5 cech, jakie powinien mieć każdy fotel onkologiczny

Placówki onkologiczne to szczególne miejsca, gdzie udziela się pomocy wielu śmiertelnie chorym pacjentom. Jest to trochę inny rodzaj placówki medycznej niż w pozostałych przypadkach.

Tutaj wyposażenie udostępniane podopiecznym musi koniecznie spełniać najwyższe standardy i zapewniać pełnię bezpieczeństwa. Tu nie ma miejsca na półśrodki, kompromisy, czy zwykłe, niedostosowane do potrzeb placówki medycznej wyposażenie. Jednym z przykładów wyposażenia jest fotel onkologiczny. Poniżej przyjrzymy się temu, jakie są jego najważniejsze cechy, dzięki którym wyjdzie on w pełni naprzeciw najpilniejszym potrzebom pacjentów.

Najważniejsze cechy fotela onkologicznego

Komfort

Stawiamy przede wszystkim na wygodę. Co prawda, każdy fotel, niezależnie od swojego przeznaczenia, powinien być wygodny, lecz tutaj mówimy o pacjentach ze szczególnymi potrzebami. Choroba potrafi mocno wyniszczyć organizm, przez co samodzielne poruszanie się staje się mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wygodny fotel onkologiczny daje możliwość łatwego usadowienia się na nim, a także na miarę możliwości łatwego wstania z niego.

Materiały wykorzystane w produkcji

Dobór materiałów wykorzystywanych do produkcji fotela nie jest przypadkowy. Muszą one spełniać wysokie, rygorystyczne standardy, by nie stwarzać zagrożenia dla pacjentów. Najczęściej wykorzystywane materiały do produkcji mebli medycznych, z jakich korzystają pacjenci placówek onkologicznych, to laminaty typu HPL, nieorganiczne tapicerki bezszwowe, czy też stal malowana proszkowo.

Odporność na środki czyszczące

W placówkach onkologicznych nie ma również miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o standardy utrzymania czystości. Organizmy pacjentów cierpiących na nowotwory są nierzadko na tyle wyniszczone, że pozornie niegroźne wirusy czy bakterie mogą być dla nich poważnym zagrożeniem. Dlatego też wykorzystywane w placówce meble medyczne muszą być odporne na stosowane do ich pielęgnacji środki czyszczące i dezynfekujące.

fotel onkologiczny
Fotel onkologiczny dostępny w ofercie polskiego producenta.

Wysoka wytrzymałość foteli onkologicznych

Czy wiesz, ile bakterii zgromadziło się przez lata na meblach w Twoim domu? Czy wiesz, ile mogło się ich zgromadzić we wszelkiego rodzaju szczelinach, zadrapaniach na tapicerce i innych miejscach, które uległy chociażby drobnemu uszkodzeniu? Zapewne nie, gdyż nie jest to najpewniej żadnym zagrożeniem ani dla Ciebie, ani dla członków rodziny czy gości. W placówce onkologicznej jest inaczej, dlatego też szczególnie ważne jest to, aby meble medyczne, w tym fotele onkologiczne były odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, począwszy od zadrapań paznokciami, skończywszy np. na porządnym obiciu o ścianę. Chodzi o to, by w stosowanych przez placówkę meblach było jak najmniej trudno dostępnych miejsc, w których mogą bez przeszkód rozwijać się niebezpieczne drobnoustroje.

Dodatkowe udogodnienia

Meble medyczne, w tym fotele, obok swoich podstawowych zastosowań, mogą być wyposażone również w dodatkowe funkcje oraz akcesoria, dzięki którym korzystanie z nich staje się jeszcze wygodniejsze. Tak jak w przypadku łóżek mamy do czynienia z:

  • różnymi wysięgnikami,
  • zamontowanymi stolikami, na których można wygodnie zjeść posiłek bez wstawania z łóżka,
  • możliwością ustawienia łóżka w najwygodniejszy dla pacjenta sposób,

tak też można mówić o udogodnieniach, jakie stosowane są w przypadku foteli medycznych.

Przykładem jest dogodna regulacja segmentu oparcia pleców, czy też dodatkowe wyposażenie w postaci niewielkiego blatu, na którym można położyć najpotrzebniejsze w danej chwili drobiazgi. Meble te są stabilne, umożliwiają wygodne ułożenie rąk na miękkich podłokietnikach, a do tego można je stosować przy szeregu różnych zabiegów, takich jak dializa czy też chemioterapia.

Obok szeregu udogodnień oraz zalet, ważne jest również to, by jakość zakupowanego fotela lub jakiegokolwiek innego wyposażenia medycznego była udokumentowana odpowiednimi atestami i certyfikatami, dzięki czemu zyskujemy pewność, że nabywane meble rzeczywiście przeszły odpowiednie badania pod kątem bezpieczeństwa czy też higieny. Dostępne na rynku meble medyczne dostępne są zarówno w prostej wersji, określanej również jako basic, jak i w wersji premium, w której możemy liczyć np. na dłuższą gwarancję lub bardziej dogodny system regulacji ustawienia fotela (np. bez użycia rąk).

Jednym z miejsc, gdzie warto zajrzeć w poszukiwaniu dobrej jakości mebli medycznych, jest strona producenta U.B.M. Kotasińska, na której można znaleźć bogatą ofertę mebli medycznych w korzystnych cenach.

Zobacz także: http://www.luksusowe.net.pl/dlaczego-odpowiedni-wieszak-na-kroplowke-jest-taki-wazny/