Zachowaj biel zębów po zabiegu wybielania na dłużej

Z zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym korzysta coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – chyba każdy lubi mieć piękny i biały uśmiech. Wiele osób zapomina jednak, że nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej i spożywanie niektórych potraw niszczy efekt takiego zabiegu.

Samo przeprowadzenie zabiegu wybielania nie jest trudne i czasochłonne – w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym potrwa to zaledwie kilkadziesiąt minut, a sam koszt nie jest specjalnie wysoki. Problem pojawia się dopiero w chwili, kiedy konieczne jest utrzymanie tego efektu jak najdłużej. Wielu pacjentów uważa, że skoro zabieg został wykonany raz, to teraz mogą wrócić do dawnych nawyków. Niestety, powodują one szybsze przebarwianie się wybielonych zębów. Jak dbać o zęby, aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej?

Zmiana diety, czyli jakich potraw i napojów trzeba unikać?

Do przebarwienia płytki nazębnej dochodzi poprzez nieprawidłową dietę, której potrawy i napoje wpływają negatywnie na kolor zębów. Jej zmianę po zabiegu wybielania określa się mianem „białej diety”, która polega na tym, aby przez pierwsze tygodnie po zabiegu nie spożywać produktów, które mogą zabarwić zęby ponownie. Można spożywać produkty białe, jak nabiał, drób czy ryż. Należy natomiast unikać ciemnych sosów na bazie wina, alkoholu, kawy czy herbaty. Podobnie wygląda sprawa po samym zabiegu – do kilku godzin należy pić tylko wodę mineralną. Wrażliwe zęby szybciej będą łapały kolor spożywanych posiłków.

Wybierz odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów

Aby utrzymać efekt wybielania zębów, konieczne będzie kupienie odpowiedniej szczoteczki oraz pasty. Niestety, większość produktów, które są dostępne na rynku w przystępnej cenie nie ułatwiają prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. W miarę możliwości lepiej zamienić szczoteczkę manualną na szczoteczkę elektryczną lub soniczną, która precyzyjnie czyści zęby i przestrzenie międzyzębowe.

W przypadku pasty – lepiej unikać takiej, która ma działanie wybielające. W swoim składzie najczęściej ma drobinki ścieralne, które mogą dodatkowo uszkodzić wrażliwe już szkliwo. Pielęgnacje warto uzupełnić czyszczeniem za pomocą nici dentystycznej oraz płynem do płukania ust.

Regularne wizyty u stomatologa – dlaczego są tak istotne?

Większość społeczeństwa nie przepada za wizytami u stomatologa – nie tylko z powodu bólu, ale także kosztów, które są z tym związane. Warto jednak pamiętać, że zaniedbanie w tej kwestii, zwłaszcza po wybielaniu zębów, wiąże się z utratą efektu po zabiegu.

wizyta u dentysty

Taka wizyta u stomatologa powinna odbyć się raz na pół roku – specjalista zrobi przegląd, a także usunie kamień nazębny, który może powodować przebarwienia. Regularność znacznie opóźni czas powtórzenia zabiegu wybielania.

Klinika dentystyczna Podralscy przeprowadza zabiegi wybielania zębów przy użyciu produktów marki Beyond – jest to jedna z najskuteczniejszych metod. Efekt utrzymuje się przez minimum 2 lata. Regularne wizyty kontrolne dodatkowo wydłużają ten czas – piękny uśmiech zostaje z nami na dłużej!

Papierosy powodują przebarwienia – unikaj ich

Największe przebarwienia płytki nazębnej, zwłaszcza po zabiegu wybielania, powodują papierosy. Regularne palenie powoduje ich żółknięcie, a także osłabienie, przez co znacznie szybciej tracimy efekt pięknego, białego uśmiechu. Warto pamiętać o tym, że dym papierosowy wchodzi w reakcję z preparatem do wybielania, przyspieszając w ten sposób odbarwianie zębów. Dodatkowo to połączenie jest rakotwórcze, dlatego warto zastanowić się nad sensownością palenia po wybielaniu zębów.

Zachowaj białe zęby na dłużej – o czym należy pamiętać?

Aby efekt wybielania zębów utrzymał się jak najdłużej, warto pamiętać o tym, żeby przestrzegać zdrowej diety, wykluczającej picie kawy oraz herbaty, czy palenia papierosów. Konieczne będą także regularne wizyty u stomatologa, jak i odpowiednia higiena jamy ustnej.