Tarczyca, to mały gruczoł, znajdujący się w przednio-dolnej części szyi. Jest jednym z niewielu nieparzystych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nie przywiązujemy do niej zbytniej uwagi, ale gdy zaczyna szwankować zauważamy, jak wiele od niej zależy. Hormony przez nią wydzielane decydują bowiem nie tylko o wyglądzie i kondycji naszych włosów, paznokci i skóry, ale mają też wpływ na pracę układu pokarmowego, gospodarkę hormonalną, serce, układ nerwowy, kostno-stawowy i gospodarkę fosforowo-wapniową.
Problem z hormonami. Kiedy potrzebna jest wizyta u endokrynologa?
Na wizytę u endokrynologa powinny zdecydować się osoby, które zauważają u siebie dość niepokojące objawy. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim nadmierne owłosienie lub przeciwnie – łysienie, problemy ze snem, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zmęczenie, ospałość, nerwowość i niestabilny nastrój, uporczywy trądzik, nadmierną potliwość, a także otyłość lub znaczny spadek masy ciała. Choć przyczyn wymienionych dolegliwości może być wiele, całkiem możliwe, że posłuszeństwa odmówiła nam właśnie tarczyca. A konkretnie hormon, który reguluje jej funkcje.
Wszystkiemu winne TSH
TSH, czyli tyreotropina to hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. THS reguluje funkcje hormonalne tarczycy, a więc stymuluje wytwarzanie i wydzielanie podstawowych jej hormonów. Mowa tu oczywiście o tyroksynie (T4) i trijodotyroninie (T3). Co więcej przyspiesza wiele procesów metabolicznych w tarczycy, między innymi transport i przemianę glukozy. W przypadku, gdy wyniki badań potwierdzą nieprawidłowości w poziomie TSH, najlepiej wykonać również specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy – FT3 i FT4. Ich wahający się poziom może bowiem oznaczać wykrycie u nas na przykład Hashimoto.
Niedoczynność tarczycy – objawy
Zły wynik TSH, a konkretnie jego podwyższony poziom oznacza, że zmierzyć nam się przyjdzie z niedoczynnością tarczycy. Chorobą spowodowaną brakiem hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Niedoczynność tarczycy może występować w dwóch formach – subklinicznej, czyli utajnionej oraz pełnoobjawowej, klinicznej.
Chorzy na niedoczynność często skarżą się na przyrost masy ciała. Twarz staje się „nalana”, powieki są obrzęknięte, może pojawić się drugi podbródek. Poza tym, osobom z niedoczynnością tarczycy towarzyszy ciągłe uczucie zimna, nawet w upalne dni. Pozostałe nieprzyjemne objawy na jakie się uskarżają, to między innymi zaparcia, bóle głowy, trudności z koncentracją, a także problemy z utrzymaniem ciąży i libido.
Nadczynność tarczycy – objawy
Nadczynność tarczycy to choroba, której przyczyną, odwrotnie niż w niedoczynności, jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Taki stan daje dość dokuczliwe objawy, a dodatkowo może spowodować wiele groźnych dla organizmu powikłań. Jednym z najpoważniejszych jest z pewnością przełom tarczycowy.
Nadczynność tarczycy daje mnóstwo specyficznych objawów. Wśród nich wymienić można nadwrażliwość na ciepło, nadmierną potliwość, drażliwość i nerwowość, a także krępujące drżenie palców i dłoni. Zjawisko może być tak intensywne, że choremu trudno utrzymać w dłoni ołówek czy zapiąć guzik. Schorzenie wywołuje również kołatanie serca, osłabienie mięśni nóg, duszności, nieregularne miesiączki i zaburzenia trawienne.
Leczenie – szczególnie ważne w przypadku kobiet
Z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy z pewnością nie poradzimy sobie sami. Kiedy już rozpoznamy u siebie szereg objawów, a wyniki TSH okazują się nie takie, jakie być powinny, czym prędzej umówmy się na wizytę u specjalisty. Ten z całą pewnością zaleci nam leki, których dawki pewnie długi czas będziemy testować. W końcu jednak, wspólnie z lekarzem na pewno znajdziemy rozwiązanie adekwatne do problemu.
Leczenie zaburzeń pracy tarczycy jest szczególnie ważne w przypadku kobiet. Niestety, często dzieje się tak, że choroby endokrynologiczne mają ogromny wpływ na cykl menstruacyjny, płodność i hormony za nią odpowiedzialne. Warto więc znaleźć endokrynologa, który naprawdę zna się na rzeczy i tak jak w Uni-Med z Sosnowca podejmie się również diagnostyki i leczenia zaburzeń hormonów.
Przykrym z pewnością jest fakt, iż większość chorych wymaga specjalistycznego leczenia przez całe swe życie, a odpowiednie tabletki, łykane każdego dnia na czczo staną się ich koniecznością. Żeby jednak cieszyć się dobrym samopoczuciem i brakiem przykrych dolegliwości, należy z całą dokładnością stosować się do zaleceń endokrynologa.