Fizjoterapia w sposób niezwykle efektowny pomaga rozwinąć, utrzymać lub przywrócić zdolność ruchową pacjenta. Jej zastosowanie jest szczególnie cenione w przypadku ludzi, którzy dochodzą do zdrowia po urazach czy poważnych operacjach.
Z metod fizjoterapii korzystają jednak także ci, którzy na co dzień zmagają się z poważnymi chorobami, takimi jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Choć oczywiście nie zawsze jest to konieczne, to jednak w większości przypadków okazuje się, że wizyta u fizjoterapeuty, to jedyny ratunek. Swoimi metodami potrafi on wspomóc pacjenta w odzyskaniu sprawności lub zachowaniu tej, która pozostała. A jak to wygląda w szczegółach?
W czym może pomóc fizjoterapeuta?
Wizyta u fizjoterapeuty służy w większości zmniejszeniu lub całkowitej likwidacji stanów zapalnych lub obrzęków. Co więcej, terapia może również posłużyć ogólnej poprawie stanu ciała. Ćwiczenia wykonywane przez fizjoterapeutę usprawniają bowiem oddychanie czy przemianę materii. Chęć walki ze stresem, to kolejny powód dla którego dużo ludzi zgłasza się do specjalisty. Masaż skutecznie redukuje przecież napięcie i pomaga odpowiednio się zrelaksować.
Fizjoterapeuci zajmują się także rehabilitacją po urazach lub stłuczeniach, a także zmniejszaniem skutków niskiej aktywności ruchowej swego pacjenta. Odpowiednio rozluźnione mięśnie, poprawa koordynacji ruchowej czy zapobieganie przykurczom, to tylko kilka z niektórych pozytywnych efektów ich pracy.
Fizjoterapia – pomoc w zwalczeniu bólu
Wykształcony fizjoterapeuta z całą pewnością pomoże również w zmniejszeniu odczuwanego przez pacjenta bólu. Najczęstsze przypadki osób, które zgłaszają się do specjalisty, to osoby narzekające na bóle pleców i kręgosłupa, bóle kolan, stóp i bioder. Każdy, kto wie jak dokuczliwe mogą być takie sytuacje, z całą pewnością rozumie, że szukanie w ich przypadku pomocy niekiedy jest wręcz konieczne. Ból może przecież wyeliminować nas z codziennego życia, znacząco utrudniając wykonywanie obowiązków. Jego zwalczenie staje się więc priorytetem.
Jakie dolegliwości bólowe mogą ustąpić lub zmniejszyć się w trakcie i po fizjoterapii?
Dolegliwości, które możemy uśmierzyć lub całkowicie wyeliminować za pomocą fizjoterapii to między innymi bóle kręgosłupa, które są zmorą kierowców i pracowników biurowych. Wielogodzinne prowadzenie auta i obsługiwanie komputera w większości przypadków powoduje bowiem uporczywe bóle karku i pleców.
Pokontuzyjne bóle stóp czy kolan, to również zmora wielu ludzi, szczególnie sportowców. Dobry fizjoterapeuta poradzi sobie również z nimi. Podobnie, jak z bólami głowy, które w większości przypadków swoje podłoże mają po prostu w złym stereotypie funkcjonowania mięśni szyi, głowy i kompleksu barkowego.
Wizyty domowe fizjoterapeuty
Jeśli dolega nam schorzenie, które leczyć powinniśmy u fizjoterapeuty, pamiętajmy że niektórzy z nich oferują usługi wykonywane w domu. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które nie są w stanie wyjść z domu. Zdrowie nie pozwala im wstać z łóżka, a zabiegi muszą przecież być wykonywane. To także opcja dla tych, którzy z powodów zawodowych, rodzinnych lub innych cenią sobie swój czas i stawiają na wizyty domowe.
Decydując się na taką możliwość, w momencie dokonywania wyboru sprawdźmy czy człowiek na którego postawimy jest odpowiednio wykształcony i posiada doświadczenie. Na terenie Wrocławia skorzystać może na przykład z usług z Global Therapy. Gabinet z dojazdem do klienta, to jak sam informuje – zabiegi dotyczące problemów takich jak bóle kręgosłupa, bóle stawów, rwa kulszowa czy stany po zabiegach operacyjnych.