Komu przysługuje wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki jest dla osób niepełnosprawnych czasem jedyną alternatywą, umożliwiającą jakiekolwiek poruszanie się poza obrębem łózka. Dlatego warto zadbać o to, aby był dobrze dobrany, zwłaszcza że jego zakup niekoniecznie należy do najtańszych. To, ile będzie kosztował wózek, w dużej mierze zależy od tego, jakie masz wobec niego oczekiwania. Jakie są zatem ceny orientacyjne wózka inwalidzkiego? Kto może starać się o wózek w niższej cenie? Czy warto kupować sprzęt używany?

Kto może starać się o dofinansowanie zakupu wózka?

Kwota dofinansowania wózka inwalidzkiego z ramienia NFZ zależy od jego rodzaju i mieści się w przedziale od 600 do 3000 złotych. Przy czym warto wiedzieć także o tym, że rodzaj wyrobu jest mocno zależny od rodzaju schorzenia i to też warto uwzględnić podczas starania się o dotację. W zależności od uzyskanej kwoty dofinansowania i ceny wybranego wózka, mamy szanse nawet na całkowite pokrycie kosztu zakupu.

  • W przypadku ręcznego wózka inwalidzkiego, dofinansowanie przysługuje wszystkim ubezpieczonym dzieciom pomiędzy 3. a 18. rokiem życia i osobom dorosłym, w przypadku trwałego braku możliwości samodzielnego chodzenia. Limit refundacji: 600 zł.
  • Jeśli mowa o wózku wykonanym ze stopów lekkich, kryteria do otrzymania refundacji są takie same, jak w powyższym punkcie, z uwzględnieniem tych osób, które mogą poruszać się na wózku bez pomocy innych osób.

Limit refundacji: 1700 zł.

  • Refundacja na wózki specjalne przysługują dzieciom już od 2. roku życia do ukończenia 18 lat oraz osobom dorosłym. Dofinansowanie zakupu obowiązuje w przypadku porażenia trzy- lub czterokończynowego, porażenia skrzyżowanego, lub dwukończynowego jednostronnego.

Limit refundacji: 3000 zł.

Jak uzyskać refundację na wózek inwalidzki? Należy skontaktować się z odpowiednim lekarzem, odpowiadającym za dobór właściwego sprzętu, następnie wypełnić odpowiedni wniosek, jaki zostanie przedłożony w placówce NFZ. Gdy placówka zaakceptuje zlecenie, można je zrealizować w wybranym sklepie medycznym.

Dodatkowe dofinansowania oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Aby otrzymać taką pomoc, należy przygotować wniosek o dofinansowanie, orzeczenie o niepełnosprawności, kopię zlecenia zakupu sprzętu ortopedycznego, fakturę pro forma oraz ofertę sprzętu, jaki ma być zakupiony.

Wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki – ceny orientacyjne

To, ile będzie kosztował wózek, w dużej mierze zależy od modelu i jego rodzaju, zatem ceny mogą być dosyć mocno zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi sklepami. Można jednak czasem znaleźć informacje o widełkach, w jakich mieszczą się poszczególne rodzaje wózków:

  • wózek ręczny: 2000 – 70000 zł
  • wózek sportowy: 6000 – 8000 zł
  • wózek ręczny terenowy: 15 000 – 35 000 zł
  • wózek elektryczny pokojowo-terenowy: 18 000 – 32 000 zł

Ceny te wielu przyprawiają o zawrót głowy, jest jednak jeszcze inne rozwiązanie, które umożliwi zakup dobrego sprzętu medycznego w dużo niższej cenie.

Czy warto zakupić używany sprzęt medyczny?

Można zaopatrzyć się w meble medyczne z drugiej ręki. Jeśli ogłoszenia na portalach społecznościowych budzą Twoją nieufność, wiedz, że istnieją profesjonalne placówki, które dostarczają potrzebującym używany sprzęt medyczny dobrej jakości w przystępnych cenach. Jednym z takich miejsc jest sklep z używanym sprzętem medycznym Medus, w którym znajdziesz dobrej jakości wózki inwalidzkie i nie tylko. Tutaj możesz zaopatrzyć się także w łóżka rehabilitacyjne, pionizatory, schodołazy oraz wiele innych niezbędnych mebli i akcesoriów medycznych. Sprzęt używany nie musi wcale być niższej jakości niż ten nowy, a może skutecznie odciążyć budżet rodzinny, co na pewno warto wziąć pod uwagę.

Sprzęt używany w renomowanych placówkach również musi spełniać określone kryteria. Szanujący się sklep z pewnością nie zaoferuje Ci wyposażenia, które już od dawna nie nadaje się do użytku z różnych powodów. Sprzęt medyczny służy wspieraniu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zatem nawet jeśli jest używany, wciąż musi spełniać określone wymogi, by można go było bez przeszkód oferować kolejnym pacjentom. Jeśli nadal się wahasz, zajrzyj na stronę sklepu medycznego Medus lub odwiedź placówkę stacjonarną, jaką możesz znaleźć we Wrocławiu, Strzelinie i Głogówku. Używany wózek inwalidzki to doskonały sposób na zmniejszenie wydatków ponoszonych na niezbędny sprzęt medyczny.