Sprzątanie po zwłokach – kiedy taka usługa jest niezbędna?

Sprzątanie mieszkań, lokali po zwłokach musi odbyć się z wykorzystaniem specjalistycznych środków chemicznych. Konieczna jest dokładna dezynfekcja zwłaszcza w sytuacjach gdy doszło do rozkładu ciała. W przypadku gdy zwłoki zostały odkryte późno konieczne jest pozbycie się mocnego fetoru, który niekiedy rozprzestrzenia się na duży obszar, a także wszelkich szkodliwych dla zdrowa substancji dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, świadczącej takie usługi.

Co obejmują usługi sprzątania po zwłokach?

W sytuacji gdy w mieszkaniu zwłoki znajdowały się przez dłuższy czas konieczne jest dokładne oczyszczenie danego lokalu. Mieszkanie jest opróżniane ze wszelkich mebli, sprzętów i poddawane gruntownej dezynfekcji. Jeśli wymaga tego dana sytuacja podłoga jest demontowana, niekiedy koniczne jest usunięcie tapet, sufitów tak by móc pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Następnie następuje dezynfekcja lokalu z wykorzystaniem specjalistycznego preparatu chemicznego. Wykorzystywany jest również specjalistyczny środek umożliwiający neutralizację płynów ustrojowych, krwi czy tkanek. Kolejny krok to usuwanie za pomocą specjalnej maszyny czyszczącej, wszelkich tkanej, naskórka i śladów pozostawionych po zwłokach.  Wszelkie tkanki i fragmenty ciała są zabezpieczone i przetrzymywane w specjalistycznych pojemnikach. Mieszkanie poddane oczyszczaniu jest poddawane dezodoryzacji, w celu usunięcia zapachu zwłok. Lokum jest również ozonowane. Ozonowanie jest niezbędne w sytuacji gdy zwłoki zastano w zaawansowanym stanie rozkładu. Zwłoki wydzielają nie tylko przykry zapach ale również szkodliwe substancje, które mogą doprowadzić nawet do zatrucia innych osób. Ozonowanie jest metodą całkowicie bezpieczną dla zdrowia i jednocześnie skuteczną. Usuwa nieprzyjemny zapach i jednocześnie eliminuje wszelkie niebezpieczne dla zdrowia substancje, alergeny i bakterie.

Jakie są obostrzenia prawne dotyczące sprzątania po zwłokach?

sprzątanie po śmierciWarto wiedzieć, że sprzątanie do zwłokach musi odbyć się w określony sposób zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ustawy z dnia 14 marca 1985 r., opracowanej na podstawie Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 i z 2012 r. poz. 460 i 892 oraz z 2013 r. poz.2, z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu, środków z atestami oraz z synergiczną pracą osób posiadających odpowiednie doświadczenie w tej branży.

Jak wybrać odpowiednią firmę zajmującą się sprzątaniem po zwłokach? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę jakie doświadczenie ma dana firma i czy przedsiębiorstwo to zajmuje się działaniami kompleksowo. Warto zwrócić uwagę także na to jakie środki chemiczne i metody są wykorzystywane do usuwania śladów po zwłokach. Pamiętajmy, że źle wykonane procesy oczyszczania miejsca po zwłokach mogą wiązać się z ryzykiem występowania chorób, rozwoju bakterii czy groźnych grzybów. Dobrze zdezynfekowane miejsce nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia, a wybór odpowiedniej firmy zajmującej się sprzątaniem po zwłokach jest konieczne aby uzyskać zadowalający efekt.


Jeżeli potrzebujesz skorzystać z profesjonalnych usług sprzątania po zgonie – sprawdź ofertę.