Masaż klasyczny i masaż leczniczy w XXI wieku

Masaż jest nie tylko skutecznym sposobem na złagodzenie obolałych mięśni i poprawę przepływu krwi, ale także stanowi potężny, naturalny środek odprężający dla wielu osób.

Obecnie istnieje szeroka gama technik masażu stosowanych przez terapeutów, aby pomóc ludziom przezwyciężyć powszechne schorzenia.

Kilka ważnych faktów o masażu

Obecnie istnieje ponad 250 różnych rodzajów masaży oferowanych na całym świecie według The Association of Bodywork & Massage Professionals. Masaże ciała oferują różne korzyści w zależności od celów pacjenta, ale większość ma te same podstawowe zasady. Niektóre badania wykazały, że nawet 91 procent ludzi zgadza się, że profesjonalne masaże mogą skutecznie zmniejszać ból.

Masaże są również powszechnie stosowane, kiedy chcemy sobie poradzić ze stresem czy zmęczeniem. Aż 33 procent osób decydujących się na masaż w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych wybierało ten relaksacyjny.

Masaż klasyczny i leczniczy w XXI wieku

masaż klasyczny Wrocław
Masaż to sposób na poprawę pracy różnych sfer naszego organizmu.

Masaż rozwija się od dziesięcioleci. W XXI wieku możemy wybierać spośród wielu rodzajów i technik w których masażyści i fizjoterapeuci są przeszkoleni. Jedną z najpopularniejszych form jest masaż szwedzki. Działa poprzez stymulację krążenia i obejmuje pięć podstawowych pociągnięć ugniatających. Wszystkie płyną w kierunku serca, aby manipulować tkanką miękką.

Inną formą jest masaż tkanek głębokich. Takie techniki wykorzystują ruchy głębokich tkanek i mięśni, aby pomóc pacjentom. Są one zwykle stosowane do leczenia przewlekłego bólu mięśni, rehabilitacji urazów i zmniejszania zaburzeń związanych z zapaleniem, takich jak zapalenie stawów.

Masaż jest też szeroko wykorzystywany w sporcie. Jest on często wykonywany na sportowcach, aby rozgrzać ciało, poprawić przepływ krwi do mięśni oraz tkanek a także, by zapobiegać obrażeniom lub je leczyć. Prawie zawsze są one też częścią planów leczenia kontuzji.

Co bardzo ciekawe takie techniki świetnie sprawdzają się u kobiet w ciąży. Masaże prenatalne są skuteczne i bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka, pod warunkiem, że zatrudnimy certyfikowanego specjalistę. Zwykle podczas ich wykonywania kobieta leży na boku. Pomagają one zmniejszyć dyskomfort związany z ciążą, zwłaszcza obciążenie dolnej części pleców czy bóle nóg. Dodatkowo pozwala on też poprawić samopoczucie.

masaż klasyczny Wrocław

Bardzo popularny jest też masaż tajski. Były one praktykowane w Tajlandii od ponad 2500 lat i często stanowią one część świętych ceremoniałów. Wykonywane są one na twardym podłożu i polegają na ugniataniu i układaniu ciała w określonych pozycjach. Stymulują one tkanki i narządy.

Dobrze wykonany masaż ma bardzo wiele zalet: pomaga leczyć kontuzje, zmniejsza lub eliminuje ból pleców i poprawia ukrwienie masowanych części ciała. Dodatkowo eliminuje napięcie z naszych tkanek i pozwala się naprawdę zrelaksować, co jest wyjątkowo cenne w dzisiejszym zabieganym świecie. Jeżeli mamy problemy zdrowotne to masaż bardzo często jest najlepszym rozwiązaniem i wsparciem terapii. Nawet jeżeli nie czujemy się źle to masaż raz na jakiś czas może poprawić naszą kondycję.

Wybierając fizjoterapeutę lub masażystę, który wykona masaż upewnijmy się, że ma on odpowiednie certyfikaty i szkolenia. Powinien mieć on doświadczenie i profesjonalne wykształcenie. Pamiętajmy, że źle wykonany masaż leczniczy może być również szkodliwy.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Global Therapy.