Do czego służą wibratory logopedyczne?

Wiele dzieci zmaga się z różnymi rodzajami wad wymowy. Mimo, że niektóre z nich mogą wydawać się poważne, zajęcia prowadzone przez logopedę oraz własna praca gwarantuje szybkie rezultaty. Nie warto zwlekać z podjęciem terapii. Im dłużej nasza pociecha przyzwyczaja się do błędnej wymowy, tym trudniej będzie ją od niej odzwyczaić. Lekarze zalecają różne ćwiczenia, których celem jest poprawa artykulacji, jednak czasami mimo regularności ich wykonywania efektów nie ma. Warto wtedy wesprzeć się narzędziami, które zostały wynalezione przez fachowców właśnie w tym celu.

Wibrator logopedyczny – masaż i ćwiczenia z zabawą

Jednymi z nich są wibratory logopedyczne, często stosowane przy terapii mowy. Wykorzystywany do masażu języka, policzków czy podniebienia, daje świetne efekty i szybki progres podczas leczenia. Jest on jednym z najbardziej podstawowych narzędzi pracy logopedy. Prosta obsługa i łatwa dostępność sprawiają, że jest on często stosowany również w warunkach domowych. Oprócz usprawnienia nauki poprawnej wymowy dodatkową korzyścią jest dbanie o higienę języka.

Na rynku możemy spotkać wiele różnych modeli wibratorów. Niektóre z nich charakteryzują się zmiennymi nakładkami i różnymi fakturami. Mają kształt patyczka lub są nakładką na palec. Ich odmienne kształty umożliwiają uzyskanie konkretnych efektów. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednie urządzenie dobrać do konkretnej wady. Pomocne w tym będą konsultacje z logopedą. Udzieli on cennych informacji oraz nauczy używać wibratora i zaproponuje ćwiczenia z jego użyciem. Ważna jest regularna kontrola pozwalająca ocenić postępy dziecka. Dzięki temu specjalista będzie mógł na bieżąco proponować zmiany umożliwiające uzyskanie jak najlepszych wyników. Pamiętajmy, że wibrator nie zastąpi terapii. Służy on jedynie jako narzędzie, które będzie wspierało leczenie. Przed zakupem wibratora logopedycznego koniecznie zweryfikujmy czy posiada on atest i czy jest odpowiedni do stosowania przez dzieci. Powinien być wykonany z dobrej jakości materiału klasy medycznej, aby ułatwić zachowanie jego czystości. Wibratory posiadają baterię, z wymianą której nie powinniśmy mieć żadnego problemu.

wibrator logopedyczny
Ćwiczenia z wibratorem logopedycznym stymulują aparat artykulacyjny i ułatwiają naukę wymowy trudnych głosek.

Wibrator logopedyczny znaleźć można w dobrych sklepach z pomocami logopedycznymi i edukacyjnymi – sprawdź ofertę sklepu internetowego Liger, oferującego certyfikowane produkty: https://liger.net.pl/52-wibrator-logopedyczny.

Terapia pourazowa i osób z upośledzeniami

Wibratory logopedyczne doskonale sprawdzają się podczas terapii pourazowej w obrębie jamy ustnej. Delikatny masaż języka usprawni jego działanie, rozwinie jego mięśnie i zagwarantuje prawidłowe ułożenie w ustach. Często stosuje się go podczas pracy z osobami upośledzonymi umysłowo, z dziećmi z autyzmem lub zespołem Downa. Często się zdarza, że dzieci z tymi zaburzeniami mają problemy z poprawnym utrzymaniem języka w jamie ustnej co może powodować w przyszłości poważne wady zgryzu. Osoby upośledzone umysłowo wolniej się rozwijają, czemu często towarzyszą problemy z poprawną artykulacją. Wibrator logopedyczny jest świetną możliwością poprawy stanu rzeczy. Oprócz powyższych zastosowań specjaliści polecają go do rehabilitacji osób po udarze lub wylewie, gdy funkcje mowy uległy regresji. Osoby te muszą często uczyć się nawet podstawowych czynności od nowa, co nie raz bywa trudne i długotrwałe. Wibratory logopedyczne mogą posłużyć także każdemu dziecku mającemu trudności z wypowiedzeniem litery “r”. Jest to dość często spotykane zjawisko i wiele dzieci ma w związku z tym spory problem. Drgania wywołane urządzeniem dobrze dostosują jamę ustną oraz język do wymówienia tej głoski.

Jeśli nasze dziecko ma jakiekolwiek problemy z wymową, koniecznie szybko interweniujmy. Proste ćwiczenia przepisane przez logopedę, w połączeniu z użyciem wibratora, mogą zdziałać cuda. Umiejętność poprawnej wymowy nie tylko doda dziecku pewności siebie, ale również zapewni dobry start w dorosłym życiu.