajęli się specjaliści i szukasz placówki wykonującej kinesiotaping w Gdańsku? Sprawdź ofertę Centrum Spine, w którym na poprawę zdrowia pacjentów pracują doświadczeni lekarze i rehabilitanci. Centrum Spine gwarantuje wykonanie niezbędnych badań, postawienie diagnozy i fizjoterapię w tym samym miejscu, co stanowi dużą wygodę zwłaszcza dla osób, które w wyniku kontuzji zmagają się z ograniczeniami w możliwości poruszania się.