Możliwość posiadania na wyciągnięcie ręki świeżego, zdrowego soku zrobionego z naszych ulubionych warzyw i owoców jest z pewnością bardzo kuszącą propozycją. Soki warzywne i owocowe to zarówno witaminowa bomba jak i doskonały smak, który możemy komponować według własnego uznania, tworząc sok z wybranych przez siebie składników.
Nowością na rynku są wyciskarki do soków. I wbrew temu, co sądzi spora liczba osób, nie jest to inna nazwa na sokowirówkę. To dwa zupełnie inne urządzenia! Główna różnica między wyciskarką a sokowirówką polega na tym, że wyciskarka do soków jest urządzeniem wolnoobrotwym, zaś sokowirówka – szybkoobrotowym. Wolnoobrotowa wyciskarka pracuje wolniej, ale też dokładniej niż sokowirówki. Sok z wyciskarek uzyskiwany jest dzięki wałkowi ślimakowemu – wałek podczas obracania się miażdzy owoce i warzywa, wyciskając sok z ich całości, w tym z przestrzeni międzykomórkowych!
Mimo, że wyciskarki do soków pojawiły się na naszym rynku stosunkowo niedawno, istnieje ich całkiem spory wybór. Czym kierować się przy kupnie tego urządzenia, by służyło nam jak najlepiej?
Musimy zwrócić uwagę, czy interesujący nas model wyciskarki jest jedno, czy też dwuślimakowy. Ślimak, jak już było wyżej opisane, to specjalna spirala która obracając się, miażdży owoce i warzywa wyciskając z nich sok. W wyciskarkach jednoślimakowych w komorze znajduje się jeden ślimak, a w przypadku dwuślimakowych – dwa, równolegle do siebie ułożone. Przewagą wyciskarek dwuślimakowych jest ich większa efektywność – miąższ powstały w wyniku ścierania owoców czy warzyw przez dwa ślimaki jest praktycznie suchy. Posiadają także opcje dodatkowe w postaci mielenia, homogenizacji czy nawet robienia domowego makaronu. Niestety, ich czyszczenie zajmuje więcej czasu niż czyszczenie wyciskarek jednoślimakowych.
Równie istotną kwestią jest moc wyciskarki do owoców. Tutaj musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie soki będziemy najczęściej wyciskać. Moc większości wyciskarek dostępnych na rynku waha się między 100 a 500 W. Jeżeli uznamy, że najczęsciej będziemy robić soki z miękkich składników, na przykład z miękkich odmian jabłek, możemy zdecydować się na wyciskarkę o mniejszej mocy – taka z silnikiem 200W spokojnie nam wystarczy. Jednak jeżeli preferujemy soki wykonane z twardych owoców i warzyw, takich jak marchewki czy buraki, zdecydowanie powinniśmy wybrać urządzenie o mocy powyżej 250W. Innymi słowy – im twardszych składników planujemy używać, w tym większej mocy urządzenie powinniśmy się zaopatrzyć.
Mamy możliwość wybrania wyciskarki z obudową wykonaną z plastiku, oraz z obudową metalową, która zazwyczaj jest sporo droższa od tych plastikowych. Czy różnica jest tylko w wyglądzie? Niekoniecznie! Metalowa obudwa jest z pewnością bardziej elegancka, ale dodatkowo bardziej odporna. Gdy urządzenie przypadkiem spadnie nam na podłogę, w przypadku obudowy metalowej nic poważnego nie powinno się stać – prędzej podłoga odniesie obrażenia, niż nasza wyciskarka. Zaś gdy upadnie nam urządzenie o plastikowej obudowie, najprawdopodobniej nie będziemy już mieli czego zbierać. Wyciskarki metalowe są oczywiście sporo cięższe, co przy częstym przenoszeniu urządzenia może stać się uciążliwe.
W przypadku niektórych modeli wyciskarek, do urządzenia dołączany jest specjalny pojemnik na sok . Część osób uważa to za niepotrzebny gadżet, zaś inni chwalą sobie posiadanie wygodnego pojemniczka. Rzecz jasna, sok będzie równie dobrze spływał do jakiegokolwiek podstawionego kubka, jednak pojemnik dodany przed producenta ma tą przewagę, że wysokością jest idealnie dopasowany do wysokości otworu wylotowego. Dzięki temu sok nie będzie nam się rozlewał ani rozchlapywał. Dodatkowo, często posiada także specjalną pokrywkę z otworem, w który wsuwamy wylot, z którego wylatuje sok, co już całkowicie eliminuje możliwość pochlapania blatu w kuchni.