Jest to tak zwane całościowe zaburzenie rozwojowe. Stosunkowo dość mała liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, czym faktycznie się charakteryzuje zespół Aspergera. Otóż, choroba ta należy do spektrum autyzmu. Zespół ten jest określany jako łagodniejsza odmiana autyzmu wczesnodziecięcego. Osoby cierpiące na to zaburzenie są jednak w stanie – w przeciwieństwie do chorych na autyzm – komunikować się z innymi. Choroba Aspergera nie powoduje bowiem problemów z mową – wszelkie narządy mowy są prawidłowo wykształcone.
Jakie są przyczyny i objawy tej choroby?
Przede wszystkim, specjaliści biorą pod uwagę okres, w jakim zachodzą zmiany, które mogą znacznie przyczyniać się do powstania tej choroby. Jest to okres płodowy. Występujące zaburzenia mają podłoże neurologiczne. Za najbardziej istotnymi przyczynami, jakie powodują zespół Aspergera, są:
- Bardzo poważne infekcje różnego rodzaju,
- Toksoplazmoza (choroba przenoszona przez koty),
- Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
- Różne czynniki o podłożu genetycznym,
- Urazy płodowe,
- Często wiek rodziców powyżej 40 roku życia,
- Porażenie mózgowe.
Warto jednak pamiętać, że choroby tej nie dziedziczy się, podobnie jak w przypadku autyzmu. W tym wypadku możemy tylko obwiniać podatność organizmu na tego typu choroby i zespoły.
Jakie są objawy zespołu Aspergera?
Tu mamy do czynienia z bardziej liczną grupą.
- Reagowanie na bodźce w sposób nieadekwatny,
- Wykazywanie obsesyjnego zainteresowania daną dziedziną,
- Nierozumienie przysłów i przenośni – branie ich dosłownie,
- Brak empatii,
- Znikoma gestykulacja i mimika twarzy, niedostrzeganie jej u innych,
- Unikanie kontaktu wzrokowego i bliskości,
- Często zaburzenia manualne,
- Zaburzenia relacji społecznych, niechęć do nawiązywania kontaktów.
Wiele jest objawów opisujących zespół Aspergera. Na szczęście, osoby cierpiące na ten typ zaburzeń, stanowią tę grupę pacjentów, z którą pracuje się o wiele łatwiej. Osoby z zespołem Aspergera mają prawidłowo wykształcone narządy mowy. Dodatkowo, kontakt z nimi nie jest aż tak utrudniony, jak w przypadku osób cierpiących na autyzm. Można więc o wiele szybciej i sprawniej wypracować pewne zachowania, które poskutkują w dość krótkim odstępie czasu.
Poza wszelkimi typami zaburzeniami, warto pamiętać, że osoby cierpiące na zespół Aspergera mają świetną pamięć mechaniczną. Dodatkowo, u każdego z nich może przejawiać się niezwykła pasja do danej dziedziny sztuki czy nauki. Chorzy mają obsesyjne zachowania, przez które mogą uchodzić za dziwaków. W przeciwieństwie do zdrowych ludzi, osoby z Aspergerem odczuwają konieczność układania wszystkiego równo. Dodatkowo, osoby te są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek zmiany, nie tylko w otoczeniu. Jak więc łatwo się domyślić – cierpiący na zespół Aspergera mają problemy ze znalezieniem przyjaciół i w większym gronie uchodzą za odmieńców.
Zespół Aspergera jest o wiele częściej występującą chorobą, niż autyzm. Choroba ta jest bardzo trudna do rozpoznania i sklasyfikowania. Często mylona jest ona z różnymi odmianami autyzmu. Niestety, choroba Aspergera jest nieuleczalna. W dzisiejszych czasach jednak, każdy cierpiący na tę przypadłość może liczyć na wsparcie ze strony medyków i psychologów. Niezwykle istotne jest również wsparcie najbliższych. Dzisiejsza medycyna i psychiatria oferuje zajęcia grupowe dla osób cierpiących na zespół Aspergera. Dodatkowo, możliwe jest wzięcie udziału z całą rodziną w takich zajęciach. Osoby z tą przypadłością są bowiem bardzo odizolowane od społeczeństwa, jednocześnie pragnąc przyjaźni i zrozumienia. Wpis powstał przy współpracy z poradnią Matiam: http://www.matiam.pl/warsztaty/smoki.