Praca zagranicą to nie lada wyzwanie. Jeżeli jesteśmy lekarzem i chcemy pracować w jednym z europejskich krajów, poza samymi umiejętnościami technicznymi, powinniśmy sprawnie posługiwać się językiem, w którym przyjdzie nam pracować. Spójrzmy na najważniejsze kroki, które podejmujemy zanim dostaniemy pracę lekarza w zagranicznej placówce medycznej.
Stworzenie listu motywacyjnego
Jednym z podstawowych dokumentów, jaki należy dostarczyć do placówki medycznej, gdy staramy się o przyjęcie do pracy, jest, obok życiorysu, list motywacyjny. Jest to dokument, w którym przede wszystkim musimy udowodnić naszemu potencjalnemu pracodawcy, że chcemy pracować w jego firmie, a także przedstawić nasze umiejętności i zainteresowania, które sprawiają, że nadajemy się na konkretne stanowisko. Warto wspomnieć o swoich specjalizacjach oraz wyjątkowych umiejętnościach i pasjach, które są związane z medycyną.
Jednak przy pisaniu listu motywacyjnego dobrze jest dostosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim list taki musi być:
- krótki,
- przemyślany,
- konkretny.
Najlepiej, by nie zajmował więcej niż jedną czwartą strony podaniowej. Nie można w nim powtarzać tego, co znalazło się już w CV. W tekście tego rodzaju nie powinniśmy podawać zbyt wiele informacji. Pisząc list motywacyjny nie używajmy ogólnikowych określeń. Cechy, które nas charakteryzują najlepiej jest popierać konkretnymi przykładami z dotychczasowej pracy zawodowej.
Pod żadnym pretekstem nie możemy pomylić nazwy stanowiska, o które się ubiegamy, a także błędów innego rodzaju, np. ortograficznych. List motywacyjny piszemy zwykle na komputerze, chyba że pracodawca wyraźnie zażyczy sobie, by sporządzić go odręcznie. Pamiętajmy o tym, aby zwracać uwagę na wysoką poprawność gramatyczną, składniową oraz słowotwórczą naszych podań.
Praca jako lekarz za granicą to nie tylko obowiązek pomocy pacjentom ale również sprawne komunikowanie się w języku angielskim, niemieckim, francuskim czy coraz częściej – norweskim.
Jeśli piszemy list motywacyjny do potencjalnego pracodawcy, musimy zawrzeć w nim przede wszystkim konkretne doświadczenie, jakie zdobyliśmy. Natomiast jeśli sporządzamy list motywacyjny do doradcy personalnego, musimy w nim także podać nasze oczekiwania wobec własnej kariery.
Jeśli składamy dokumenty w związku z ogłoszeniem o pracę, już na początku listu musimy odnieść się do treści oferty, następnie podkreślamy swoje umiejętności i predyspozycje, czyli wszystkie cechy potrzebne do wykonania obowiązków. Należy także wspomnieć o doświadczeniach zgodnych z tymi wymaganiami, które wymaga pracodawca od potencjalnego pracownika. W liście takim trzeba po prostu przedstawić siebie jako najlepszego kandydata na stanowisko.
List motywacyjny wysyłany bez związku z ogłoszeniem musi zawierać wyjaśnienie, dlaczego akurat tą firmą jesteśmy zainteresowani, co na jej temat wiemy i w jakim dziale chcielibyśmy pracować. Trzeba dodać informacje dotyczące własnego doświadczenia i posiadanych predyspozycji do wykonywania określonej pracy.
Poprawnie i ciekawie napisany list motywacyjny może być kluczem do sukcesu na drodze poszukiwania pracy.
Rozmowa kwalifikacyjna dla lekarzy
Bardzo ważnym elementem długiego procesu poszukiwania pracy dla lekarza jest rozmowa kwalifikacyjna. Oprócz dobrze przygotowanych dokumentów, równie dobrze musimy przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.
Przede wszystkim należy zebrać jak najwięcej informacji dotyczącej placówki, do której się wybieramy. W tym może pomóc nam specjalizująca się w pozyskiwaniu pracy dla lekarzy firma Paragona. Jej zadaniem jest właściwe przygotowanie osoby do pracy w swoim zawodzie w jednym z europejskich państw.
Do samej rozmowy trzeba się także dobrze przygotować. Przemyśl, co jesteś w stanie zaoferować jako chirurg, internista, ginekolog, czy pulmonolog, jakie masz umiejętności, które będą mogli wykorzystać, jakie są twoje specjalizacje oraz dodatkowe umiejętności. Bardzo dobrze jest także poćwiczyć odpowiedzi. Oczywiście nie można przewidzieć wszystkich pytań, jednak większość z nich się powtarza. Przy ich układaniu unikajmy schematyzmu. Bardzo ważne jest także pozytywne myślenie i przekonanie, że my nadajemy się na to stanowisko i chcemy na nim pracować.
W dniu rozmowy zjawmy się w firmie pięć minut przed czasem, nie więcej, gdyż może to zdenerwować naszego rozmówcę. Przed rozmową warto jest się odprężyć i odstresować. Tuż przed wejściem przeczytajmy także swój życiorys, by przypominać sobie co w nim umieściliśmy.
Podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej staraj się sprawiać dobre wrażenie. Przede wszystkim przywitaj się, zapytaj czy możesz usiąść, usiądź wygodnie, jednak nie można pozwalać sobie na zbyt duży luz. Podczas odpowiadania na pytania zwróćmy uwagę, by nie gestykulować nadmiernie. Podczas rozmowy dobrze jest być zrelaksowanym i serdeczny, bezwzględnie należy słuchać tego, co mówi nasz rozmówca, a także być szczerym w naszych odpowiedziach, zadawać pytania, pochwalić się swoim doświadczeniem a także zapytać o efekty.
Rozmowy kwalifikacyjnej nie wolno rozpoczynać od pytania o zarobki jako lekarz specjalista i czas pracy (zwłaszcza, że dyżury bywają bardzo zróżnicowane czasowo), nie wolno także odpowiadać na pytania bez zastanowienia, krytykować byłych pracodawców, mieć zły humor i palić.
Gdzie szukać pracy medycznej?
Każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu stanie przed problemem szukania pracy. Ci, którzy mają więcej szczęścia odnajdują swoje wymarzone zajęcie dla lekarza już po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, inni, ślą tysiące życiorysów i listów motywacyjnych do firm i niekiedy, dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach otrzymują pracę. Łatwiejszą drogę mają ci, którzy wcześniej zaczynają dobywać doświadczenia, a także ci, którzy mieszkają w większych aglomeracjach, w których jest więcej potencjalnych miejsc pracy.
Jeśli mamy już jasno sprecyzowane nasze umiejętności i kwalifikacje, możemy przystąpić do poszukiwania pracy. Najlepiej jest ustalić sobie własną strategię poszukiwania pracy, określić w jakich miejscach możemy poszukiwać pracy. Doświadczeni poszukiwacze wiedzą już doskonale w jakich miejscach poszukiwać aktualnych ogłoszeń o pracę, do jakich instytucji się zwracać. Przede wszystkim możemy szukać pracy za pośrednictwem rodziny i znajomych. Od nich możemy nie tylko dowiedzieć się o wakatach, ale także, czasem możemy zostać zarekomendowani, co automatycznie zwiększa nasze szanse na otrzymanie posady.
Niezastąpionym źródłem informacji są także media, a wśród nich prasa. Gazety codzienne, te ogólnopolskie, a także lokalne zawierają steki ogłoszeń o pracę. W radio i telewizji możemy także znaleźć ogłoszenia, ale także, szczególności w lokalnych rozgłośniach, możemy skorzystać z audycji i programów poświęconych rynkowi pracy.
Nieocenionym źródłem informacji na temat ofert pracy jest oczywiście Internet. Na różnych stronach internetowych możemy znaleźć setki propozycji pracy z różnych części naszego kraju, a także z zagranicy. Jednak oprócz poszukiwania pracy, możemy także podjąć się pracy przez Internet. Praca w takiej formie najczęściej oferowana jest na portalach specjalistycznych lub dużych różnotematycznych.
Interesującym miejsce jest strona Paragona, na której znaleźć możemy oferty pracy dla lekarzy za granicą. Na chwilę obecną obejmuje to kilka europejskich krajów, między innymi Wielką Brytanie, Norwegię oraz Francję.
Zobacz oferty: www.Paragona.com/pl/strona-glowna
Młodzi ludzie, podczas poszukiwaniu pracy, mogą skorzystać z pomocy Biur Karier, które działają na prawie każdej uczelni. Prowadzą one głównie działalność informacyjną, szkoleniową i badawczą. Nieocenionym źródłem informacji na temat ofert pracy są także urzędy pracy, agencje doradztwa personalnego, organizowane raz na kilka miesięcy targi pracy, a także spotkania z firmami na uczelniach. Możemy także sami wykazać się inicjatywą i rozsyłać własne oferty do pracodawców i osobiście odwiedzać firmy.