Relaksuj się w saunie domowej

Jest wiele ciekawych form relaksu. Jedną z bardziej popularnych jest uprawianie sportu. Dyscyplin jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jednak nie sport to jest jeszcze wiele innych możliwości. Może to być spędzanie czasu na działce czy na spacerach.

Jedną z ciekawszych form relaksu jest uczęszczanie do sauny. Można się w niej odprężyć i zrelaksować. Niestety nie zawsze mamy okazję z niej skorzystać, no i trzeba płacić za każdą wizytę lub wykupić karnet. Jeżeli, ktoś jest dużym entuzjastą sauny, może zainwestować w jej domową wersję. Nie jest to mocno wymagająca sprawa, lecz wymaga przemyślenia.

Od czego zacząć?

Najlepszym rozwiązaniem przy aranżacji sauny jest jej uwzględnienie już przy projektowaniu. Jeżeli jednak zapałaliśmy entuzjazmem do sauny już po wybudowaniu domu nadal możemy ją stworzyć, na przykład przy okazji remontu. Można też przerobić na nią inne pomieszczenie. Wystarczy około 1, 5 metra kwadratowego i trochę odłożonej gotówki. Jako przykład można podać pokój po którymś z domowników, który wyprowadził się. Dobrze, jeżeli mamy możliwość bezpośredniego wyjścia z sauny na taras.

Najważniejsze, co należy wiedzieć o konstrukcji sauny to stworzenie dobrej wentylacji. Jest to ważna kwestia, ponieważ źle odprowadzane powietrze może skutkować nawet pożarem.

Istotne by powietrze swobodnie przepływało wokół kabiny i cyrkulowało w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane. Między ścianami sauny a pomieszczenia powinien być, co najmniej kilkucentymetrowy odstęp.

Ważne czynności

Tradycyjne sauny wymagają jedynie posiadania odpowiedniego przyłącza elektrycznego, są to niewielkie wymagania instalacyjne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku łaźni parowych. Wymagają one nieco więcej.

Pierwszą kwestią jest przyłącze wodne, wystarczy takie, które dostarcza zimną wodę niezbędną do zasilania generatora pary. Gdy mamy takie możliwości można też zainstalować natrysk do opłukiwania ciała bez wychodzenia z sauny. Wymaga to doprowadzenia również ciepłej wody.

sauna-finska
Sauna koi nasze nerwy i pomaga poprawić krążenie.

Ważny jest też odpływ wody do kanalizacji. Najlepiej, gdy znajduje się na samym środku łaźni. By właściwie się sprawował podłoga musi być nachylona w jego kierunku. Gdy i to mamy już za sobą pozostaje doprowadzenie zasilania elektrycznego do generatora pary oraz podłączenie do sieci wentylacyjnej. Po wykonaniu zadań będziemy cieszyć się sauną z prawdziwego zdarzenia.

Warto zainwestować

Spędzanie czasu w saunie jest bardzo przyjemne, pozwala się zrelaksować. Minusem może być konieczność przejechania kilku kilometrów by się do niej dostać. Rozwiązaniem tego problemu może być zainwestowanie w saunę we własnym domu. Jest to możliwe do wykonania i nie tak trudne jak może się wydawać.