Smog jest bardzo niebezpieczną substancją, która może powodować wiele negatywnych skutków dla organizmu każdego człowieka. Szczególnie narażone są osoby zamieszkujące duże metropolie oraz miasta, ponieważ stężenie niebezpiecznych substancji w takich miejscach jest znacznie większe niż w przypadku np. wsi. Warto wiedzieć, jak działa smog oraz jak można temu zapobiegać, aby zminimalizować jego negatywne oddziaływanie.
Co to jest smog?
To nienaturalne oraz toksyczne zjawisko atmosferyczne, za którego występowanie odpowiada wyłącznie działalność człowieka na ziemi. Powstaje on w wyniku zmieszania się powietrza z zanieczyszczeniami np. spalinami samochodów lub dymu. Smog jest swego rodzaju ciężkim dymem, który osadza się w powietrzu i powoduje także zmniejszoną widoczność. Najczęściej spotykany jest w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie można zauważyć tzw. chmurę smogową.
Smog składa się ze szkodliwych związków chemicznych takich jak np. tlenki siarki i azotu, ale także pyłów i węglowodorów powstających z ropy naftowej oraz jej pochodnych. Warto wiedzieć, że długotrwały kontakt z tego typu substancjami może prowadzić nawet do zmian nowotworowych, chorób układu oddechowego, a w szczególności do niewydolności nerek i wątroby.
Smog powstaje głównie w wyniku ogrzewania gospodarstw domowych oraz prywatnych mieszkań. Stare piece spalające różnego rodzaju materiały powodują przedostawanie się sporych ilości niebezpiecznych gazów do powietrza. Ciekawostką jest fakt, że zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania stanowią ponad 80% udziału stężenia smogu w powietrzu. Fabryki, które działają na terenie lub w obrzeżach miast także przyczyniają się do produkcji smogu – szczególnie te, które w swojej działalności wykorzystują maszyny spalające różnego rodzaju paliwa.
Smog, a skutki uboczne
O szkodliwym wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie każdego człowieka, a także funkcjonowanie układu oddechowego wiadomo nie od dziś. Ciekawostką jest fakt, że najnowsze badania wykazują, że smog znajdujący się w atmosferze i wdychanym powietrzu może mieć także wpływ na kondycję fizyczną człowieka. Wynika to ze względu na częstsze bóle głowy spowodowane zanieczyszczeniami oraz ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia człowieka.
Smog może powodować także zapalenie komórek nerwowych oraz wywoływać stres, a nawet uszkadzać komórki mózgowe. Zwiększone ryzyko zachorowalności na choroby psychiczne także jest skutkiem działania tej niebezpiecznej substancji. Występowanie smogu w powietrzu powoduje, że ludzie nie chcą wychodzić na zewnątrz i truć się nim. Przekłada się to na zwiększenie siedzącego stylu życia, a co za tym idzie zmniejszonej aktywności fizycznej i ogólnym osłabieniu organizmu.
Wpływ smogu na zdrowie człowieka
Nawet krótkotrwały kontakt organizmu ze smogiem, może być bardzo szkodliwy w skutkach i mieć negatywny wpływ na jego ogólną kondycję. Zanieczyszczone powietrze może powodować najczęściej podrażnienie gardła, spojówek lub ewentualne stany zapalenia płuc. Przy długotrwałym kontakcie może dojść do tego permanentne zmęczenie oraz spadek tolerancji organizmy na wysiłek fizyczny.
Warto także wiedzieć, że dla osób chorujących na astmę, smog może okazać się śmiertelnym zagrożeniem.
Według badań naukowych, wykazuje się także wpływ smogu na przyśpieszenie starzenia się komórek nerwowych, co prowadzi do występowania chorób takich jak np. Alzheimer lub Parkinson. Spowodowane jest to długotrwałym oddziaływaniem dwutlenku azotu i pyłów na wszystkie układy organizmu, także ten odpornościowy.
Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz tych, które cierpią na przewlekłe schorzenia, nowotwory lub alergie.
Jak chronić się przed smogiem?
Obecnie ludzkość nie jest w stanie całkowicie ochronić się przed negatywnym oddziaływaniem smogu na organizmy. Można jednak wyeliminować część zanieczyszczeń z otoczenia, stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim warto zainteresować się programem stop smog, który umożliwia uzyskanie dotacji na wymianę starych pieców węglowych na nowe, takie, które nie generują tak dużych ilości niebezpiecznych substancji. Aby uchronić się przed negatywnym działaniem smogu można stosować także dietę antysmogową bogatą w witaminy i aminokwasy oraz sadzić duże ilości roślin, pochłaniających szkodliwe substancje z powietrza. Są to proste sposoby na ochronę organizmu przed smogiem, jednakże wysoce skuteczne i polecane przez specjalistów.