Nagle podczas spaceru dopada cię ostry, przeszywający ból? Czasem zdarza ci się, że nie jesteś w stanie ustać na przystanku czy w sklepie? Od jakiegoś czasu obserwujesz “chrupanie” w kościach?
Takie objawy może u siebie obserwować każdy z nas. Kiedy jednak ból powinien wzbudzić nasz niepokój? Kiedy może on być powodowany przez chorobę zwyrodnieniową stawów? W tym artykule odpowiadamy na pytania i podkreślamy, jaką rolę w przypadku bólu stawów odgrywa fizjoterapia.
Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?
Zwana również przez specjalistów osteosklerozą, jest dysfunkcją stawów. Atakuje niespodziewanie albo rozwija się długo i podstępnie, nie dając żadnych objawów początkowych. Wystarczy krótki okres czasu, by przyczyniła się do znacznego i uciążliwego ograniczenia funkcji ruchowych.
Wśród etiologii zwyrodnień stawów najczęściej wymienia się naturalne starzenie się tkanki stawowej. To dlatego na tę chorobę najczęściej zapadają osoby starsze i w podeszłym wieku ale nie tylko. Choroba zwyrodnieniowa stawów może wystąpić w wyniku zbyt dużego obciążenia stawów spowodowanego otyłością, urazów mechanicznych, wad postawy a także zbyt intensywnych ćwiczeń.
Objawy choroby zwyrodnieniowe stawów
Podczas wykonywania jakiegokolwiek ruchu (zwłaszcza na początku) w stawie pojawia się przeszywający ból. Może on utrudniać wykonywanie najprostszych codziennych czynności. Co ważne, jest on chwilowy i przechodzi. Raczej nie dochodzi do zesztywnienia stawów, jak a to miejsce w przypadku gośćca przewlekle postępującego. Nie mniej ból jest niezwykle dokuczliwy.
Wszyscy wiemy, że łatwiej jest zapobiegać chorobie niż potem ją leczyć. Jeśli więc cierpimy na jakiekolwiek skrzywienia kręgosłupa – wykonujmy zalecone ćwiczenia, jeśli nasza waga jest zbyt wielka – stosujmy diety, zapobiegając otyłości.
Najczęściej mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, kolanowego i kręgosłupa.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej
W początkowej fazie choroby przyjmuje się specjalne leki, które stymulują chrząstkę stawową do odbudowy i regeneracji. Najważniejszy jest jednak ruch. Przy obolałych stawach dobra jest jazda na rowerze czy pływanie. Nie mniejsze znaczenie ma również gimnastyka lecznicza. Specjalny, indywidualny program rehabilitacyjny jest w stanie zdziałać cuda, choć jest początkowo bolesny i nieprzyjemny.
Fizjoterapia przy bólach stawów
Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą maksymalnie uśmierzyć ból stawów, jaki odczuwa pacjent. Najczęściej, do gabinetu fizjoterapeuty zgłaszają się osoby, które cierpią na wrodzone lub nabyte choroby stawów lub osoby po przebytych chorobach. Często, przyczyną uciążliwego bólu może być przemęczenie czy przeciążenie naszego organizmu. Fizjoterapeuta podejmuje się leczenia pacjentów, którzy cierpią na ból spowodowany różnymi uwarunkowaniami genetycznymi.
Najbardziej skutecznym sposobem leczenia przewlekłego bólu stawów jest przeprowadzanie masaży klasycznych oraz masaży leczniczych. Jak podaje specjalista – Grzegorz Tokarczyk z Global Therapy – celem masażu jest rozluźnienie mięśni oraz stawów pacjenta. Program fizjoterapii jest dobierany do pacjenta w sposób indywidualny. Specjalista na samym początku przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad oraz badanie, które pozwoli określić typ, źródło i natężenie problemu. Na podstawie takiego badania, dobierane są odpowiednie techniki rehabilitacji.